Help - Search - Members - Calendar
Full Version: subaru tribeca , top score la crash test
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Tribeca
G e o r g e
http://www.subarunews.net/news/news20061104.htm

Australasian New Car Assessment Programme (ANCAP) a acordat suv ului un calificativ de 5 stele . acest calificativ urmeaza dupa ce tribeca a primit tot 5 stele si din partea America’s National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA).

in dificilul test de rostogolire al NHTSA a primit 4 stele .

ea a primit un procentaj foarte mic la posibilitatea de rostogolire (16%) . puteti compara acest procentaj cu alte suv uri de pe piata americana care au primit undeva la 30% sanse iar majoritatea masinilor de pasageri au primit intre 12 si 19% .

la testele ANCAP tribeca a primit 33.07 puncte dintr-un maxim de 37 de puncte . Subaru a punctat foarte bine la testele de lovire laterala unde a primit 4 stele pentru cap , piept, abdomen si bazin.

Acesta este al treilea premium primit de subaru acest an , dupa ce Legacy model 2006 si Impreza wagon (sports tourer) au primit premiul 'Top Safety Pick Gold’.
admin
La cat de imens e si la cat de incet merge nici nu are cum sa ia note proaste biggrin.gif
G e o r g e
si loganul la fel , dar a luat note proaste tongue.gif
Nicolae30758
Mi-a venit Tribeca !!! Sunt incantat !!! Motorul este o superbitate. Am ridicat-o vineri seara si ieri am fact o tura pana la Busteni. Comportament excelent, manevrabilitate excelenta. Superstabila pe serpentine Nu am condus pana acum nici un SUV asa stabil. Consum pentru 370 de km facuti in doua zile in Bucuresti si drumul pana la Busteni si inapoi, aratat ca medie de computerul de bord,- 16l/100km. Deocamdata atat. Am sa revin cu mai multe detalii dupa ce o conduc mai mult.
mike.omega
Si teste efectuate de EuroNCap?
Ca asa a luat si Aveo 4 stele in state si o stea si 1/2 in Europa blush.gif
G e o r g e
se asteapta inca sa intre pe piata modelul european smile.gif

eu zic ca o sa ia punctaj mare , nu compara tribeca cu aveo ca nu prea ai ce sa compari .
mike.omega
Eu incercam sa scot la iveala discrepantele dintre cele 2 sisteme de testare, cel din US si cel din EU, nici gand de vreo comparatie biggrin.gif
G e o r g e
dar vezi ca in articol se vorbea de cel din australia smile.gif de ala ce zici ?

au cel mai sever test la rostogolire . ceva comentarii despre ?
Iulian HondaFan
QUOTE(Nicolae30758)
Mi-a venit Tribeca !!! Sunt incantat !!! Motorul este o superbitate. Am ridicat-o vineri seara si ieri am fact o tura pana la Busteni. Comportament excelent, manevrabilitate excelenta. Superstabila pe serpentine Nu am condus pana acum nici un SUV asa stabil. Consum pentru 370 de km facuti in doua zile in Bucuresti si drumul pana la Busteni si inapoi, aratat ca medie de computerul de bord,- 16l/100km. Deocamdata atat. Am sa revin cu mai multe detalii dupa ce o conduc mai mult.


felicitari!
Iulian HondaFan
QUOTE(mike.omega)
Eu incercam sa scot la iveala discrepantele dintre cele 2 sisteme de testare, cel din US si cel din EU, nici gand de vreo comparatie biggrin.gif


in America sunt 2 institutii care fac teste. protocolul NHTSA este diferit de cel NCAP al IIHS. NHTS buseste masina perpendicular pe un zid plat, fata de NCAP care buseste numai coltul stanga fata. NCAP-ul nu condce teste de rasturnare.

Euro-NCAP este similar IIHS si nu stiu de diferente mari intre ele ( una e la Civic care in USA este "best pick" si in euro 4stele, dar e si diferenta dintre sedan/coupe si HB).

Aveo nu a fost testat de IIHS.
CPI
QUOTE(Nicolae30758)
Mi-a venit Tribeca !!! Sunt incantat !!! Motorul este o superbitate. Am ridicat-o vineri seara si ieri am fact o tura pana la Busteni. Comportament excelent, manevrabilitate excelenta. Superstabila pe serpentine Nu am condus pana acum nici un SUV asa stabil. Consum pentru 370 de km facuti in doua zile in Bucuresti si drumul pana la Busteni si inapoi, aratat ca medie de computerul de bord,- 16l/100km. Deocamdata atat. Am sa revin cu mai multe detalii dupa ce o conduc mai mult.

Bravo Nicu!!!

Sa te bucuri de ea si sa o conduci fara incidente!!!

Fa te org si un topic pe masina mea, cred ca o sa faca furori fiind primul cu o Tribeca. Sau cu UN Tribeca :scratchchin: ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.