Help - Search - Members - Calendar
Full Version: spalat motor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Vali92362
stie cineva unde pot spala motorul la o octavia rs 1(fara sa-mi fac griji ca nu mai merge ok dupa spalare),si eventual daca are vreo importanta daca ii scot capacul de pe otor la spalare;orice sfat e binevenit...
Francisc92174
Salutare !! Mie de abia mi-a adus masina din Germania, o Skoda Fabia de 1.4 si 16 v 101 cc.si am fost cu tipul care mi-a adus-o sa spele masina la o spalatorie, ridica capota si baga jetul acolo peste tot, eu l-am intrebat daca nu afecteaza cumva acolo la stiu eu la ce dar mi-a raspuns ca totul este izolat, eu nu am avut probleme pana acuma cu ea desi asta trebuia sa se vada chiar atunci la plecare!Eu totusi iti spun sincer ca asa ceva nu o sa mai fac cu mana mea cel putin!!
onet_bogdan
eu inca nu am spalat motorul la skoda mea fiind noua si pina acuma l-am suflat cu copresorul dar am spalat motorul la Dacia Solenza (care nu cred ca e izolata ca skoda si dupa parerea mea mult mai vulnerabila la apa) si nu mi-a facut probleme deloc. Acuma depinde si de spalatorie si de cel care o spala. Ceea ce poti face e sa intrebi la un service Skoda ce ar trebui sa prodejezi in cazul in care vrei sa speli motorul.
DORU
Nu recomand spalarea motorului cu jet apa cu presiune. Poate doar intercooler-ul la motoarele ce-l poseda...
Sugerez stergerea lui cu o carpa moale, cu putin ulei.
Kun95299
Salut
Am si eu un Skoda Fabia 1.4 MPI.
Am spalat o data motorul la o spalatorie auto din incinta magazinului Selgros din CJ. Cand am vazut pe tipul ca-mi ridica capota masinii si baga jetul direct pe motor cred ca era sa fac infart sad.gif Cand au terminat aia de spalat am urcat la volan, si chiar n-am avut nici o problema. Mi-a cazut o piatra de pe inima smile.gif , asa ca zic eu ca puteti spala motorul cu jet de apa, numa sa fiti atenti!!!
TLS-09
Discutia a debutat anterior si aici http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...27&start=80
ionut83652
eu bag o punga pe alternator cand spal motoru ca mam ars am spalat motoru si so stricat alternatoru!
Iancu86043
Atentie mare cu ce substante degresante va spalati motorul...
La vechea masina (Oltcit) o singura data l-am spalat (la o spalatorie moderna bine'nteles)...si a fost fatal!N-am facut mai mult de 100 km dupa ce-am plecat de-acolo..
Practic mi-a degresat complet rulmentul de la placa de presiune....era uscat complet in interior...nu mai avea vaselina deloc...
Asa ca mare grija...
TLS-09
Sfatul nu este rau dar la majoritatea masinilor moderne, cutia de viteze este destul de bine etansata.Probabil "mesterul" de la spalatorie a bagat jetul in toate gaurile gasite pe la masina.In plus daca se opteaza pentru spalarea cu jet, este indicata(asa cum s-a spus acoperirea alternatorului).Mai mult, jetul de apa nu trebuie dat de aproape ci dispersat de la distanta(in fond daca detergentul/solutia de spalare este de calitate) nu se mai impune decat asigurarea clatirii cu jetul.
In mod evident spalarea "uscata" este preferabila si inlatura total aceste inconveniente inlocuindu-le cu un volum mai mare de munca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.