Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme demaraj cutie tip DSG
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Nicolae84080
Salut.
Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic care sa-mi raspunda la aceasta problema.
Sa va dau inainte de toate cateva detalii. Este vorba de o Octavia II, 1.9 TDI, DSG, iar in masina erau 4 persoane.
Problema a aparut in momentul in care am vrut sa accelerez (mentionez ca masina are 100 km, este in rodaj si nu am vrut sa o duc in 4-5000 ture). Masina parca statea pe loc....putere foarte slaba.
Sunt de acord ca acest motor in combinatie cu acest tip de cutie nu ofera performante dinamice excelente, insa as vrea sa stiu care ar fi solutia pentru a mai castiga ceva putere. Pot fi situatii limita in care voi avea nevoie ca masina sa aiba un demaraj ceva mai bun.
Tot ca detaliu, schimbatorul era in pozitia Drive.
PS Nu am cunostinte foarte avansate de mecanica sau de condus, de aceea apelez la cei care sunt mai in masura sa-mi dea o solutie pentru aceasta problema.
DORU
Colegul nostru Adrian are exact o masina ca a ta, sper sa-ti raspunda deci, intrucat este cel mai indreptatit s-o faca.

Totusi, orice masina are nevoie de o perioada de rodaj de minim 1500km iar pana la 7500 km masina inca are nevoie de rabdare: asta inseamna fara manevre bruste, acceleratii la podea, in general lucruri extreme.
Menajeaz-o deci in aceasta perioada si iti va oferi "its best"...
In pozitia Drive raspunsul masinii este cuminte, in modul Sport insa reactia este rapida. Nu o invata lenesa dar nu folosi deocamdata toate resursele de putere teoretice ale motorului.
Nicolae84080
Nu am incercat lucruri extreme cu masina, insa sunt situatii (ex. viraj stanga/dreapta, sau intrare in depasire) cand te astepti ca masina sa nu te tradeze (desi e impropriu in acest caz, ca nu discutam de vreo defectiune). Incercam doar sa aflu daca exista vreo modalitate prin care sa am un demaraj mai bun fara sa calc pedala la maxim.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.