Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Passat / Golf din 2000 1.9 TDI Euro3 sau NON Euro3(Cum aflu)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Emilian Andrei60302
Salut.
Sunt convins sa imi aduc o masina din Germania.

Am gasit :
1. Passat din 06/2000 1.9 TDI -PD 4motion 116cp.
Modelul antepenultim. Cel care nu are faruri clearglass(majoritatae cel putin)

Vanzatorul(autohaus) scrie ca e Euro3 - cat de mult pot sa ma incred ce scrie el pe site?
Imi e sa nu am probleme cand o aduc sa nu o pot inmatricula in RO.
Unde pot sa verific in afara de siterul www.rarom.ro cu listele Euro3.
Totul mi se pare foarte vag, in acel pdf.

La fel un Golf 1.9 TDI de la inceputul anului 2000 cu 116 cp deci modelul PD.

La asta nu scrie nimic ca e Euro3 sau nu e Euro3. Oricum nici la alte masini din 2001/2002 (BMW) pe diesel - care sunt cu siguranta -nu scrie ca au Euro3.

Cum arata de fapt certificatul ala Euro3?
e vreo hartie, specificatie in acte, am inteles ca la ei scrie pe unle hartii scrie D3.

Ce ar trebui sa caut? Unde sa ma uit, respectiv in ce acte? Cum pot sa ma conving inainte de a pleca de aici ca masina aia poate fi inamtriculata in RO? (sa-l sun pe handler, sa imi dea serie motor, sa sun la RAR?)

Altceva la fel de important :
Ce consum sa ma astept la un 1.9TDI 116cp PD cu 4motion pe passat (Regim de oras Bucuresti - condus normal, nu forjata masina si,in afara orasului - un posesor de o asemenea masina m-ar lamuri enorm, chiar daca ar fie ea motor nou.)
Am auzit de 10L motorina prin oras ceea ce ma sperie. Inteleg ca 4motion ala mai mananca 1L in plus sau mai mult?
Automat un VW 4 motion are pe el ESP sau ASR sau nu neaaparat?

Multumesc anticipat.
Emilian Andrei60302
Inca cateva intrebari :

1. Cum aflu ce sistem are pe ea Haldex sau Torsen pt 4motion?
(am inteles ca e in functie de dispunerea motorului transversal, longitudinal). Poti sa iti dai seama ochimetric, sau cum?

Am auzit ca sunt numeroase probleme cu aceste sisteme 4motion.

2. Care e mai fiabil? Tosen sau Haldex? Am citit pe anume forum ca Haldex e fiabil, sau mai fiabil, si Torsen nu.

Pls argumentati va rog. Dupa cum vedeti sunt superentuziast ca as putea sa imi iau 4motion dar mi s-au cam taiat aripile auzind de problemele sstemului de tractiune integrala.
Cristi2
-intra pe forumul dedicat VW si afli mai multe, si despre tractiune si despre motor
-10% in bucuresti la 4x4 nu e un consum anormal
-ce scrie pe Brief-ul masinii la Schadstoffarm si la Schlussel ??
Emilian Andrei60302
am aflat din mai multe forumuri ca exista si pasaturi B5 din 2000 chiar 99 cu Euro3, deci afirmatia alauia pe site e plauzibila...

Acu ramane problema sistemului 4motion care, dupa cate am citit, pare a fi Torsen...numai parte mecanica deci.

As dori sa aflu mai multe despre partile componenete, daca a avut cineva si a "crapat", care sunt cele mai probabile defectiuni ale acestui sistem de tr. integrala?

Citisem undeva ca la Torsen, daca ai probleme cu cutia de viteze trebuie schimbat tot sistemul in intregime...ceea ce ar fi aiurea.

De ex. daca se duce placa de presiune, trebuie schimbat tot sau numai kitul de ambreaj?
Din cati cunosc eu sunt cel putin 2 oameni cu VW carora le-a crapat palca de presiune si inlocuirea ei nu a costat prea mult...25 mil sau ceva de genul.

La torsen cum e?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.