Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nissan Almera 1.5 - 98 CP vs. Mitsubishi Lancer 1,6 SDN - 98
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Henry90720
Ce parere aveti despre cele doua autoturisme, respectiv: Nissan Almera, 1.5 - 98 CP si Mitsubishi Lancer 1.6 SDN - 98 CP?
Care dintre cele doua credeti ca ar merita achizitonate?
Care este, in opinia voastra mai fiabila? Dar mai atragatoare, ca aspect?
De asemenea, nu ar trebui uitate nici costurile de service si calitatea acestuia.
Costanza86138
chiar acum ma uitam pe site la Lancer! Parca parca as da un punct in plus pt Almera... Nu prea imi place spatele la Lancer! Lancer pare mai sportiv si CRED ca e mai fiabil decat un Nissan! Am citit in mai multe locuri nemultumiri legate de Nissan!
Tarabostes
Zic de Almera ca in Lancer nici macar nu am urcat.
Service cam naspa, eu cel putin am fost foarte nemultumit la revizia de 15K, neprofesionisti; mi-au murdarit plafonul, nu mi-au pus folie pe scaun, nu au rezolvat solicitarile, nu fac nimic daca nu te duci peste ei.
Cost mediu ( 4,6 milioane prima revizie, urmatoarea trece de 10, mai apar unele consumabile). Masina e ok, cu nemultumirile pe care le gasesti la topicul dedicat.
Dupa fisa tehnica Lancer pare mai atragator, are ceva in plus la dotari ( air bags cortina ) insa are taxe si pretul se duce cam sus.
Ambele masini sufera la capitolul imagine si cred ca la revanzare pierd sensibil la pret, mai ales ca vor aparea noile modele in curand.
Avantajul, parca nu are toata lumea si te simti putin mai altfel ( pentru cine conteaza asta).
Marius43590
dupa 15.000 km as vrea un motor mai puternic...

trebuie neaparat sa faci un test drive, lancer e altceva decat oferta actuala.... o sa intelegi dupa teste cu: corolla, astra classic, C4, Leon, Octavia

cu astra am mers 100km - multumit si totusi,
corolla vreo 40 - nehotarat,
C4 si Leon vreo 10 max - nici nu voiam mai mult

Impreza STI - vise placute, cosmar pentru dusmani biggrin.gif biggrin.gif

Lancer - good choice, imediat simti masina, vizibilitate excelenta, retrovizoare generoase, dotari decente... SI TOTUSI TE CAM ZGUDUIE PE DRUMURI PROASTE
Arheopterix
Facand abstractie de la masini in sine,daca vrei sa o vinzi peste un numar de ani,Mitzu e afacere proasta.Sunt rare si se vand greu.Problema si cu piese deschimb .Almera e mai cunoscuta si mai cautata second.
Henry90720
In privinta pieselor de schimb ai cu siguranta dreptate. Costa...de te rup!
Marius43590
daca te gandesti la preturi, cred ca cielo ....
Henry90720
Dupa cate stiu, anul asta este ultimul in care se mai vinde Almera in Romania.
Asa ca...fani Almera, fuga la dealeri, cat mai e timp! biggrin.gif
Tarabostes
Esti rautacios. Lasa oamenii sa astepte noul model.
Henry90720
Nu am vrut sa fiu rautacios. biggrin.gif
Incercam sa cresc vanzarile Nissan!
Henry90720
Probabil, in Romania nu mai sunt proprietari de Nissan Almera si/sau Mitsubishi Lancer ...
In schimb, bantuie stafia Renault-ului Clio Symbol, Skodei Fabia si altor asemenea "morti" din nastere.
:angel:
Tarabostes
M-am inscris la un test drive cu Lancer, ma interesa motorul de 2L. Dar pana acum nici un raspuns concret. Ii mai bat la cap si va spun ce si cum. Insa daca ma invita la un test drive de 15 minute in Bucuresti, nu e mare realizare.
Henry90720
Baietii astia care vand Mitsubishi au o problema, cred, referitor la drive-test.
Eu am facut un drive-teste de max. 5 min, in Bucuresti. Cu alte cuvinte....nimic. Cum poti sa-ti dai seama de calitatile masinii in 5 min?
Andrei Suzuki
Peste tot e asa.
Henry90720
La Honda am facut drive-test si in oras si pe autostrada. Si dupa drive-test, am stat de vb cu reprezentantul de vanzari vreo ora, timp in care mi-a tot dat lamuriri la intrebari ... la care nu am facut economie.
biggrin.gif
James Kilowatt
Eu am facut anul trecut un test cu Lancer 1.6. Foarte silentios, in rest nimic impresionant. Insa l-as prefera, Almera nu-mi place la design si Nissan nu-mi prea inspira incredere de la un timp.
Insa testul a fost test.... tot boborul invitat pe un circuit de karting, de unde iti luai masina si te plimbai fie vreo 20km pe sosea, fie pe un circuit offroad+sosea cu pajero, si puteai face un tur pe circuit in dreapta cu un evo si un pilot profesionist... care iar n-a fost impresionant, probabil avea ordin sa nu rupa masina-n 14... smile.gif
Henry90720
Ai fost un norocos JK!
Incearca acum...sa vezi ce drive-test iti ofera.
:bandit:
Marius43590
eu am facut 2 drive test, ca nu am fost convins din prima. agentul cu care am colaborat a fost super, si inca mai comunicam.
Tarabostes
Nu e peste tot asa. Eu la Opel am avut masina un intreg weekend, de vineri pana luni dimineata, in limita a 5-600 de km. Asa iti faci o parere ( convingere) despre o masina.
Henry90720
Ptr Gabi: inseamna ca baietii aia de la Opel chiar vor sa vanda masini!
Mihai63349
Nu cred ca Lancer se va vinde mai greu decat Almera. Pt ca nici Almere multe nu prea vezi. Intre cele 2, as alege Lancer. Almera e la sfarsit de mandat, de la anul nu se mai face. Inlocuitorul va fi un fel de strutocamila - un hatch cu garda la sol mai mare - si se va numi, de fapt se va auzi : cashcai.
Tarabostes
Almera nu are taxe, iar in ultima vreme s-au inmultit deci se vinde mai bine ( situatia se vede si pe forumul dedicat). Nici Lancer nu e tocmai la inceput de viata si nici de o promovare prea isteata nu are parte. ( pe mine nici acum nu m-au chemat la test drive, ii mai sun once si renunt).
Henry90720
Mitsubishi Lancer, dincolo de cei ce reprezinta numele firmei in Romania, este o masina destul de reusita, iar acum, la final de cariera a acestei generatii, are si un pret foarte atractiv, mai ales daca autoturismul este achizitionat in leasing.
Ce compacta de marca, cu dotarile Lancer-ului, are un pret CIP de 10.765 Euro?
Tarabostes
Pai doar Almera.
Henry90720
Almera ... ca pret e aproape ... insa nu si ca dotari si nivel de finisare.
Tarabostes
Tre sa ai in vedere ca la CIP/ul de care spui se adauga niste taxe chiar si pt leasing, asa ca mai pune cam 1000 de euro, iar cu exceptia airbagurilor cortina nu cred ca Lancer Invite A81 are ceva in plus fata de o Almera Tekna.

Lancer

Garantie: 3 ani, in limita a 100.000 km ------ambele
Sistem de franare cu ABS si EBD • ambele, Almera si AFU, ceea ce inseamna ca ambele au discuri fata spate
Airbag-uri frontale pentru sofer si pasager • ambele
Geamuri fata si spate actionate electric • ambele
Imobilizator electronic • ambele
Geamuri cu tenta verzuie • ambele
Cotiera centrala cu spatiu depozitare • ambele
Scaun sofer si volan reglabile pe inaltime • ambele
Tetiere fata si spate reglabile pe inaltime • ambele, Almera Tetiere active
Sistem de prindere ISOFIX pentru scaun copil in locurile spate • doar Lancer
Jante aliaj usor 15” x 6” cu pneuri 195/60R15 • ambele, Almera jante de 16
Volan imbracat in piele • ambele
Levier cutie de viteze si levier frana de parcare imbracate in piele • aambele
Praguri cu ornament in culoarea caroseriei • Lancer
Oglinzi exterioare incalzite si reglabile electric, in culoarea caroseriei • ambele
Aer conditionat automat • ambele
Airbag-uri laterale si airbag-uri de tip cortina pentru sofer si pasager • Cortina doar pt Lancer
Kit pregatire sistem audio (antena exterioara, cabluri de legatura, 6 incinte acustice) Almera are si CD Player
Proiectoare de ceata - doar Almera ( e posibil si pt Lancer)
Computer de bord, Display central monocrom 5" , doar la Almera ( nu situ la Lancer)
Scaun sofer reglabil pe inaltime, Scaun sofer reglabil lombar, volan reglabil - standard la Almera ( nu stiu la Lancer)
Comenzi audio pe volan - la Almera, nu stiu la Lancer

Ce sa zic, asa din prezentari nu par diferente semnificative. Ar merita Lancerul de 2L care e mai deosebit ca dotari.
Henry90720
Probabil ca am fost inteles gresit, dar au am spus ca Lancer-ul este peste Almera la ... dotari si finisare. Daca la dotari lucrurile par echilibrate, cand cumulezi dotarile si finisarea se observa clar diferente intre cele doua, Almera neavand de aratat decat plastice ieftine, imbinari nearmonioase, etc.
Asadar, iti dau dreptate in ceea ce priveste echiparea celor doua ... este destul de apropiata ...
Daca, insa, la privesti, nu ai nevoie de un ochi de expert sa constati ca diferenta este evidenta in ce priveste calitatea materialelor si a asamblarii. Sau, poate, ma insel si de data asta? blush.gif
Tarabostes
Aici nu pot spune nimic, nu am studiat atent Lancerul, ( de fapt am mers cu unul singur dar era un Evo) dar ai dreptate Almera nu prea straluceste la interior, poate nu atat plasticele cat o serie de lufturi inestetice la imbinari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.