Help - Search - Members - Calendar
Full Version: chestiune de gandit
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
daniel92105
imi poate da cineva un sfat pentru achizitionarea unei masini second hand?.....in sensul ca nu ma pot decide cand ar fi mai indicat momentul din punct de vedere al pretului.Cele doua variante sunt:inainte de 2007 sau din ianuarie 2007incolo.multumesc mult band.gif
alcris01
Fara discutie, cumpara acum pentru ca dupa 1 ianuarie 2007 taxele de inmatriculare vor fi catastrofale :bash:
enache92140
Si eu stau in fata acestei probleme. Am calculat o chestie. Daca aduci o masina Euro IV cu un motor de pana la 1600cm dupa 1 ianuarie 2007, taxa va fi 343 euroi fara TVA. Daca o aduci inainte de aderarea la UE ai sa platesti TVA la pretul din factura + accize.
Razvan89309
Si eu vreau sa-mi iau masina, am vrut second, acum ma gandesc la una noua.
Parerea mea ar fi ca pt una noua, merita sa astepti, sperand intr-o reducere a taxelor si o dotare standard mai buna..acum depinde daca ti-e urgent s-o iei sau nu .. mie nu imi e asa urgent si nici prin zapezi nu o sa merg prea mult. In plus, daca e posibil, ai putea sa mai strangi niste bani..depinde ce ganduri ai si ce vrei sa iei.
Eu daca as gasi una second k lumea, care sa-mi placa si sa-mi convina pretul , as lua-o acum, din cauza taxelor din 2007 ( care includ si vechimea si tipul motorului )...de ce sa platesc ceva in plus la anul ? Dar ti-am zis, doar daca e ceva care merita sa o iei acum !
Bafta !
beer.gif
CatalinKRK
La taxa asta de inmatriculare se mai aplica TVA?
daniel92105
M-ar interesa in principal opinii legate de o eventuala crestere sau scadere a preturilor impuse de vanzatorii de autoturisme sh din tara(deci nu aduse din afara) din 1 ian 07.Multumesc!!!!
Adrian81432
conform stirilor din data de 28-11-2006 pretul masinilor atat noi cat si second hand va exploda!!!!! :boxing: :boxing:
ionut91746
Am citit, nu stiu pe unde, ca UE nu o sa fie neaparat de acord cu hotararile guvernului si poate interveni sa reglementeze piata masinilor, asa cum a facut-o si-n Polonia , ba chiar taxele impuse de la 1 ianuarie ar scadea dupa un timp. Poate e doar un zvon :tomato:
M A R I U S
Cand ati vazut voi in RO sa scada ceva, vreo taxa sau vreun impozit sau orice?Sa nu ne imbatam cu apa rece ca vor scadea preturile la masini...cine vrea sa ia masina, atat second cat si noua s-o ia acum, ca de la anu' e groasa!Se scumpeste pana si leasingul, se adauga TVA la dobanda!La fel si leasingul nonUE! :wave:
CatalinKRK
Deocamdata e lege, cel putin pana in 2008 nu cred ca se va schimba. Cel putin o perioada va trebui sa suportam taxa asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.