Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme la motor???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Viorel92082
Am o mica nelamurire. De ceva timp, motorul a inceput sa se tureze singur chiar dc este frig sau cald afara. De mentionat ca motorul nu sta turat continuu, ci se tureaza intrerupt.
Si inca o chestie: atunci cand motorul este rece, se aude un zgomot ce dispare atunci cand apas ambreiajul.
Ce poate fi?
Elvis61841
Motorul de la ce ? da detalii despre motorulmasinii tale ca sa stie omul cu ce sa te ajute.
Viorel92082
m-a luat valul si am uitat
opel astra caravan 1.7 dti
Elvis61841
Daca problema cu turatul singur al motorului o face doar in viteza 1-a si asta in anumite situatii [ pleci usor de pe loc cu a 1-a turezi pana in jur 1800 ture dupa care debraiezi , franezi usor , demarezi si iar debraiezi si-ti face figura spusa de tine ] as zice ca este normal la Y17DT , cate Astre de 1.7 cunosc fenomenul toate il fac , daca la ralanti trmura motorul si nu merge rotund poate fi o problema de injectoare infundate si atunci trebuie sa le cureti .
Viorel92082
Mersi pentru sfat.
Voi duce masina la un test ca mi-a mai spus un prieten de injectoare.
Turatia o are la relanti si este o turatie oscilanta
Virgil47474
poate fi de la motorina de proasta calitate
Elvis61841
Inainte sa o duci sa desfunzi injectoarele incearaca sa bagi motorina FX de la Rompetrol si apoi cumpara un aditiv Wynn's [ daca vrei detalii intra aici http://www.wynns.be/product.aspx?nav=1&...=51668&l=EN ] pune-l in rezervor asa cum scrie pe instructiuni dar un pic mai mult , mergi un drum de 150-200Km da-i talpa dar nu de neam prost , schimbi vitezele pe la 3000-3500 turatii si vezi cum se misca dupa operatia asta, cel putin la mine a dat rezultat .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.