Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Filtru de ulei ALCO - feriti-va!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
vladimir89195
Deci... cumpar filtru aer, filtru ulei si ulei, gasesc un service sa le schimb pe toate astea, si ma duc. Bun... doar ca totul decurge bine pana cand mecanicul observa ca a curs pe jos vreun litru de ulei de abia schimbat. Curgea pe la filtru. Il da omul jos si il compara cu cel vechi : garnitura de la asta nou e mai subtire cu 6 mm cica, d-asta curge ulei. Vine si seful de service, le zic ca filtrul asta l-am luat pe comanda de la magazin de langa Unirea, iar el zice sa verifice din nou prin programul de cautare. Ii dau talonul, iar dupa cateva minute se intoarce si spune ca programul de cautare tot tipul asta de filtru de ulei indica. blink.gif
Deci... am luat teapa cautand un filtru mai ieftin. Am vorbit cu nenea de la magazinul de unde l-am cumparat si a zis ca o sa imi returneze banii. Oricum, pentru ca era tarziu si astia de la service nu mai puteau da comanda de un filtru, am ramas cu filtrul vechi... ceea ce ma oftica peste masura. In fine, daca il schimb mi-e ca il schimb cam degeaba acum... Voi ce ziceti? Sa schimb filtrul vechi (cred ca are vreo 20de mii de km), sau sa il mai las cam 7000km?
Ionut45405
Degeaba chiar nu il schimbi... Atata ca a ramas in cel vechi o cantitate de ulei vechi+jegul aferent care a contaminat uleiul proaspat. Nu se putea folosi garnitura de la cel vechi pe minunatia de Alko? Oricum e tarziu acum. Scumpul mai mult pagubeste zice o vorba romaneasca si sunt prea sarac sa-mi permit un lucru ieftin zic englezii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.