Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LOGAN sau MITSUBISHI COLT ? aceasta-i întrebarea...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3
anton87190
Salutare la tot conducătorul auto!
După peregrinări la toți dealerii auto, în vederea alegerii unei mașini noi, mai am o singură dilemă: ori iau Mitsubishi Colt 1,1 (75CP)sau 1,3(95CP)care îmi place f.mult dar e la limita a ce-mi permit dpdv financiar (aprox 12.000 Euroi), ori îmi iau mașină ieftină, adică Logan Laureate 1,4 (75CP)la 7900 Euroi....(care consumă cu 2,6l mai mult în oraș decât Coltul)
Voi ce mă sfătuiți, sincer...
air_wolf
fiat albeea - e foarte buna, raport pret/calitate excelent.
Mihai66305
As face efortul pt. Colt - ai si revizii gratuite 3 ani si 3 ani garantie. E masina fata de Logan, motorozari net superioare si siguranta mai buna.
Leone
Daca n-ai nevoie de spatiul interior+portbagaj pe care ti-l ofera loganul, atunci mergi pe Colt.
dgs92004
QUOTE(Mihai66305)
As face efortul pt. Colt - ai si revizii gratuite 3 ani si 3 ani garantie. E masina fata de Logan, motorozari net superioare si siguranta mai buna.


si sigur ca motorul de 1.1 si 1.3 sunt net superioare fata de un 1.5 dci de 70 cai ..

eu as zice sa iti iei un logan dci daca nu full .. macar cu ac ...
decat sa ei un colt chel ...
e adevarat... tentata chestia cu revizii gratuiete .. 3 ani ..
dar totusi e chel ...
Adrian
nuuuuu fara logan, ia mitsubishi-ul..........mult superior daciilor !
Baby Blues
Mitsubish-ul nu este chel! Dupa cate stiu AC/CD/ geamuri elctr fata/ABS, etc.
Ia mitshubishi fara sa te gandesti. Alta masina, adica...... e masina! biggrin.gif Ia motorizarea de 1.3!
Mihai66305
Coltul nu e chel, are standard 4 airbaguri si ABS de ex. Iar motoarele pe benzina au distributie variabila, sunt f. performante pt. cilindreea lor.
Razvan89309
Un sfat cat se poate de calduros : Uita-te in anunturile de masini second si vezi ca e plin de Logan.
"De ce? Te-ntrebi de ce? Uita-te-n jur ! " .. dupa cum zicea cineva ( banuiesc c-ati recunoscut :boxing: )
Fugi de Logan si orice porcarie romaneasca !
Chiar daca pare a moft sa iei una straina, ca doar tot masina e si Logan, nu recomand nimanui .
Si iti mai spun ceva : Dacia tot Dacie o sa ramana !
Sper sa nu deranjez pe nimeni :wave:
AlexTM
Vai dar cit patriotism biggrin.gif "Fugi de orice porcarie romaneasca"
M-am uitat pe anunturile de vinzari, n-as zice ca sint multe Logan-uri. Evident, sint mai multe decit Colt-uri.
Dar mai putine decit, de ex., Opel Astra.
Asta inseamna ca putem sa facem o clasificare a fiabilitatii: 3.Astra, 2.Logan ... and the winner is!!! Colt biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ?

Eu iti recomand Logan (diesel, daca te preocupa consumul), nu din patriotism, ci pentru ca e un raport bun pret/calitate.

PS: sint si putin subiectiv. Colt-ul mi se pare urit ca naiba.
RUE
e uratel coltul. nu pot garanta pt mitsubishi adus la noi sa fie o icoana a calitatii.
problema este ca sub 8000 euro poti avea mule la logan, nu neaparat diesel. astea sunt calculele tale.
pana la 13 000 sunt bani nu gluma, sau 12 000.
_Constantin_
Subscriu la o idee de mai sus... ia loganul daca ai nevoie de spatiu mai mare, daca nu... ia coltul.
T u d o r
QUOTE(Razvan89309)
Un sfat cat se poate de calduros : Uita-te in anunturile de masini second si vezi ca e plin de Logan.

Fugi de Logan si orice porcarie romaneasca !

Sper sa nu deranjez pe nimeni :wave:


Domnu', da' pe statisticile de vanzari masini noi te-ai uitat? La numarul de Logane vandute comparativ cu alte marci, esti capabil sa intelegi ca si la revanzari ar trebui sa fie mai multe? Si nu neaparat ca sunt proaste, ci statistic vorbind e logic sa vezi mai multe Logane decat Colturi sau alte masini mai rare.

Pentru initiatorul topicului:

Colt este o masina interesanta, doar ca e cu 5000 mai scumpa decat Loganul. Sau cu 2000 fata de un Ambition DCI. In banii astia Loganul iti ofera mai mult spatiu, consum mai mic, dotari mai multe. Colt are avantajul numelui mai... "sonor", putere mai mare si te scuteste de reactii nervoase cand auzi ineptii ca cele citate mai sus din colegul Razvan... Adica probabil ca vei trai mai mult si mai linistit... biggrin.gif

Eu la 12000 cred ca m-as uita la un Accent CRDI, sa fiu sincer.
alcris01
Daca te preocupa si ziua de maine, in sensul ca probabil vei dori peste 1,2,3, ani sa o revinzi, tot Loganul e solutia, ca il vinzi rapid, e masina nationala cunoscuta de tot romanul fara prea multi bani, pe cand cu Coltul, chiar daca e mai performant azi, la revanzare o sa cauti mult timp un client sa ti-o cumpere. blush.gif
Razvan89309
NU am zis ca Colt ar fi solutia..sunt multe alte solutii la bani peste 10.000 .. si care intr-adevar merita sa faci efortul de a te lipsi de Dacie.
De ex - Ibiza 1.2 ( 11.000) , Accent ( 12.000 - dupa cum zicea cineva mai sus), Fabia (10-11 mii ) Ford Fiesta (11.000 parca) , Opel Corsa si altele din clasa Mini...nu neaparat COlt, ca nu stiu mare lucru de el..e un fel de fantoma.

Dar sfatul meu tinea strict legat de Dacie si parerea asta mi-o sustin in continuare si chiar cred in ceea ce am zis si sunt convins 100% ca daca mai pui ceva bani si scapi de Logan, nu o sa iti para rau.

Cat despre vanzarea lor, nu m-am uitat aici pe site, ci pe anunuturi locale...si hai sa fim seriosi...nu e asa veche Logan, incat sa inceapa sa se vanda cu asa mare anvergura...adica isi ia omul Logan..dar nu trece anul si vre s-o dea ? Nu tine numai de faptul ca s-au cumparat multe ... s-a inghesuit lumea sa ia Logan...si acum f multi incearca sa scape.. repet, nu vreau sa supar pe nimeni de pe site, dar nu am incredere deloc in ce e facut in Romania .. si am si auzit destule lucruri reale despre Logan .. blush.gif
_Constantin_
Ai idee ce vorbesti? Loganul se vinde anual in Romania ca nr de masini, cat toate masinile de import+autoutilitare la un loc. sursa www.apia.ro e normal sa apara si defecte cand vinzi 100.000 masini anual. Mitsu vinde 900-1000 masini... probabilitatea spune daca 1 % din masini au defecte rezulta 10 mitsu se vor strica si 1000 de logan. Iarasi probabil e mult mai usor din 1000 de masini cu defecte sa intalnesti chiar t unul din proprietari dar e foarte putin probabil sa gasesti asa usor proprietari de Colt sau Lancer nemultumiti.

Loagn este si ramane o masina corecta si atat. Singurul lucru care poate fi contestat este designul. ATAT.
Bodi
Daca vrei o masina corecta la 7000-8000 Eur, Logan fara discutie.
Daca ai 12000 de Euro de ce Colt? Zicea cineva de Accent, Albea...vezi si Kia Ceratto.
Daca intentionezi sa mergi numai in oras e OK o masina de clasa mica dar daca faci si drumuri in afara de ce nu te orientezi spre o compacta? In plus la 12 000 poti gasi un SH de clasa medie: Mondeo, Passat etc de vreo 3-4 ani vechime.
Razvan: ( scuze de off topic)
QUOTE
Fugi de Logan si orice porcarie romaneasca !

Dupa '89 a devenit o moda sa arunci cu rahat in tot ceea ce este romanesc fara sa cunosti realitatea. Un scurt contraexemplu: Siemens Automotive are vreo 1000+ de programatori in Timisoara care fac porcarii de programe pentru porcariile electronice ale porcariilor de masini germane...
Andrei76320
Mai baietii cu chestia ce e facut in Romania nu e bun, plimbati-va pe afara si dupa aia mai vorbiti (nu ca tot ce e in romania e bun, nici vorba.)
Exemple:
Haine de firma facute in romania- HUgo Boss (in afara se vand cu sute de euro), Dinasty, Cavalierre, Jolidon, etc. Am vazut in magazin de haine in Olanda paltoane de dama, Made in ROmania, era scris sub numar, fara nici o rusine sau alta chestie cum fac unele case de "moda". Daca voi imi spuneti ca nu gasiti rticole deimbracaminte made in Roamnia de calitate si va luati Kenvelo afcute in bangladesh, sau polonia, adidas, nike facuti in CHina, Bangladesh( pe vazute), pp ca a ti auzit de Bontimes, Antilopa, Romana, Marelbo, etc, Braiconf, Somesul, House of art.
Firme: Bosch Rexroth, Siemens a spus cineva mai sus, Ladorna, Kraft Jacobs, si multe altele au venit si se dezvolta aici, si sa nu spune-ti ca doar din cauza ca e mana de lucru ieftina.
Loganul sa vandut si se vinde si in Europa, destul de bine, cei care nu vor sa-si ia sa ia altceva, dupa cum bine stiti economia america sa dezvoltat pe baza consumului, in Romania unii gandesc ca tot ce e romanesc e prost, daca ar fi toti asa, am fi someri sau am munci in europa pe nimic ca satraiasca familile acasa, TREZITIVA.
NU zic ca nu putea sa iasa mai bun (sau e perfecta), dar a iesit in limita bugetului tintit si se vinde, deci daca scoate profit, oamenii au de munca, zonele in care locuiesc primesc un aflux de bani se cheama dezvoltare.
Sa pp ca ar fi facut o masin mai fatoasa, mai puternica, etc. dar daca ar fi costat intre 10000-14000 a-ti mai fic umparat-o, nu ati fi spus ca e scumpa si romaneasca mai bine valuati, fabia, megane, passsat sh, octavia, etc- deci tot nu era buna.
Sau de ce in mintea unora se gandesc sa compare cu cea facut VW cu skoda, sau gandit cumva ca puterea decumparare in CEhia, polonia, Ungaria, SLovacia, era si este mai mare ca in Romania deci isi permiteau o Octavia, fabia, NU.
Sau ce masini straine cu pretentii n-au avut sau nu au probleme,indiferent de firma, e un obiect, fiti seriosi.

Mai vorbim.
R o b e r t
Daca vrei masina fiablia si frumoasa, ia Colt-ul
Daca vrei masina romaneasca si piese mai ieftine dar proaste, ia logan-ul
Razvan89309
Cand am zis sa va feriti de lucrurile romanesti, m-am referit in mod deosebit la masini si piese.
Nu puteam sa imi fac o parere daca nu as fi auzit de la atatia care au pb cu Logan si incearca sau deja au reusit s-o vanda. Nu tin apararea marcilor straine, nu am scris ca sa-i fac de rusine pe cei de la Dacia, ci doar ca sa-l ajut pe cel care se gandeste sa-si ia masina.
Am auzit ca e de rau, am zis mai departe, pt ca poate il ajuta. Si pe mine m-a tentat pretul scazut la Logan, dar am renuntat.
Fiecare face ce vrea... am vrut doar sa ajut.
Cel mai indicat ar fi sa vina cu sfaturi cei care au Logan si atat.
Se poate muta topicul sause poate deschide unul la Dacia :wave:
T u d o r
Ca tot veni vorba, eu am Logan, are 34500 km la bord, 1 an si jumatate si interventii zero, in afara de revizii. Dar probabil am avut noroc, daca ai auzit tu de atatia cu probleme.. am inceput sa ma consider norocos. smile.gif

Sau poate ar trebui sa lasi si tu pe cei cu masina respectiva sa vorbeasca, daca tot vrei sa dai un sfat bun, da-l in cunostinta de cauza, nu din auzite.
Eu asa consider ca este un sfat bun, dar poate iar ma-nsel... smile.gif
James Kilowatt
@Razvan
Pai sa ne ferim si de VW Passat TDI?? Ca are turbina made in Ro...

Ontopic
Buna ideea lui Tudor cu accentul, fie diesel fie benzina (+GPL eventual, in cazul in care mergi multi km)
Merita sa faci o incercare si cu Nubira GPL care e ieftina insa destul de confortabila si de economica, si mult mai performanta decat Logan dCI.
Baby Blues
pai ia-ti Astra G in loc de Mitshubishi colt. model serios biggrin.gif
la interior Mitsu mi se pare ca este "desenata" pentru copii.
Andrei Suzuki
QUOTE(Leone)
Daca n-ai nevoie de spatiul interior+portbagaj pe care ti-l ofera loganul, atunci mergi pe Colt.


Crede-na ca in Colt stai mult mai bine ca in LOgan.Si in fata,si in spate. Singurul minus este portbagajul.
AlexTM
te referi la cit e de confortabil? E posibil sa fie mai OK decit Logan-ul, n-ar fi de mirare.
Insa nu se poate sa fie mai mare.
adi.mitrea
Pentru mașină nouă, la 12.000 ero ai multe opțiuni. Nu văd de ce te-ai oprit la Logan / Colt.

Poți lua Logan Prestige 1.6 16 v 105 cai. FULL 10.155 euro.
Poti lua Astra Classic 1.4 sau chiar 1.6 cu 90 respectiv 103 cai. Dotată decent în standard.
Poți lua Accent 1.4, 1.6 sau 1.5 CRDI.
Poți lua Clio Symbol 1.4 16 v 98 cai sau dci cu 80 de cai.

Eu personal aș opta pentru Accent 1.6 + GPL (se poate dacă ceri), indiferent că aș merge 15.000 sau 40.000 km/an.

Succes și să ne spui și nouă la ce te-ai decis. :wave:
anton87190
Salutare! și mulțumesc pentru sfaturi, am să încerc să răspund la răspunsuri...
@leone referitor la spațiul interior: am făcut drive test atât cu Loganul cât și cu Coltul și ambele mașini au un spațiu interior extrem de generos, Coltul este chiar cu 2,5 cm mai înalt decât Loganul. La portbagaj, întradevăr Loganul e uriaș dar la Colt se pot rabata sau chiar scoate banchetele spate și atunci bagi cât vrei în el...
@dgs92044 referitor la Coltul "chel': stefan_adrian si mihai66305 au dreptate: Colt chel nu prea există, în versiunea mai sărăcăcioasă de 11286 Euro are: servodirectie electrică, ABS și EBD, geamuri electrice cu impuls și protecție la închidere, aer condiționat cu răcire torpedou, airgag pasager cu deselectare, închidere centralizată cu telecomandă, etc....
bodi Accentul nu-mi place, Kia Ceratto e chiar urâtă (nu vă supărați), Albea dacă o echipăm cu ce e pe Colt cam sare prețul...
@răzvan89309 Ford Fiesta? nu (pe lângă alte aspecte cum ar fi: bord urâțel, consum mare, am fost la dealer de două ori și mi-a dat la a doua vizită o ofertă listată cu consumul modificat)
@robert82112 Tu ai Colt, spune-mi te rog de câți ani și cum s-a comportat în timpul ăsta, revizii, costuri, probleme...etc MULȚUMESC MULT!!!
Marius43590
e cam ciudat acest topic, majoritatea sunt:
logan vs albea vs clio
colt vs ignis vs c3 vs corsa vs polo

si totusi ia ce it place, ca 3-4 ani sigur nu o sa ai probleme majore nici cu colt nici cu logan
R a z v a n
QUOTE(anton87190)
Salutare! și mulțumesc pentru sfaturi, am să încerc să răspund la răspunsuri...
@leone referitor la spațiul interior: am făcut drive test atât cu Loganul cât și cu Coltul și ambele mașini au un spațiu interior extrem de generos, Coltul este chiar cu 2,5 cm mai înalt decât Loganul. La portbagaj, întradevăr Loganul e uriaș dar la Colt se pot rabata sau chiar scoate banchetele spate și atunci bagi cât vrei în el...
@dgs92044 referitor la Coltul "chel': stefan_adrian si mihai66305 au dreptate: Colt chel nu prea există, în versiunea mai sărăcăcioasă de 11286 Euro are: servodirectie electrică, ABS și EBD, geamuri electrice cu impuls și protecție la închidere, aer condiționat cu răcire torpedou, airgag pasager cu deselectare, închidere centralizată cu telecomandă, etc....
bodi Accentul nu-mi place, Kia Ceratto e chiar urâtă (nu vă supărați), Albea dacă o echipăm cu ce e pe Colt cam sare prețul...
@răzvan89309 Ford Fiesta? nu (pe lângă alte aspecte cum ar fi: bord urâțel, consum mare, am fost la dealer de două ori și mi-a dat la a doua vizită o ofertă listată cu consumul modificat)
@robert82112 Tu ai Colt, spune-mi te rog de câți ani și cum s-a comportat în timpul ăsta, revizii, costuri, probleme...etc MULȚUMESC MULT!!!


singura explicatie plauzibila pe care o gasesc la acest topic - si o spun fara nici o rautate - e ca esti agent mitsubishi in disguise.
sorry, dar nu poti compara logan-ul cu colt-ul. nu poti. decat daca vrei sa fii convins in public ca colt-ul e mai bun. Iti zic eu - E MAI BUN!, mult mai bun. Pune peste si oferta care e acum - si iata cum se face gurilla marketing biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
anton87190
Răzvan, nu sunt deloc vânzător de Mițu`, am fost ca tot omul dintr-un showroom într-altul, m-am așezat în toate mașinile împreună cu familia, am făcut drive test unde a fost posibil...
La Colt mi-a plăcut f.mult bordul, care mi s-a părut deosebit față de toate mărcile pe care le-am vizionat, cu parbrizul f.înclinat bordul pare imens...
Îmi place și Loganul, spațios, motor și cutie Renault, chiar și caroseria pare mai "masculină", prețul mai mic, portbagaj imens, în plus toți prietenii care au, spun doar vorbe bune despre el (cei care nu au, mă tot bat la cap să-mi iau altceva).
R a z v a n
pai uite raspunsul la dilema ta...
QUOTE(anton87190)
...........Îmi place și Loganul, ........ în plus toți prietenii care au, spun doar vorbe bune despre el biggrin.gif (cei care nu au, mă tot bat la cap să-mi iau altceva).
biggrin.gif

Am mai zis si o mai zic: nu va luati masini dupa capacitatea portbagajului. Cumpara masina cu care iti face placere sa faci 2 drumuri, nu aia in care a incaput tot din prima.
Andrei Suzuki
QUOTE(GhitaTM)
te referi la cit e de confortabil? E posibil sa fie mai OK decit Logan-ul, n-ar fi de mirare.
Insa nu se poate sa fie mai mare.


Mie mi se pare mai mare.Mai ales in spate,unde bancheta culiseaza. Cauta unu in showroom sa vezi cat de misto stai.

Eu totusi nu inteleg de ce discutati atat.E clar ca Loganul e superior Coltului numai la portbagaj.ATAT. La motor nu se pune problema,la echipare iar nu se pune problema,la siguranta nici atat.. Deci?
Ramane chestia de design care e discutabila.
AlexTM
Si mai e pretul smile.gif

Razvan, capacitatea portbagajului poate fi un factor important. Nu cel mai important, dar printre cele.
La mine a fost.
air_wolf
nu stiu ce ati putut vedea la colt, dar mie mi se pare extrem de naspa designul. e mica, inghesuita, inalta. :puke: o fi fost ea masina anului in ro blink.gif dar :puke:
Paul89581
Si eu am fost la fel de indecis, ca si tine, dar, e nu faceam comparatia intre colt si logan, comparam coltu cu toyota yaris, vw polo si skoda fabia...
Am stat mai mult de o luna sa le cantaresc bine...
Si ghici ce am ales...
Am ales Skoda Fabia din mai multe motive (chiar daca dealerul de la toyota mi-a facut un discount de 1300 de euro), unul dintre ele e si pretul... pt Fabia Charm 1.2 platesc 10500 e DDP... si e destuld de dotata la pretul asta.
Poti sa vizitezi site-ul http://www.whatcar.co.uk/ sa vezi cate stele primeste coltu si cate fabia...
Eu as fi vrut Polo, dar fabia e aproape acelasi lucru cu un finisaj mai slabutz, dar si pretul scazut.
Despre Logan... pararea mea, e masina batraneasca, nush cat de buna e, dar cand vad toti babalacii care au avut 1310 pana sa-si ia Logan... mi se face rau.
Poate te ajuta cea ce am scris mai sus...
Acuma astept sa-mi vina fabia... grea e asteptarea
Mihai66305
Numai ca Fabia este depasita atat moral si tehnic...cel putin dpdv. motorizari. Chiar si Coltul 1.1 este peste Fabia 1.2.
Iar http://www.channel4.com/4car/ are alta impresie despre Colt...
stefan44002
QUOTE(anton87190)
Răzvan, nu sunt deloc vânzător de Mițu`, am fost ca tot omul dintr-un showroom într-altul, m-am așezat în toate mașinile împreună cu familia, am făcut drive test unde a fost posibil...
La Colt mi-a plăcut f.mult bordul, care mi s-a părut deosebit față de toate mărcile pe care le-am vizionat, cu parbrizul f.înclinat bordul pare imens...
Îmi place și Loganul, spațios, motor și cutie Renault, chiar și caroseria pare mai "masculină", prețul mai mic, portbagaj imens, în plus toți prietenii care au, spun doar vorbe bune despre el (cei care nu au, mă tot bat la cap să-mi iau altceva).

Vad ca esti indecis.Eu as pune problema strict din punct de vedere al bugetului tau, indiferent cum iei masina, cash sau leasing. Cred ca asta este cel mai important in cazul tau, daca ai ajuns sa compari Logan-ul cu Colt-ul.Daca banii sunt imprumutati si mai ai si alte obiective in viata decat masina, criteriul asta e cel mai important.
adi.mitrea
QUOTE(anton87190)
Salutare! și mulțumesc pentru sfaturi, am să încerc să răspund la răspunsuri...
Accentul nu-mi place, Kia Ceratto e chiar urâtă (nu vă supărați), Albea dacă o echipăm cu ce e pe Colt cam sare prețul...
@răzvan89309 Ford Fiesta? nu (pe lângă alte aspecte cum ar fi: bord urâțel, consum mare, am fost la dealer de două ori și mi-a dat la a doua vizită o ofertă listată cu consumul modificat)


Dintre mașinile pe care ți le-am enumerat eu au mai rămas trei în privința cărora nu te-ai pronunțat:
- De Astra Classic ce zici? 1.4? 1.6? (Poți să spui că e veche că e învechită și tot ce vrei, însă e spațioasă are motoare bune și echipată precum Coltul în standard, mai puțin torpedo refrigerat)
- Logan Prestige 1.6 16 v 105 cai?
- Clio Symbol?

Dacă mașina pe care vrei să o cumperi va fi achizionată în leasing (din cauza taxelor vamale) eu zic să te mai uiți și la Kia Rio (sedan sau hatch) - avem câteva sedanuri la serviciu care merg absolut impecabil.
anton87190
Masina v-a fi achizitionata cu cash dar care vor proveni dintr-un imprumut pt nevoi personale cu ipoteca, pe 15-16 ani, de aceea si pretul are insemnatate. Vreau sa fac o alegere in cunostinta de cauza astfel incat sa nu regret mai tarziu ca am dat 12000 pe Colt si poate nu merita sau am dat 8000 pe logan si nu-mi va placea...
Sergiu75148
QUOTE(adi.mitrea)
Poți lua Logan Prestige 1.6 16 v 105 cai. FULL 10.155 euro.


Sa dai 10.155 euro pe un Logan e totusi exagerat.

Subscriu la ideea de "guerilla marketing". Se compara mere cu castraveti. Coltul e altceva fata de Logan...
anton87190
@adi.mitrea Opel am sa merg sa-l vad inca o data apoi ma pronunt, Logan 1,6 consuma mai mult decat 1,4, iar la Clio as da bani mai multi fata de Logan doar pt imagine, motorul si cutia fiind aceeasi...
Baby Blues
Clio nu-i chiar Logan. Sunt difertente majore.
Dani70306
daca si clio e masina buna.. nu mai zic ca e foarte foarte urata si batraneasca smile.gif
anton87190
Am fost criticat pe ici pe colo că fac comparație între Colt și Logan....nu fac comparație, încerc să aleg...
Să vă spun cum am ajuns să privesc spre Logan:
Dacia mea cea veche mă cam enerva și am decis s-o scot la pensie... și firesc mi-am zis s-o înlocuiesc cu un Logan chel, nou să fie, să nu am probleme cățiva ani... dar apoi mi-am zis: dacă tot iau mașină nouă măcar să aibă servodirectie, ok deci Logan Ambiance cu servo opțional.
Servo era 405Euro, mai bine iau Preferance iar în 700Euro pe care îi dau față de Ambiance mai am ceva dotări....apoi o prietenă care are Logan mi-a zis să nu fac greșeala să-l iau fără Aer Condiționat că-i păcat....apoi alt prieten, mecanic m-a sfătuit să nu dau atâția bani pe Logan, mai bine să iau un Volkswagen sh sau altceva și uite așa am început să studiez și alte oferte. Chestia e că după ce am văzut și alte mașini mi-a plăcut Coltul, de care m-am îndrăgostit la a doua vedere, Coltul nu este o mașină ieftină...dar mie îmi place, ideea era dacă e doar o mașină scumpă sau chiar merită banii ăștia, adică fiabilitate, performanțe, imagine etc...
Acum după ce m-ați sfătuit am să mai dau un ochi și pe alte mărci...
Și încă ceva: știe cineva cum vor evolua prețurile mașinilor noi după ce aderăm la UE? Dacă aștept până după anul nou am vreo șansă să se mai ieftinească mașinile?
R o b e r t
QUOTE(anton87190)
@robert82112 Tu ai Colt, spune-mi te rog de câți ani și cum s-a comportat în timpul ăsta, revizii, costuri, probleme...etc MULȚUMESC MULT!!!


Coltul e din 31 august. Pana acum s-a comportat excelent. Consum mic (nu stiu unde am vazut ca cica Logan are consum mai mic decat Colt... e cel mai bun banc de anu' asta), revizie - inca n-am avut ocazia... costuri - 12500 Euro DDP. Practic e 1.3 Invite... cu oferta de acum mi se pare ca la acelasi pret ai mai multe optiuni... in fine. Cei de la reprezentanta se poarta foarte bine (e si normal - doar incearca sa te convinga sa iei masina - dar parca au fost prea sentimentalisti - s-au implicat mai mult decat ma asteptam)
Probleme - masina e putin cam joasa - dar asta n-ar trebui sa-ti faca probleme daca mergi pe sosea si nu la tara.
Bordul e superb - nu e pe placul multora, insa are un aer mai tineresc. Daca vrei bord clasic si batranesc, ia-ti astra, logan, fiesta etc.
Bafta!
ncristi
In nici un caz nu lua un SH.
R o b e r t
clar!
anton87190
@robert82112 cum e cam joasă? Că eu la țară locuiesc și o să circul și pe dramuri de țară... cu mare grijă bineînțeles... și o să fie și mașină de familie... 90% dintr-un an va fi masina de distante scurte, navetă, mici iesiri etc iar 10% pt vacanțe, mare munte, excursii...
@adi.mitrea am fost și am văzut Opel Astra Clasic II : destul de bună oferta, la 11274 Euro + 252 vopsea metal are cam tot ce-i trebuie, chiar și scaun reglabil pe înălțime, portbagaj, etc, și arată binișor...
T u d o r
Daca stai la tara si ai drumuri mai accidentate, nu elimina din calcul Loganul. Are scut metalic si garda la sol generoasa. Iti recomand cu caldura masina asta, cand a fost conceputa, aia de la Dacia s-au gandit si la drumurile de la noi. smile.gif
anton87190
Păi și vecinii mei stau la țară și au Peugeot, Opel, Mercedes, Ford, Seat etc... n-ar trebui să plusez și eu cu un Mițu?... că Logan poate oricine... nu zic că n-ar fi bun dar sunt atât de multe pe stradă încât te amesteci în mulțime și devi anonim... pe când Colturi vezi mai rar, chiar foarte rar... :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.