Help - Search - Members - Calendar
Full Version: procura notariala masina!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
alexandru32370
- vreau sa plec intr-un co in austria si vreau sa iau masina lui tata ca e mai buna. Stie cineva ce fel de procura se cere la iesirea din tara, daca trebuie tradusa intr-o limba de circulatie internationala, si cam cat costa??
- am trecut pe la 3 cabinete notariale si mi-au spus ca nu se face procura ci contract de comodat si taxele se calculeaza la valoarea masinii si c-ar costa peste 5 mil.?!
Adrian
se face numai contract de comodat (imprumut) , numai asa poti iesi din tara cu masina altuia. bineinteles taxele trebuiesc platite inclusiv cartea verde.
bogdan43846
Imputernicire data in fata notarului de tatal tau prin care iti permite sa iesi din tara cu masina!!!
alexandru32370
-sincer, am vazut si eu pe la altii procuri sau imputerniciri, ce-or fi fost ele, dar am ramas surprins cand notariatele mi-au spus ca singura forma in cazul acesta e contractul de comodat iar asta costa enorm in cazul unei masini noi.
RUE
eu am platit loganu pe numele sotiei dar inca nu e inscris.
nu e pos sa fie pe numele ambilor ca celalalt sa poata iesi lejer cu ea din tara?
cum rezolv asta?
alexandru32370
inscrierea(inmatricularea) se face numai pe un singur titular; ptr. iesit afara, daca e dupa 01 ian 2007, nu mai e nevoie de nici o procura ptr. tot teritoriul UE
RUE
gracia!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.