Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sh pana in 10 mii E
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
dgs92004
Deci in 2007 vreau sa imi iau o masina din belgia ,
Acum am un logan dci merge bine.. dar vreau ceva mai mare mai confortabil.
Precizez ca voi ramane cu loganul deci bugetul e in jur de 10000 de euro pt masina (maxim 11 mii cu tot cu toate taxele )
deci as vrea ceva mare diesel eventual (dar daca gasesc o oferta buna pe benzina nu ma opun ) si nu break.
Din lista facuta de mine ar fi :

- alfa 156 (din 2000/2001 <125k ) ~7000-8000 e
- seat toledo (2001/2002 <125k) ~ 7000-9000 e
- seat cordoba (2002-2003 <90k SDI) ~ 8000-8500 e
- ford mondeo (2001-2002 <140k ) ~ 8000-9500 e
- reno laguna 2 (2003 < 100k) ~ 8000-9500 e
- peugeot 406 (2001 - 2002 <115k ) ~ 7000-8500 e

skoda octavia si vw bora iese din discutie
passat-ul e prea scump

alte NU situ .. poate imi deschideti voi ochi .. dar neaparat trebuie sa fie confortabile si mari ..
sa incapa la drum lung 4 persoane cu bagajele lor si sa nu fie break.

In afara de 406 .. care e frumoasa dar invechita .. toate par o optiuna buna .. dar fiecare are avataje si dezavantaje ..

Ma intereseaza in acceasi masura si fiabilitatea dar si confortul.
In nici un caz, oricare va fi alegerea .. nu va fi cheala.
Cu aceasta masina ar trebui sa merg la drumuri lungi.

Multumesc
Adrian
un ford focus cum vezi in semnatura mea, poti sa il iei si in varianta sedan.
motorul de 1.8 TDCI nu consuma mult si are suficienta forta..........daca gasesti poti lua si 2.0 tdci cu 130 cp.
cu toate taxele o sa te scoata pana in 10 - 11 mii cum ai spus.
eu am dat 10 mii pe el si am : aer conditionat, ABS, geamuri electrice pe fata, hands free, inchidere centralizata cu buton deschidere portbagaj din interior, jenti de aliaj originale de la ford si vopsea metalizata, airbag sofer + pasager fata.
Adrian
si sa nu uit, radio cu cd si comenzi radio cd pe volan
_Constantin_
Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo, Mondeo,

Dupa cum probabil ai intuit recomandarea mea ar fi sa alegi Ford Mondeo. biggrin.gif Argumentul in fata seat : nu are bolile motoarelor grupului VW, alfa probabil o sa aiba foarte multi km si cele 2 frantuzoaice probabil vor vor avea probleme la trenul de rulare( PROBABIL).
Andrei76320
La C5 nu te-ai gandit, cred ca sunt bune, am vazut ca au inceput baietii sa le aduca la sh, desi pana acum 1-2 ani erau exotice pe aici, si am vazut si eu pe site-uri in Germania cu 7500-9500(CIP) diesel, benzina, sunt spatioase, confortabile (suspensia hidractive se stie), si apropo am mers cu unul si avea la bord 330000 km, si mergea, caroseria e galvanizata, motorul hdi e bun chair daca e nu e de ultima generaite ca de pe c5 actual.

INca un lucru important datorita suspensie Hidractiv are sarcina 510kg daca e berlina si 600kg daca e break, + chiar daca nu cari cu ea, nu este influentata de greutate daotrita suspensiei, + la gropi ii ridicigarda si treci, are 3 nivele la garda cu setare manuala si automata.

DIN cate stiu fiind sora vitrega cu 406, 406 a fost (si considerat o masina foarte fiabila- sper sa nu sara tipii cu VW :bandit: )

THink about it
dgs92004
Ba da .. de c5 nu am uitat .. numai ca am uitat sa il adaug ..
pret bun .. masina spatioasa mare .. si pare si confortabila...
singura chestie ce ma nelinisteste la ea e suspensia pe aer ..
e garantata 200k
oricum as vrea sa imi iau masina sub 120 k deci ar fi ok
dar daca cade suspensia .. e naspa tare biggrin.gif

Ford focus iese din discutie din cauza faptului ca nu imi place deloc bordul .. si daca nu ma insele e cam aceeasi clasa cu logan .. vreau sa fie confortabila pt drum lung ..
Andrei76320
Faza cu suspensia nu pot sa ma pronunt, dar din cate am citi pe aici si puntea spate de la MOndeo mai face figuri, la drumurile din ROmania (vezi forumul despre ford de pe site) si cica ar mai fi o problema constructiva, pe acolo cu o bucsa ceva despre care baietii din service nu prea stiu sau vor sa-ti schimbe tot ansamblu.
Despre Focusul vechi, este mediocru, la bord-prea multe planuri si design :puke: , si la aspect exterior este cam din topor, macar Loganul e made in Romania si la un pret conf cu ceea ce ofera.
Deci de probleme grave sau comune la C5 nu am auzit ca de exemplu (turbina la VW, punte spate la mOndeo, caseta directie la Corsa, caseta directie la Grande Punto, turbina la Laguna 1.9 anii 2002), oricum e sh nu e noua deci trebuie sa mai ai niste bani separat daca se intampla ceva, oricum decat sa ma gandesc ca ar putea sa-mi cada turbina, sau puntea spate, mai bine stiu ca exista sansa ca candva suspensia sa trebuiasca schimbata, eventual m-as interesa cat costa suspensia, cat costa o punte spate mondeo sau o turbina VW (deci ma repet motorul 2l HDI de pe vechiul C5, respectiv 406 a fost considerat foarte fiabil, si este mai avansat ca Tdi).
De asemena ca costuri de intretinere C5 aproape sigur e sub Mondeo si Passat, Alfa.
PLus ca daca o iei la 100K si pp. n-o so tii inca 200K adica vreo 4 ani.
Mie personal mi-a placut mai mult sa stau in C5 decat in Passat, ma refer la pozitia in scaun si cum te simti, zici ca te cuprinde, si pentru ca tapiteria aia de velur face priza cu hainele- incearca sa mergi cu el si dupa aia incearca cu passat si mondeo, confortul este superior (acum poate o sa sara cineva sa spuna ca celelalte 2 sunt mai sportive, dar hei la C5 poti sa setezi suspensia sport si s-ar putea sa te simti la fel pe cand la P si M, mai confortabila no poti face.
James Kilowatt
In Belgia uita-te si la oferta de GPL, belgienii sunt destul de GPL-izati.
Nu trebuie sa te temi de varianta asta, aici gpl-ul e montat de dealer pe masina noua si e acoperit de garantie, nu are nimic "artizanal" si e mai ieftin de cumparat si intretinut decat dieselul.

Cordoba e mai mica decat loganul... nu prea inteleg ce face in selectiq ta smile.gif
dgs92004
nu stiu mai nimic de cordoba .. nu m-am suit in ea ..
am vazut doar poze.. si m-am gandit ca e destul de mare ...
Leone
QUOTE(James Kilowatt)
Cordoba e mai mica decat loganul...


La fel si focus; dintre toate, eu as alege C5....desi s-ar putea sa aiba probleme de fiabilitate...grupul PSA nu sta prea bine la capitolul asta.
AlexTM
Domnu', saru-mina, sa va traiasca familia smile.gif
Ce-aveti cu Octavia sau Bora? Nu ca as vrea sa o promovez, sint doar curios.
Daca nu erau cele 2 Seat-uri in lista, ziceam ca poate-s prea mici.
dgs92004
Octavia nu are nimic ... dar nu imi place interiorul... si e deja o masina veche, nu ca seat toledo nu ar fi. (Dar arata mult mai bine )
Bora e cam mica .. mai mica si ca loganul la spatiul in interior.
alcris01
Bora de buna ce a fost, au scos-o din fabricatie, asa ca eu consider ca a fost un model ratat pentru VW. Daca avea succes, aveam azi Bora 2, nu un model nou, Jeta, semn clar ca ceva nu a mers cu Bora. :bash:
HalbaSus
Bora se numea Jeta in US si in alte parti... iar inainte de Bora se numea Jeta peste tot... Poti linistit sa consideri Jeta urmasul direct a lui Bora, e doar o chestiune de uniformizare a denumirilor pe diferite continente (e drept ca puteau sa schimbe denumirea americana din Jeta in Bora dar se pare ca au preferat cealalta varianta). Nici mie nu mi se pare util "golful cu portbagaj" dar asta e deja alta treaba.
AlexTM
QUOTE(alin87841)
Bora de buna ce a fost, au scos-o din fabricatie, asa ca eu consider ca a fost un model ratat pentru VW. Daca avea succes, aveam azi Bora 2, nu un model nou, Jeta, semn clar ca ceva nu a mers cu Bora. :bash:
biggrin.gif biggrin.gif
Au scos-o din fabricatie, asta e tare biggrin.gif
Si Golf IV s-a scos din fabricatie. TOATE masinile se scot din fabricatie, dupa o vreme.
Chestia cu numele e de marketing, puteau foarte bine sa-i spuna Golf Sedan, ca si la Astra, Megane, Corolla si cite altele.
Nici mie nu-mi plac modele astea, dar niciunul, nu Bora in particular.
Otto73
eu zic un opel astra sau vectra deoarece si intretinerea e mai ieftina(piese) :wave:
Baby Blues
Subscriu la ceea ce a scris otto mai sus. Daca ai noroc gasesti una full.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.