Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa montez un al doilea filtru de motorina !
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Cipi45667
Salut. Cred ca am descoperit America!!!!!!!! smile.gif


Mi-a venit o idee simpla. Vrea sa pun pe pasatu meu V6 TDI 2 filtre de motorina, adica sa adaug inca unu pe langa celalat.

Sunt sigur ca ideea mea geniala nu e rea,dar o sa ingreuneze pomparea motorinei din rezervor pana la pompa de injectie sau returul?

CU amorsarea ma descurc eu,vad cum fac.

Astept opinii si laude bineinteles!
James Kilowatt
Si ca sa fie si mai geniala ideea, pune doua filtre diferite ca marca si parametri, unul mai grosier si apoi unul mai fin.
Si zi-ne daca merge biggrin.gif
Cipi45667
M-am razgandit. Pun 3

Unu ieftin inainte de cel original care o sa il schimb des, si unu pe retur inaite de cel orignal mai "negrosier " .

Si daca stau bine si mai ma gandesc,as putea sa montez unu si la alimentarea in rezervor.

biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(Cipi45667)
Salut. Cred ca am descoperit America!!!!!!!! smile.gif


Mi-a venit o idee simpla. Vrea sa pun pe pasatu meu V6 TDI 2 filtre de motorina, adica sa adaug inca unu pe langa celalat.

Sunt sigur ca ideea mea geniala nu e rea,dar o sa ingreuneze pomparea motorinei din rezervor pana la pompa de injectie sau returul?

CU amorsarea ma descurc eu,vad cum fac.

Astept opinii si laude bineinteles!


Daca e circuit inchis (loop?) ingreunezi totul. Vezi cu pompa aia...poate o arzi.
Mihai 36955
Dar de ce vrei sa montezi aceste filtre? din cauza calitati motorinei sau....why?
HalbaSus
Sincer eu as face altfel... as cumpara motorina la canistra... apoi as cumpara o pompa electrica (sau chiar manuala) cu care as trece motorina prin 10 filtre, si apoi as baga motorina obtinuta in masina... unde ar fi filtrata pentru a 11-a oara... how about that ?
air_wolf
eu as lua un filtru decantor si l-as pune inainte de filtru original. decantorul trebuie dimensionat in functie de pompa si cam atit... se curata periodic si e muuult mai simplu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.