Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum sa "securizez" antena exterioara radio?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Dan87905
Azi am observat ca antena exterioara radio e doar infiletata acolo si se poate demonta foarte usor.
Daca pe filetul antenei pun niste lipici, gen MOMENT,PICATURA, UHU PLUS, si o filetez la loc, as face imposibila defiletarea antenei ?
Daca prin lipire antena nu se mai poate demonta, risc ceva ? E nevoie la vreo interventie la masina demontarea antenei?
eddie
Nu,dar poate mai treci si tu pe la vreo spalatorie cu perii si nu se stie daca mai ramane intreaga ?!
petre 1
treaba e ca solutiile de lipit ar putea actiona ca izolatori.....zic si eu.si in al 2-lea rand nu se stie cand ai nevoie sa scoti antena,si sa vezi distractie.
air_wolf
s-ar putea sa faci antena inutilizabila daca ii pui lipici ca romanul. vezi sa nu fie izolant si sa asculti "the sound of universe".
las-o asa, eu n-am gasit niciodata vreo antena de-a mea lipsa la inventar. iar daca se duce, iei alta si asta e, ca doar nu e o avere. daca o lipesti se desface foarte usor cu un patent sau si mai rau, o rupe si ramii cu o bucata de filet acolo si nici alta nu mai poti pune fara interventie specializata.

parerea mea: nu merita lipita.

btw, poti pune antena de interior, se pune pe parbriz, deobicei in dreapta sus. are cam 2-3 cm latime si 4-5 lungime, e autoadeziva. aia daca ti-a furat-o o gasesti doar cind iti gasesti si masina biggrin.gif
Cornel001
Aia de interior se cumpara sau cum ? Si legatura cu radioul cum se face ?
PS mie mi-a rupt cineva de curand antena, mai precis filetul pe care se insurubeaza, antena inca o am cu tot cu filetul rupt inauntru. Banuiesc ca tre inlocuita partea aia de pe masina unde se infileteaza... adica nu se poate rezolva mai simplu.
Alex-F1
Man, si io zic s-o lasi asa, n-o lipi, ca in ziua de azi nu prea se mai incurca hotii sa fure o biata antena, cand se gasesc pe toate gardurile jde mii de feluri si modele, asa cum e si cu jantele....pana nu demult se furau rotile in draci pt. jante, dar acum fenomenul a cam disparut....ma rog, poate nu de tot, dar oricum simtitor....la fel e si cu un casetofon de masina....cine-ti mai sparge acum masina ca sa-ti fure un biet casetofon?
air_wolf
aia de interior se cumpara de la magazinele speciaizate. nu-ti recomand tirgul, unde nu stii ce cumperi (2 fire nu-s antena). se monteaza simplu, pe circuitul fostei antene.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.