Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pajero Pinin
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mitsubishi
Radu91937
Salutare oameni buni!
pentru prima data pe aici, asa ca intreb si eu ca omul care se roaga la dumnezeu cand da de necaz.
Vreau sa achizitionez un Pajero Pinin second hand, ma intereseaza o masina sa nu fie nici SUV nici neaparat off-road si de aia cred ca Pinin ar fi ceva bun. Un lucru inportant, stie cineva daca este fabricat in Europa, astfel incat sa nu existe taxe vamale? Din cate am studiat eu numele de Pinin vine de la celebra fabrica italiana Pinin-Farina...As fi curios sa aflu mai multe despre motoarele cu care sunt dotate Pinin, de regula sunt numai pe bezina(ceea ce am gasit eu la vanzare pe mobile.de) si sunt de tipul 1.8 MPI , 1.8GDI si 2.0GDI. Consumul unui astfel de motor este undeva la 9,5l combinat(zic aia pe mobile) insa tare mi-e teama ca in oras sa nu te duca undeva spre 14-15l.
Ce alt tip de masina de genul asta ati mai recomanda?
Multzam mult!
stefan44002
Salut Radu,
Pajeri Pinin este un SUV usor,fabricat in Franta, deci nu o sa ai taxe vamale. Motoarele GDI sunt motoare pe benzina, cu injectie directa- deci sunt oarecum pretentioase la benzina. In oras, in Buc, consuma cam 14 l- 1,8GDI.
Totusi, Pinin e masina buna, dar e cam rara in Ro, deci piesele vor fi greu de gasit.
In gama asta ai putea sa te uiti mai bine la un Suzuki Grand Vitara(aici ai taxe) sau un Land Rover Freelander . Toyota RAV 4 sau Subaru Forester sunt mai bune pt ce vrei tu, dar sunt si mai scumpe.
Daca nu faci offroad, Skoda Octavia 4x4 sau Golf Variant 4motion ar fi cele mai bune alegeri.
Marius43590
si ca sa revenim la Pinin:
* piesele de origine cred ca MCar le poate aduce destul de repede (dar poti intreba....)
Adrian89067
Pajero Pinin este fabricat in Italia.
Ai disponibile motorizarile

1834cm3
84kW/5500rpm
160Nm/4000rpm
benzina


sau

1999cm3
95kW/5000rpm
190Nm/3500rpm
benzina, injectie directa GDI


Consumul combinat este intr-adevar sub 10l/100km mergand de la 9.3l/100km pentru cel in 3 usi cu transmisie manuala si echipare standard pana la 9.9l/100km pentru cel in 5 usi cu transmisie automata si full options.
Eduard46373
Si eu caut un 4x4 usor si am ca variante Suzuki Jimmy sau Pajero Pinin,dar vreau unul secondhand,aveti idee careva despre fiablitate,pret pise si afara de autovit pe unde gasesc mini jeep-uri in romania,ca pe net nu prea sunt anunturi cu astea 2 si pe strada ma vazut de vanzare cateva dar ,tre sa ma plimb sa le caut iar?Si in ultimul rand cam ce pret merita unul seccond!
Petrescu95764
mergi pe pinin...exact aceleasi variante ca si tine le-a avut taicamiu...a ales pinin-ul si este foarte multumit...este o masina foarte buna...wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.