Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Conectori sub scaune
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
cristi52331
Stimati domni,

de mult timp imi propun sa intreb asta dar uit mereu, chiar si cand sunt cu masina la service uit mereu sa intreb. Sub scaunele din fata sunt niste mufe/conectori cu niste cabluri care nu stiu la ce folosesc. Si un fel de tubulatura de forma dreptunghiulara, despre care am gandit ca este pentru a duce aerul si in spate, dar nu circula nimic pe acolo....Am facut si niste poze....
cristi52331
si asta
cristi52331
si...
cristi52331
si ultima
Marius43590
"Deci", ca sa folosim expresia unui mare contemporan "care este":
*"tubulatura de forma dreptunghiulara" este intradevar pentru aer, dar fii sigur ca ai setat din bord sa sufle la picioare...
* acei conectori ar trebui sa fie pentru airbaguri si altele
cristi52331
Despre conectori am inteles, multumesc pentru raspuns.
Cat despre tubulatura, chiar si cu pozitia ventilatorului pusa pe pozitia "pe la picioare", prin ele nu vine nimic...
Geroge73919
QUOTE(Marius43590)
"Deci", ca sa folosim expresia unui mare contemporan "care este":
*"tubulatura de forma dreptunghiulara" este intradevar pentru aer, dar fii sigur ca ai setat din bord sa sufle la picioare...
* acei conectori ar trebui sa fie pentru airbaguri si altele



N-au treaba cu airbagurile , sunt declansatoare pirotehnice care se declansaza in caz de accident
cristi52331
marturisesc ca sunt maiin ceata decat inainte!
cioaba
la mine firele de sub scaun sunt de la airbaguri. pt capsele pirotehnice ale centurilor pretensionate ar trebui sa fie in stalp. daca vrei neaparat sa te convingi scoate mufele si pune contactul. ar trebui sa se aprinda martorul pt airbag pe bord. dar de retiunut: eu nu am incercat asta si nu stiu daca are efecte secundare.
iar despre tubulatura sunt de parere ca marius a avut din nou dreptate, desi nu am habar de ce nu sufla aer pe acolo in cazul tau.
olimpius91813
tubulatura este sigur de la aeroterma,se poate sa fie infundata sau dezactivata. aeroterma are cabluri care directioneaza aerul,ori e rupt ori sarit ,de vazut? cablurile pot sa fie de sistemul de regaj al scaunului sau de la incazire scaun ,firele vin in canapea ,daca vin, nu sint decit ce am scris
tudorel91316
intradevar tubulatura este de la ventilatie,ier firele sunt de la senzorul de airbag pentru prezenta pasager.daca nu exista pasager airgagul din dreapta si centura nu sunt activate in caz ca.........capsulele pirotehnice la mazda sunt la centuri,in stalpiu

ps.nu va sfatuiesc sa scoateti cuplele cu acumulatorul cuplat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.