Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pareri si mesaje (despre jaguar x-type 2.2 tdi)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mani91456
jaguar x-type 2.2 tdi...cred ca am citit site-ul de la jaguar de mii de ori...o masina buna dar si pretul pe masura...sau la banii astia se poate lua altceva mult mai convenabil?!!...ce spuneti,fratilor?

HalbaSus: pe viitor incearca sa gasesti titluri mai sugestive
air_wolf
a mai fost un topic pe tema asta... eu as lua jaguarul, desi lumea zice ca e mondeo deghizat, e totusi un jaguar.
Vlad72257
doar notiunea de jaguar diesel ar trebui sa miroasa urat. Eventual ar trebui sa aiba scris pe luneta "Jaguar,powered by Ford"
Vlad72257
doar notiunea de jaguar diesel ar trebui sa miroasa urat. Eventual ar trebui sa aiba scris pe luneta "Jaguar,powered by Ford"
_Constantin_
Si powered by ford sa inteleg ca e un lucru rau, o chestie de care poti sa faci misto, probabil e sinonim cu Lada sau Trabant. Faptul ca imparte componente cu Mondeo e un lucru bun... intretinere mai ieftina. Iar Ford nu e un nume de 2 lei in lumea auto.
Watcher
QUOTE(_Constantin_)
Iar Ford nu e un nume de 2 lei in lumea auto, pana una alta GM e locul 1 mondial.

Desi ambele propozitii citate sunt adevarate,nu vad care e legatura intre ele??? blink.gif blush.gif
R a z v a n
pai ce? Ford nu e parte din GM? blink.gif blink.gif blink.gif biggrin.gif
_Constantin_
ups. my bad.
florin55503
nu. marcile sub umbrela GN sunt: opel, saab, vauxhall, chevrolet, holden, cadillac, hummer, saturn, GMC, pontiac, buick
Andrei76320
DECI(desi nu se incepe asa o propozitie, ...) faptul ca jaguar e diesel nu e nimic rau, mai ales ca n-are motor tdi (audi a8 si vw phaeton, costa mai mult si sunt de lux), jaguar xj n-are diesel, nu miroase urat, sa nu exageram, plus ca intr-un test cu BMW 320d, motorul 2.2 au spus ca este mai elastic, are o plansa mai mare de turatie, si mai are si overbooost.
Motoarele diesel sunt facute de ford in colaborare cu PSA, 2l, 2.2l, 2.7l(e pe S type) si cu setari separate fata de ford, sa nu uitam ca HDI sunt printre cele cele mai avansate de pe piata (bine mai exista honda, D-CAT de la toyota, si cdti (multijet)) era pe undeva pe aici o comparatie intre dieseluri.

Daca as avea bani as alege X-type in locul lui 320d, sau s-type 2.7 in locul lui 530d(desi nu e rau), diferentele de tehnologie sa zicem ca sunt in plus pt. BMW (desi daca teuiti pe o pagina de la S-type, e dotata) dar la nivelul masinilor mentionate, diferentele nu cred ca se simt.
beer.gif
florin55503
e aceiasi marie dar cu alta palarie(alta caroserie). dar are imagine, are finisari muuuuuuult peste, e mai frumoasa.
air_wolf
andrei, ai declansat macelul!!! alt topic care o sa ajunga in combat... sad.gif
Andrei76320
DE CE Macel???!!

Sa stii ca-mi place BMW, un Z8, un seria 6, n-am zis ca-s proaste sau altceva, chiar am spus ca tehnic vorbind sunt peste Jaguar, desi la la acelas nivel BMW mai vrea niste dotari si pretul va creste peste Jaguar.
In plus asta am zis c-as face eu daca mi-as permite, sa aleg Jag (uar nu ermeister) ag. BMW.

Peace and :brave:
air_wolf
auuuuu... stai sa vezi, daca nu a luat rudotel, ce iese... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

si eu as lua oricind jaguarul.
Andrei76320
:wave: beer.gif la oamenii care ma inteleg.
Vlad72257
nu m-ati inteles,jaguar ar trebui sa-si pastreze o anuminta noblete. poate nu ati auzit de scandalul din u.k. cand a fost introdus primul motor diesel. jaguar nu ar trebui comparat cu mercedes,audi sau bmw, ci cu aston sau bentley.ce mai ramane sa apara? primul sub-compact jaguar? ford ar fi trebuit sa faca cu jaguar ce a facut wv cu bentley,sa ii pastreze esenta si traditia,nu sa faca o masina care sa aiba pe luneta stickerul cu "baby on board" .poate cine stie,urmeaza varianta break.sau poate cine stie,vreun monovolum gen scenic?
Andrei76320
Acum te-am inteles mai bine, sunt de acord cu nobletea, si ca n-as vrea sa vad cine stie ce monovolum, suv, etc. de la jaguar; cred ca motorul diesel si tractiunea 4x4, breakul x type sunt limita maxima permisa.
Cat despre faptul ca e diesel:
- cum am mai spus motorul nu e rau, europenii sunt preocupati de poluare si de condum mai ales ca preturile la combustibil sunt mari si cresc in fc de vreo chestie globala, razboi,etc; plus ca pers. imi place autonomia data de diesel, si de asemenea diese-urile de pe jaguar, mai ales v6, 2.7 biturbo, e tehnica, nu e tractoras.
- pretul masinii diesel e mai mic deci mai accesibil
- si sa nu uitam ca traim in capitalism si daca o firma nu scoate profit se va inchide, deci daca masinile cu aceste motoare fac vanzari e minunat, chair daca niste puritani de prin Anglia au sau fac scandal, ei pot sa-si cumpere 4.2 turbo, dar nu cred ca fac donatii grupului ford ca sa pastreze "nobletea marcii"(nu zic la misto, off-topic am aftershave Jaguar Performance- biggrin.gif ca de masina n-am bani).
Din cate stiu acum o luna -doua Ford ser gandea sa vanda Jaguar, dar se pare ca pana la urma se gandesc sa renunte la Aston Martin (daca n-ai rezultate financiare pozitive, lichiditati cam greu cu visele, SAD BUT TRUE)
air_wolf
Vlad, din contra, jaguar ar trebui sa fie un soi de porsche. aston e ceva ce tine de super lux, e deja in ograda ford si se pare ca nu va mai face multi purici pe acolo... asa ca s-ar putea sa vedem aston tdi biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Leone
QUOTE(Andrei76320)
- pretul masinii diesel e mai mic deci mai accesibil


Unde ai vazut tu asta? La orice masina, orice model dieselul e mai scump decat benzinarul la aceeasi cilindree.

Revenind la topic, si eu as cumpara Jaguar, dar nu diesel...adica sa fim seriosi, ai bani de dat pe masina dar n-ai niste maruntis in plus pt benzina?
Andrei76320
Dear friends
IN genral m,asinile diesel sunt mai scumpe, dar nu si la jaguar, uitati-va va rog pe www. numele masinii.ro si o sa va mirati, asa ca pe linga bani de benzina mai scoti si 7000-10000( dif DDP) de EUR intre 2.2 diesel si 2.5 benzina, deci mi-as lua diesel penmtru X-type dar si la S type e diferenta 4000 de EUR in acelasi sens.

INca ceva motorul nu e TDI(stiti ce vreau sa spun)- TDI e tractoras si ii mai place si uleiul spun unii.
Vlad72257
QUOTE(air_wolf)
Vlad, din contra, jaguar ar trebui sa fie un soi de porsche.


De acord si tocmai de aceea nu ar trebui sa existe un Jaguar diesel sau unu de clasa medie
_Theo_
Jaguar :1: (parerea mea ;;) )
ozz86651
Jaguar e un ford cu ceva finisari. Era un nume, nu mai e. Pacat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.