Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxa inmatriculare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
marius88521
Cineva imi zicea ca la terminarea contractului de leasing,cand o sa trebuiasca sa inmatriculez masina pe numele meu voi plati acea taxa de prima inmatriculare ,nu l-am contrazis fiindca nu stiu prea multe despre acest lucru dar rog pe cei care cunosc mai bine aceasta problema sa isi expuna parerea aici .
Cristi36190
Nu stiu daca te-ai lamurit sau nu, insa e un lucru deja cert: exista o derogare in Codul Fiscal ce a intrat in vigoare de la 1 ianuarie 2007, masinile in leasing facut inainte de 31 dec 2006 nu sunt supuse taxei de prima inmatriculare la sfarsitul contractului, insa se va plati acciza existenta la data intocmirii contractului (1,5% parca).
marius88521
Azi am fost sunat de la BCR Leasing si mi-au pus in vedere ca am de platit o factura de 9,5 mil reprezentand 25% din taxa vamala si ca in scurt timp mi se va emite o factura si pentru taxa inmatriculare.Deci faptul ca am incheiat contractul inainte de 1 ianuarie nu ma scuteste de plata acestor taxe.In cazul asta ar trebui sa dau in judecata dealeru care mi-a dat masina pe 24 ianuarie, dupa 4 luni de asteptare,dar nu stiu daca merita efortul,tinand cont de faptul ca pierzi timp, dai bani la avocat,etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.