Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Piata auto dupa intrarea in UE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Cezar81667
Sper sa nu repet alte topice sau discutii, insa am o MAAAAXIMA nelamurire: care vor fi efectele concrete ale aderarii Ro la UE, cu privire la pretul (in general) si la masini noi, si asupra SH-urilor?
in sensul ca:
1.vor lipsi taxele vamale si accizele
ca urmare, ar trebui sa scada pretul de vanzare
2.se va introduce "taxa primei inmatriculari in RO"
functie de gradul de poluare "euro 2...3...4" aceasta va fi mai mare sau egala cu fostele taxe vamale

cam astea-m trec mie prin cap...ce mi-a mai scapat? arigato.gif
Emanoel-Adrian
Eu cred ca pretul masinilor noi va scadea cu pana la 10% cum de altfel sa intamplat si la vecinii Unguri,la Polonezi ,Cehi,etc.. o data cu renuntarea la taxele vamale si accize,avand in vedere ca asa zisa taxa de prima inmatriculare in ceeace priveste masinile noi,deci Euro 4 este mica.Deasemeni vor scadea si masinile aproape noi(1-2 ani vechime) la care nu se mai adauga Taxe+accize si motoarele sunt binenteles tot Euro 4.In ceeace priveste segmentul Non EURO+1+2 sa vedem ce se va intampla pana la 1 Ian.2007,eu unul astept sa-mi aduc masina Euro 2 din Germania si nu am emotii, convingerea mea este ca taxele,de comun acord cu UE,pentru o perioada limitata de timp vor fi pastrate,dar mult reduse.Eu insumi am scris la Brussels,ca multi alti,sesizand anormalul acestei taxe si valoarea imensa in raport cu veniturile si posibilitatile cetateanului Roman.Am primit si raspuns!.Cine este interesat in continuare sa sesizeze anormalitatea acestei taxe sa ma contacteze la adresa:emanoeladrian@yahoo.com
Referitor la autoturismele S/H cu norme Euro 3 preturile vor fluctua cam in jurul aceleiasi valori de acum.
Dan87905
Ultima strigare la inmatriculare, articol pe newz.ro.
Cristi2
ce am gasit pe un alt forum
Detalii despre TVA-ul intracomunitar au aparut in Ordinul Ministrului Finantelor Publice Nr. 1706/2006, publicat in MO nr. 894.

Rezumat: ca persoana juridica, pentru a recupera TVA-ul dintr-un stat membru UE, trebuie sa ai un "cod valid de inregistrare in scopuri de TVA" care se obtine prin portalul ministerului de finante disponibil pe viitor la adresa http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/VIES.htm. MF este obligat sa emita codul intracomunitar catre solicitant in 3 zile de la solicitare.
golfuletz
QUOTE(Emanoel-Adrian)
Eu cred ca pretul masinilor noi va scadea cu pana la 10% cum de altfel sa intamplat si la vecinii Unguri,la Polonezi ,Cehi,etc.. o data cu renuntarea la taxele vamale si accize,avand in vedere ca asa zisa taxa de prima inmatriculare in ceeace priveste masinile noi,deci Euro 4 este mica.Deasemeni vor scadea si masinile aproape noi(1-2 ani vechime) la care nu se mai adauga Taxe+accize si motoarele sunt binenteles tot Euro 4.In ceeace priveste segmentul Non EURO+1+2 sa vedem ce se va intampla pana la 1 Ian.2007,eu unul astept sa-mi aduc masina Euro 2 din Germania si nu am emotii, convingerea mea este ca taxele,de comun acord cu UE,pentru o perioada limitata de timp vor fi pastrate,dar mult reduse.Eu insumi am scris la Brussels,ca multi alti,sesizand anormalul acestei taxe si valoarea imensa in raport cu veniturile si posibilitatile cetateanului Roman.Am primit si raspuns!.Cine este interesat in continuare sa sesizeze anormalitatea acestei taxe sa ma contacteze la adresa:emanoeladrian@yahoo.com
Referitor la autoturismele S/H cu norme Euro 3 preturile vor fluctua cam in jurul aceleiasi valori de acum.
bravos!!! asa trebuie...sa le scriem toti sa vada ca nu inghitim orice bir nerusinat !!!mult succes!!!!!!!!!! :boxing:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.