Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW 520I VS MERCEDES w124 E200(ambele 1991)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
dani91778
Am o dilema...nu ma pot hotari...intrucat nu fac decat in jur de 700 km pe luna vreau sa-i fac ca boieru' intr-o masina de cam 4000 iepuroi.
Am inteles ca astea-s limuzinele mai fiabile si ieftine totodata...
Acum o sa depinda de ceea ce gasesc,nr km...stare...dar e totusi un vs interesant. Va rog help!
Adrian
parerea mea este ca SUNT VECHIII!!!........au 15 ani deja.
florin55503
probabil ca te gandesti la e34. am mers cu cateva masini de genul asta si nici una nu troncanea, batea sau mai stiu eu ce. de obicei daca sunt probleme ele apar la cardan, mai exact la transmisie. motorul de 2.0 are doua variante. un de 135 CP si una cu 24V de 150 de cai. diferenta de putere se simte destul de bine. e foarte confortabila. am mers cu una cu tempomat, ac, scaune regalbe elctric, incalzite etc.

la 3500gasesti una in stare buna. la ce mai trebuie sa fii atent. masina s-ar putea sa fie dereglata pt ca multi incearca sa micsoreze consumul
air_wolf
mercedesul e mai confortabil, bmw-ul e mai sportiv. eu as merge pe varianta mercedes, e greu sa gasesti un bmw in stare bune, in general au fost alergate.
Mihai63349
Pe vremea aia, Mercedes era clar in frunte. Din toate punctele de vedere, poate exceptand motorizarile. Eu am avut un W126 si arata la cei 12 ani si vreo 200 000 km cam ca si Subaru dupa 6 luni. Ma refer la aspectul interiorului, bord, usi, etc.
Impulse
QUOTE(Mihai63349)
...
Eu am avut un W126 si arata la cei 12 ani si vreo 200 000 km cam ca si Subaru dupa 6 luni. Ma refer la aspectul interiorului, bord, usi, etc.

biggrin.gif

Ai o bere de la mine pentru onestitate! beer.gif
Paul46623
QUOTE(adrian88025)
parerea mea este ca SUNT VECHIII!!!........au 15 ani deja.

Idem. Plus ca sunt Euro ciuciu, deci vei plati mega-taxe pentru oricare din ele.
florin55503
daca sunt cumparate din tara nu vei plati nimic la ele. super taxa de mediu se aplica doar la prima inmatriculare. daca ai noroc de o masina buna si mai bagi niste bani in ea iti spun eu ca e o masina super (e34)
Baby Blues
Mercedes Cobra! biggrin.gif biggrin.gif
Lucian55
QUOTE(Impulse)
QUOTE(Mihai63349)
...
Eu am avut un W126 si arata la cei 12 ani si vreo 200 000 km cam ca si Subaru dupa 6 luni. Ma refer la aspectul interiorului, bord, usi, etc.

biggrin.gif

Ai o bere de la mine pentru onestitate! beer.gif


Si de la mine biggrin.gif beer.gif
Dani70306
Nici una dintre ele...
florin55503
QUOTE(Dani70306)
Nici una dintre ele...


de ce??? si daca nu da-i omului o solutie care sa se incadreze in banii de care dispune
Dani70306
QUOTE(florin55503)
QUOTE(Dani70306)
Nici una dintre ele...


de ce??? si daca nu da-i omului o solutie care sa se incadreze in banii de care dispune



Pai sunt prea vechi din 1991. La 4000 euro eu mi-as lua un Vectra, Laguna, sau Passat din 1995. Eu zic ca e mai bine asa. Deja am auzit prea multa lume care se vaita de BMW sau Mercedes.
HalbaSus
Si eu recomand Mercedesul din perioada respectiva. Uita aici un film care incearca sa demonstreze cat de fiabile erau mercedesurile acelor vremuri:

partea 1
partea 2
partea 3
partea 4
florin55503
QUOTE(Dani70306)
QUOTE(florin55503)
QUOTE(Dani70306)
Nici una dintre ele...


de ce??? si daca nu da-i omului o solutie care sa se incadreze in banii de care dispune



Pai sunt prea vechi din 1991. La 4000 euro eu mi-as lua un Vectra, Laguna, sau Passat din 1995. Eu zic ca e mai bine asa. Deja am auzit prea multa lume care se vaita de BMW sau Mercedes.


la noi in tara esti cam la limita pentru vectra sau passat din 95 cu 4000 de euro. si nu cred sa fie cine stie ce diferenta.

trebuie sa ai in vedere ca bmw si mercedes erau in vrmurile alea cele mai fiabile masini de pe piata. dupa ce mergi cu un seria 5 intretinut vei fi surprins placut.
Dani70306
bine zis un seria 5 intretinut... eu nu prea am vazut multe in starea asta
Mariacu
Ca posesor de 520i din 1991, recomand cu incredere acest model! Este fiabil, confortabil, are tabla destul de groasa si rezisenta, si sta foarte bine, mai ales la drum lung. Cele care le mai vad prin Bucuresti sunt destul de bine intretinute, sunt convins ca poti sa gasesti ceva care sa-ti placa. Si inca ceva, au o greutate destul de mare si desi au 150 cp, in general nu sunt fugarite pentru ca nu prea sunt de viteza. blush.gif
Gociu75
Eu ti-as recomanda Mercedes, dar cu motorul de 2300 cm3. A fost cel mai bun motor pe benzina al grupului. Iar ca posesor de Mercedes w124 iti pot spune ca e o alegere f buna. Dupa atata vreme merge excelent, nu curg butoane, nu ai probl electrice, nu troncane si alte traznai ca la alte masini muult mai noi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.