Help - Search - Members - Calendar
Full Version: despre aromani
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
AZAZEL
pe 28 oct am fost la o nunta in constanta. printre ei au fost si cateva familii de aromani.
ca atare a fost si muzica specifica aromanilor, dintre care cel mai mult mi-a placuta "Armana". de asemenea si dansul mi s-a parut super, plus batista fluturata in capatul grupului care danseaza.

inrebare: sunt si printre noi , cei de pe forum, persoane de "origine aromana ?

daca da , m-ar interesa cat mai multe despre traditie, obiceiuri si mai ales muzica aromanilor.
Andrei Suzuki
De obicei o femeie sta in capatul grupului.La fel,de obicei,cine vrea sa ii ia locu si sa fie el (dar cel mai des EA) primul/prima trebuie sa dea..ceva. De obicei bani. Si lumea nu se zgarceste. biggrin.gif
Alt obicei,pe care care,din pacate generatiile tinere nu il mai tin,este ca o fata machedoanca nu are voie sa se combine cu un baiat romana,si invers.
Ar mai fi: atunci cand se face nunta,cand pleaca amandoi de la baiat de acasa,se taie un miel (atunci,pe loc) si se pune in pragul usii,iar acestia trebuie sa sara peste el.
De asemenea,la petrecerea de logodna sau dupa ce se face cununia civila(parca),barbatii stau separati de femei.Adica fiecare petrece in alta parte. Iar,ce la romani inseamna petrece "cu cativa invitati,rude si prieteni apropiati" la machedoni este nunta,botez in toata regula. laugh.gif
Iar muzica..,daca vrei,adauga-ma in lista la mess si iti dau cata vrea sufletu tau. biggrin.gif
AZAZEL
am gasit melodia "armana". este cantata de un tip : Pindu. nu stiu daca este melodia originala. la nunta parea mult mai faina.
MadMax
"Alt obicei,pe care care,din pacate generatiile tinere nu il mai tin,este ca o fata machedoanca nu are voie sa se combine cu un baiat romana,si invers."

Auzi Andrei, am prieteni si machidoni si tatari aici la noi, in Dobrogea. Cunosc cupluri mixte care se inteleg superb si nu este nici un "din pacate". Ca papu era mai conservator...acum nu trebuie sa fim ca el biggrin.gif
James Kilowatt
eu nu pricep... machidonii si aromanii sunt neamuri? Ca doar unii sunt in dobrogea si ceilalti in banat si serbia, nu?
Mie mi se pare o prostie "neamestecarea" tinerilor cu cei romani. Niciodata nu am agreeat atitudinile sectare.
Andrei Suzuki
Da,stiu ca exista cupluri "mixte".De obicei cei mai batrani nu sunt de acord cu asta. Cel mai cunoscut cuplu "mixt" este cel al lui Giga Popescu cu sotia lui,imi scapa cum o cheama.El e roman,ea nu.Greu l-au acceptat parintii ei.

MR,machedonii(machidonii) sunt aceeasi chestie cu aromanii. wink.gif
James Kilowatt
Esti sigur? Aromanii au si o alta limba... acum vreo 10 ani am fost la un spectacol al grupului "voua" si a venit unul cu cantece in aromana.. asemanatoare cu romana, insa diferita...
De machidoni habar n-aveam ca vorbesc alta limba..
Andrei Suzuki
Da,sigur. Este o romana..mai altfel.Daca stai sa asculti si nu stii limba,ai impresia ca intelegi,dar defapt nu intelegi.
AMP
Ce subiect fain....Ma bucur ca l-ai deschis,AZAZEL!
Si tot in context...abia ii astept pe Mushu,Mike si Diesel sa posteze aici....

Imi dau si eu cu parerea,atat cat stiu rolleyes.gif ....
James are dreptate,cel putin din punctul meu de vedere:machedonii si aromanii nu-s unul si acelasi lucru.Aromanii sunt vlahi,ca si noi...descendenti din traco-geti....au aparut ca popor undeva in Muntii Pindului,,sudul Bulgariei si nordul Greciei de astazi.Erau popor de ciobani....Ei se impart in mai multe...
"categorii",daca pot sa spun asa rolleyes.gif ...doua stiu si eu:farshelotzi si cipani....ca si cum sunt la noi moldoveni,dobrogeni,banateni si tot asa.Vorbesc o limba foarte asemanatoare cu limba romana,daca esti atent la un aroman cand vorbeste, poti intelege aproape tot ce spune.
In schimb machedonii(cum le spunem noi popular) sau macedonenii....sunt veniti din muntii Macedoniei...sunt cumva din ramura slava...vorbesc macedoneana si nu prea se aseamana nici cu aromana si nici cu romana.Din cate stiu eu ei nu sunt vlahi.Ca si aromanii sunt popor de ciobani.Sau ocupat din vremuri stravechi cu aceasta indeletnicire,oieritul.Asta este ce stiu eu.Daca gresesc,va rog sa ma corectati! arigato.gif
Ca si la orice alte natii si popoare,au niste obiceiuri foarte frumoase,in care opulenta e pe primul plan.Unele s-au pierdut de-a lungul vremilor si putini le mai tin.Batranii sunt cei care inca le mai respecta.In Dobrogea...zona in care traiesc cei mai multi machidoni si aromani..cand spui machedon automat iti inchipui o persoana instarita.Sunt foarte gospodari si foarte chivernisiti.As putea sa ii compar cu evreii,care,stiti bine,sunt cei ce au gena afacerilor in sange. rolleyes.gif In general accepta mai greu "intrusi" de alta natie decat ei in grupul lor,insa atunci cand cinea este acceptat trebuie musai sa respecte regulile lor si sa faca ca atare.Exista multe cupluri mixte si ,intradevar,cele mai multe sunt un adevarat succes.
Nasul de botez al fiului meu este aroman...Si parintii lui si el sunt niste oameni deosebiti....intotdeauna prieteni de nadejde si la bine si la greu,intotdeauna au avut un umar pentru plans si o mana pentru ajutor,indiferent de situatie.
Si in general vorbind,toti aromanii si machedonii pe care eu i-am cunoscut,erau persoane de nadejde si prieteni devotati,din clipa in care le castigai pe deplin prietenia si increderea.
Multi dintre aromani,pe vremea comunismului,ca sa poate pleca din tara definitiv,spuneau ca sunt de origine greci....veneau cu acte doveditoare din familiile lor,ale bunicilor nascuti si crescuti in m-tii Pindului...Ulterior tinerii aromani au ramas cu impresia ca aroman este egal grec...e o impresie falsa...aroman este doar aroman.
Melodiile lor sunt pline de sensibilitate....in ele canta despre iubire,foarte mult,tristete,familie si despre bogatia pamantului,rodul lui si despre a fi cioban...ca un fel de Miorita noastra.Melodiile sunt unele foarte ritmate,pline de veselie,de viata....ascultandu-le nu te poti abtine macar sa batzai din picior.
Altele ,chiar daca nu le intelegi cuvintele,prin felul in care sunt interpretate si linia melodica....te lasa pe ganduri,iti patrund in suflet...si,unora,chiar le dau lacrimile.
Sa nu radeti de mine ca m-am aberat asa aici blush.gif ....insa mi-e dor de acasa si subiectul asta a atins ceva sensibil in suflet....si nu m-am putut abtine... blush.gif
Multam' fain AZAZEL! arigato.gif
FAR EASTERN
Si oarecum prin zona.... Elena Gheorghe (fosta MANDINGA parca), va scoate un album de muzica armana. band.gif

l.e. Ana, AZAZEL a deschis de muuult topicul smile.gif
AMP
QUOTE (FAR EASTERN @ Oct 1 2008, 10:35 AM) *
l.e. Ana, AZAZEL a deschis de muuult topicul smile.gif



Rusinica mie,dar eu acum l-am descoperit... smile.gif
FAR EASTERN
Lasa, lasa, ca si eu tot azi l-am vazut.... whistling.gif rolleyes.gif unsure.gif

Ah, si cica Elena Gh. canta cu Gica Coanda, de origine machedona.....sursa: Curentul din 22 sept. biggrin.gif
A K U
Nu stiu daca e OT sau nu: daca nu ma-nsel, nevasta Baciului e sora cu nevasta Regelui, deci ei sunt cumnati. Probabil ca si cel de-al doilea a avut un cuvant de spus ca familia aromana sa-l accepte mai usor pe Popescu...
mike.omega
In primul rand as vrea sa pastram tonul discutiei a.i. sa nu devenim rasisti, sub o forma sau alta smile.gif

Si ca tot mi s-a cerut parera, va zic si eu ce stiu biggrin.gif
Nu stiu exact originea aromanilor sau a machidonilor sau daca toti sunt aceeasi natie, nu de alta dar istoria nu intra in short list la hobby-uri. Stiu doar ca o mare pare din machidonii de azi din Dobrogea sunt veniti din Bulgaria sau oricum, de la Sud de noi! Si nu neaparat ei cat bunicii lor, adica persoane care acum tind spre 80 de ani. (stiu asta ca li s-au dat niste asa numite pensii din bulgaria...)

Acum despre obiceiuri. Stiu si eu de dansul ala cu batista, dar l-am vazut la o nunta de romani. Probabil se mergea pe ideea de distractie la maxim thumbsup.gif
Mai stiu ca machidonii obisnuiesc sa "oblige" baiatul cel mic sa stea cu parintii in casa. Mama baiatului administrand TOTI banii casei(asta mi se pare o prostie....).
Cuplurile mixte sunt acceptate sau nu in functie de mentalitate, mi se pare un pic grav ca fete de 19-20 de ani cauta numai machidoni sa se insoare, noroc ca era urata si n-am fost nevoit sa-i schimb mentalitatea! rolleyes.gif

Averea machidonilor provine din afacerile cu oi, branza si altele. Afaceri care cu timpul s-au transformat in afaceri de orice fel, bani sa iasa! Chibzuinta este o alta caracteristica a lor, inteleasa din pacate de multi ca fiind o doza mare de zgarcenie.
Daca nu ma insel ei au adus vorba aia ca sa nu dai bani de Lunea si tot asa tongue.gif

Specific unora dintre machidoni(in special celor cu adevarat instariti) este fala, vile, masini si in general fitze care tind un pic spre cocalari dar aici e prea mult de discutat si depinde de la caz la caz...

Eu cam atat stiu!

PS: umbla vorba ca nevasta Oierului sef de Steaua e nascuta intr-un cartier al orasului CT, unde mai nou locuiesc si eu tongue.gif
Diesel
AMP, esti mult mai bine documentata decat noi astia micii smile.gif

Machidonii/aromanii au o inclinatie naturala spre economie, afaceri, etc, le place sa lucreze cu bani (asa cum negrilor le place muzica). Unii sunt mandri de originea lor, altii se feresc sa o arate, dar cand isi pronunta numele se dau de gol. Parintii nostri isi dau seama dupa nume de originea lor, eu cel putin recunosc mai putine nume de genul asta. Mama are diverse afaceri cu unii si cand are chef de glume le cere bani in prima zi a saptamanii, apoi ne povesteste cum se dau faliti si nu scot nici un ban din buzunar. Intr-o vreme era foarte amuzata de toate obiceiurile lor, ne spunea cuvinte in aromana.

Interactiunea cu ei e foarte ok, cu observatia ca daca ajungi intr-o casa tot timpul e o bunica de 80 de ani care te intampina. Imbracata in negru, neaparat cu batic si o cruce in frunte, cam asa cum au indienii semnul ala rosu, are o privire patrunzatoare si te simti stanjenit cand te scaneaza (mi s-a intamplat in mai multe locuri). Familiile sunt in relatii stranse si n-am auzit niciodata de dispute. Baietii/barbatii sunt toti "veri" intre ei. La ei se considera verii pana la spita a 7-a si isi numara cu mandrie cate 50 de veri. Se ajuta intre ei si gasesti cate un reprezentant in toate birourile sectorului administrativ, primarie, fisc, garda financiara (aici e elita) si alte organe de control.

Pentru barbati este o catastrofa inimaginabila sa nu aiba un fiu. Cel putin unul din fii ramane in casa familiei, indiferent daca e un apartament cu 2 camere. Cazurile in care noii casatoriti se muta la parintii fetei sunt foarte rare. Fetele sunt uratele smile.gif sau n-am cunoscut eu nici una interesanta. Parintii nostri glumesc la masa "vrei branza? insoara-te cu o machedoanca, cu oi si toate alea si o sa mananci branza toata ziua" eu sunt de obicei tinta principala unsure.gif Dar in Constanta daca vrei branza buna si ieftina, in fiecare piata gasesti negustori machidoni/aromani.
Eu nu suport muzica lor de la nunti, dar eu nu suport o gramada de muzici.

Per total nu e nimic fundamental in neregula cu ei. Poti interactiona zilnic cu persoane de origine aromana fara sa iasa in evidenta nimic deosebit. Unii din ei fac glume pe seama originii lor, mai rau decat "rusinea de a fi roman".

Si lasand la o parte primul Oier al Romaniei, eu consider ca Hagi este cel mai important reprezentant al lor.

PS: da, stiu cat e ceasul, n-am somn

Off-Topic: AMP, tre sa mai punem la cale o intalnire biggrin.gif in Timisoara n-am mai ajuns anul asta
AMP
Mike si Diesel,va multumesc pentru "colaborare"....interesant ce ati scris voi...unele nu le stiam,partea cu statul fiului mic cu parintii.
Aaaaaa...m-am amuzat teribil la partea cu bunica de 80 de ani cu privirea sfredelitoare....asa sunt toate,pe bune...neincrezatoare si suspicioase,caci tin la neam...la ele chiar nu se face sangele apa,cel putin asa au fost educate...iar nurorile trebuie sa le suporte ca atare pana le cheama Dumnezeu pe bunicile astea la El. biggrin.gif
In fine....sa zic ce stiu eu despre semnul crucii de pe fruntile lor...e o chestie de istorie si legenda.Asa cum scria Mike,ei vin din sud de Romania,cum scriam anterior,din M-tii Pindului....In timpul Imperiului Otoman,fiind sub ocupatie turca si ca atare dominati de musulmani,una dintre metodele de terorizare a populatiei ocupate era sa puna femeile aromane sa calce cu talpa piciorului crucea,in biserica sau in afara ei.
Aromanii sunt foarte credinciosi,chiar si cei tineri din ziua de azi,sunt de religie ortodoxa.Ei bine,in vremurile acelea,fiind sub ocupatie,fenomenul religios in cadrul etniei aromane,ca de altfel si al celorlalte etnii,era la apogeu maxim....cand suntem la necaz zicem "Doamne ajuta!",nu?Ori femeile fiind obligate sa isi calce crucea in picioare,ceea ce e un imens pacat,au gandit o cale de a se dezice de tortura la care erau supuse tatuandu-si semnul crucii pe frunte,intre sprancene.Legenda asta s-a perpetuat si a devenit obicei care in zilele noastre se practica de catre femeile in varsta,mai ales de catre vaduve.
Povestea asta mi-a zis o femeie aromanca.
Spre deosebire de Diesel,eu am intalnit si machedoance frumoase...proabil ca erau metisate cu alte natii... biggrin.gif


PS.Scuze de off topic...Diesel,pai va asteptam cu mare drag aici....punem de-un chef,voi sa veniti.Mike,am nevoie de un baby sitter informat la zi despre pisicute....ce zici?Hai ca Luana pe 28 face 5 ani,a mai crescut putin...o sa va intelegeti mai bine...parole! biggrin.gif wink.gif
klm
CITAT(Diesel @ Oct 2 2008, 02:52 AM) *
Si lasand la o parte primul Oier al Romaniei, eu consider ca Hagi este cel mai important reprezentant al lor.

Eu as zice ca cel mai de seama reprezentant ramane Maica Tereza iar dintre concetateni inclin sa cred ca Toma Caragiu sau Mina Minovici sunt mai importanti decat Hagi sau Zicu.
AMP
Si eu l-as mai adauga pe Ion Caramitru.
ozz86651
QUOTE
Mie mi se pare o prostie "neamestecarea" tinerilor cu cei romani. Niciodata nu am agreeat atitudinile sectare.


Mie mi se pare superb. Fara "atitudini sectare" (care-s ale lor, nu ni le impune nimeni noua) n-am fi avut bogatia de culturi, ciilizatii, ase pe care le avem acum. Toata Romania ar fi aratat la fel, nu mai erau sasi, secui, aromani, tatari etc... Aromanii ar fi fost toti greci. N-am mai fi mers in Ardeal sa vedem o arhitectura diferita, in Bucuresti o ramasita de carteir evreiesc, in Harghita secui imbracati in port national, in delta lipoveni si in Dobrogrea moschei. Eram toti o apa si=un pamint si nu merita sa faci tursim nicaieri ca era la fel peste tot.
drabisan
Foarte interesanta ideea lui ozz. Da, la extrema, o atitudine de "a noastra si numai a noastra" ar putea deveni atitudine de secta. Bafta oamenilor ca s-a rezumat la a deveni o varietate si nu o atitudine extrema!

Despre aromani, personal am tot respectul! Nu am avut norocul sa fiu nascut, dar am ocazia, extrem de des, sa fiu printre ei si am reusit sa fiu acceptat. Da, au traditiile lor, da, au limba lor (din pacate pentru ei foarte putini stiu sa si scrie in limba lor), da, au muzica lor, da, au o inclinatie de a face bani si sint multe alte lucruri care-i definesc.
Dar sint, dincolo de pojghita, oameni deosebiti! Au si ei conflicte, dar legaturile de neam ii fac sa le rezolve, au si ei invidii, dar majoritatea incearca sa faca ceva sa ajunga peste celalalt.
Eu, nascut si crescut intre romani, am vazut abea la 30 de ani cum, de rusine, se poata gasi rezolvarea unui conflict intre frati, cum poti sa faci ceva (fara sa dai tunuri gen Bancorex sau S.C. Delta sau Loteria sau multe altele pe care le stiti) care sa fie mai bine decit a celuilalt! Pentru ei celalalt e un factor de progres, ii face sa faca mai mult. La romani apare ura viscerala sau blazarea (doar miorita e esenta noastra)

E o chestie foarte tare la aromani: se invidiaza, se supara unii pe altii, dar liantul familiei si al neamului nu-i lasa sa se rupa ci-i forteaza sa fie mai buni!

Evident, si la ei exista exceptii...e foarte ciudat cum toti cei cu care am avut contact vreodata refuza sa spuna daca sint, in vreun fel (si la ei ruda e speta a enshpea, cum se spunea mai devreme) cu oierul din Pipera, paria neamului aroman!
Diesel
@klm: sunt Constantean si mandru de asta biggrin.gif d-aia l-am mentionat pe Hagi.
klm
Foarte frumos din partea ta thumbsup.gif , asa e frumos.
drabisan
Diesel, primul oier al tarii e brailean, deci nu intra in lumea Dobrogenilor, nu era nevoie sa-l dai deoparte, ca se da singur...

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.