Help - Search - Members - Calendar
Full Version: zgomot punto
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
ionut91740
Am un fiat punto 1.2 8v.Problema e ca atunci cand bag in viteza si incep rularea(deci nu cand e la relanti,in viteza sau nu,dar stand pe loc)se aude un fel de fashait,rashcait sau asa ceva,n-am cum sa explic mai bine.Repet, zgomotul se aude numai cand rulez, si mi se pare mie ca e mai puternic cand masina e in viteza 1.Stie careva care ar fi problema?
Multumesc anticipat si sosele fara gropi tuturor.
Eduard46373
Ai mare grija,la al meu se aude ceva ca un huruit de rulment tot cand bag in viteza si vredictul de la srvice a fost,cureaua de distributie si accesoriile adica rolele de la distributie fac acel zgomot sau cureaua,asa ca da fuga repede la un service ca daca se rupe aia ......il dai la remat dupa aia!
adi83155
La mine se aude un zdranganit in fata stinga la mersul pe drum cu pietris sau gropi dese.Mecanicul mi-a zis ca este ceva din bord da nu a reusit sa descopere ce.A mai patit cineva asa?
Ciobanu45513
Si eu am avut ceva similar la Punto. Era un fel de zdranganit/fashait de plastic care dupa ce mi-a facut tone de nervi l-am identificat ca venind din aparatoarea de noroi din partea stanga. Era un surub prost strans pe acolo care la turatii mici ale motorului intra in rezonanta.
Ciprian85365
Acel zgomot pare a fi de la distributie. Cineva il descria ca fiind "de tip flex". Eu am Fiat Albea. Am cu ea 2500 km. Zgomotul il aud si eu. Se pare ca e ceva normal. Il auzi mai bine daca deschizi usa si accelerezi putin.
adi83155
Se aude numai cind merg prin gropi dese de ex pe un drum razuit de asfalt sau neasfaltat.E ca o bataie rapida nemetalica si se aude din interior fata stinga.Sigur e ceva desfacut prin bord da nu pot sa imi dau seama ce e, poate fi orice.
Alin93635
Am exact aceeasi problema.Doar in gropi sau pe piatra cubica...drum de tara.Daca merg pe drum bun nu se aude absolut nimic.Eu m-am uitat f atent si am observat ca s-ar putea sa fie ceva ori de la volan....mai exact partea aceea unde e claxonul...sau daca nu si asta sper sa ma insel ca altfel cred ca e f scump...ar putea fi vb despre o piesa care face parte din directie..Habar n-am cum se numeste Stiu doar ca are un ax central...e ca un cilindru...si il vezi de indata ce dai partea de plastica care mascheaza bordul(acolo langa cutia de sigurante electrice). Cand rotesti de volan se invarteste un ax exact pe centrul cilindrului de acre vb mai sus.

Daca afli ceva...te rog sa ma anunti si pe mine..Eu pana acum nu am fost in service.Am cumparat masina in iunie si nu am nici o problema in afara de asta.Cand am schimabat uleiul s-au uitat 2 mecanici pe sub ea si au zis ca masina nu are nici un joc pe la roti..lonjeroane..ma rog ce au verificat ei pe sub ea..
adi83155
Sigur e ceva desprins, adica nu e ceva defect, cablu sau vreo piesa de plastic din bord.Sigur e din bord, mi-au zis mai multi mecanici.In ian merg la fiat poate ei s-au mai intilnit cu problema asta.Dupa ce ii dau de cap iti zic si tie ce a fost.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.