Help - Search - Members - Calendar
Full Version: spaga la service
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Laura91672
........
James Kilowatt
Nu e nevoie sa deschizi doua topicuri identice smile.gif
Damian53219
uneori problema nu sta in cat de repede se efectueaza reparatiile, ci in faptul ca masina nu pleaca din service pana cand compania de asigurari nu trimite banii la Peugeot!
acum ar mai fi varianta sa platesti tu reparatiile apoi sa-i alergi bine pe aia de la asigurari sa-ti returneze bani.... cam minim o luna ii astepti pe cei de la asigurari.....
acum ce sa zic.... God speed! :angel:
florin55503
vezi ca inainte de toate trebuie sa iti faci o programare sa iti vada masina, sa evalueze pagubele. apoi iti spun cand sa duci masina. ei de obicei termina destul de repede masina, pt ca in mare inlocuiesc doar piese (fiind foarte mult plastic). dar dureaza pana oto da firma de asigurari acceptul. si daca e pe leasing e si mai grav. mie mi-au reparat-o in 4 zile (mai putin grav decat la tine ) si am asteptat dupa accept inca o sapt jumate. dar cu scandal monstru si la firma de leasing si la cea de asigurari.

spaga nu am dat. le-am bagat niste cutii de bere in masina (i-am atentionat ca vor fi acolo cand au iesit sa vada masina. dupa cum am spus ei s-au miscat foarte repede.

PS: cel mai bine intreaba cand va fi gata masina si mai pune cam o saptamana jumate pentru accept.
G e o r g e
zici de schimbat lonjeroane de parca schimbi nunata la machiaj ...

blink.gif

ma bucur sa vad ca nu degeaba suntem categorisiti drept cea mai corupta tara ce va intra in ue .

felicitari laura ...

cum ai busit masina BTW ? smile.gif nu ai acordat prioritate ?
florin55503
pricum masina trebuie vaduta. cu greu va fi scoasa cum trebuie

nu am citit cu atentie. probabil te va tine cu masina cam o luna. cel putin
bogdan84786
majoritatea vor sa rezolve problemele mai repede cu spaga, dar in acelasi timp se intreaba de ce nu merg lucrurile bine,! suntem pe locul 84 in lume la coruptie bulgaria si rep moldova sunt in fata noastra!
iti recomand sa stai la coada civilizat si sa astepti sa-ti vina randu, indiferent de complicatiile care ar putea aparea! hai sa fim corecti!
James Kilowatt
Sunt de acord cu cei dinainte care spun ca problema e pusa gresit.
Intrebi de "atentie pentru seful de atelier" intr-un "service care se respecta". Ei bine, undeva e o contradictie....

Io in Galati am fost la un service vreo 3 zile pline si de fiecare data au respectat programarea. Mi s-au parut foarte ok cel putin din punctul asta de vedere.
Laura91672
QUOTE(G e o r g e)
zici de schimbat lonjeroane de parca schimbi nunata la machiaj ...

blink.gif

ma bucur sa vad ca nu degeaba suntem categorisiti drept cea mai corupta tara ce va intra in ue .

felicitari laura ...

cum ai busit masina BTW ? smile.gif nu ai acordat prioritate ?


tocmai ca nu stiu ce inseamna sa schimbi lonjeroane, si ma interesa cam cat trebuie asteptat pentru asa ceva, dar se pare ca am gresit locul...aici am dat de un mitocan din pacate...

cat despre cum am bushit o, nu cred ca ar trebui sa tragi concluzii pripite...cu siguranta cel care nu a acordat prioritate, se asemana la gandire cu tine, in definitiv , ce sa caute femile la volan, nu?
in plus, atata vreme cat traim in romania jucam dupa cum ni se canta, daca vrem s o scoatem la capat...
bogdan84786
mai bine am juca corect fara sa ne uitam in curtea vecinului si in timp lucrurile se pot schimba in bine, unii au inceput sa o faca http://www.transparency.org.ro/,
James Kilowatt
@Laura
Ai sters mesajul initial... asa ca poti de fapt sa repeti ce doresti si cum te putem ajuta? smile.gif

S-ar putea sa te surprinda, insa exista unii "mitocani" in Romania care chiar se enerveaza cand aud de spaga. E semn bun... nu crezi?
G e o r g e
neah... ti se pare mr smile.gif

sunt mitocan ca am gasit adevarul ? smile.gif

nu de alta, dar ai putea sa te uiti in dex spre exemplu :

LONJERÓN, lonjeroane, s.n. (Tehn.) Grindă longitudinală din metal sau din lemn, așezată în scheletul sau în cadrul unei mașini, al unei instalații, al unui agregat etc. cu scopul de a le face rigide. [Var.: longerón s.n.] – Din fr. longeron.

asa deci , cum spuneam , ce dracu spuneam , am uitat ca sunt doar un mitocan .

nu degeaba suntem clasati la coada clasamentului cand vine vorba de cele mai corupte tari .

E JOB UL LOR SA-TI REPARE MASINA ! capishi ? al lor , primesc bani pentru ca tie iti repara masina de la compania de asigurari , care companie de asigurari primeste bani de la tine pentru politia casco ... e un circuit in care firma de asigurari pierde/castiga iar serviceul intotdeauna CASTIGA .

LE: si eu sunt de parere ca la volan trebuie sa fie cei care conduc , fie ca sunt barbati fie ca sunt femei . e o diferenta majora intre cele 2 sexe , unul dintre ele e orientat spre detalii celalalt e orientat spre ansamble. cele 2 sexe gandesc diferit .
dar de aici la a extrapola ca toate femeile conduc prost si mai departe ca toti barbatii conduc bine e cale lunga si total ilogica .

economic vorbind ...
A K U
QUOTE(G e o r g e)
nu degeaba suntem clasati la coada clasamentului cand vine vorba de cele mai corupte tari .

E JOB UL LOR SA-TI REPARE MASINA ! capishi ? al lor , primesc bani pentru ca tie iti repara masina de la compania de asigurari , care companie de asigurari primeste bani de la tine pentru politia casco ... e un circuit in care firma de asigurari pierde/castiga iar serviceul intotdeauna CASTIGA .


Da, George, si jobul alesilor nostri e sa faca in asa fel incat sa ne mearga mai bine, si jobul televiziunilor e sa ne informeze corect si sa ne ofere programe de calitate samd. Tu nu ai dat niciodata spaga sa ti se rezolve o problema minora fara sa fii nevoit sa pierzi 2 zile pentru asta? Nici eu nu sunt de acord cu "boala" asta, dar trebuie sa acceptam ca nu suntem o societate civilizata si va mai curge multa apa pe Dunare inainte sa nu mai fie un flagel, pentru ca asta este.
A, si cu sondajul asta cu tarile cele mai corupte: cum mama dracului evalueaza astia coruptia dintr-o tara? Fac sondaj si-i intreaba pe oameni daca au dat spaga vreodata? Pentru ca rezultatele unui astfel de sondaj mi se par mai mult decat irelevante. Si poate ca cineva de la Transparency are boala pe romani pentru ca nu i-au schimbat prosoapele din camera de hotel sau mai stiu eu ce...Oricum, cred ca exista o mare doza de subiectivism in toata chestia asta. Ca sa nu mai vorbim de interese.
Laura91672
[quote="James Kilowatt"]@Laura
Ai sters mesajul initial... asa ca poti de fapt sa repeti ce doresti si cum te putem ajuta? smile.gif

am sters mesajul initial pentru ca oricum nu am gasit aici raspunsul pe care l-am cautat. majoritatea se invart in jurul cozii si isi dau cu parerea despre aspectul pozitiv si negativ al spagii fara a ma ajuta cu un raspuns concret.teoria asta o cunosc si eu...nu mai conteaza oricum
James Kilowatt
Ai invatat deci singura unde sa dai spaga? Sau ai gasit un service unde nu a fost nevoie?
Bianca81932
@ Laura

Ce incearca toata lumea sa iti spuna, pe langa faptul ca nu ar trebui sa dai spaga, este : masina, din cele mentionate de tine pare sa aiba nevoie de o reparatie destul de serioasa ( daca trebuie sa schimbi lonjeroanele, nu e cea mai fericita situatie ).
Asa ca, daca mergi la cei de la Service ul Peugeot pt reparatii, spaga pe care intentionezi sa o dai, s-ar putea sa nu isi aibe rostul. Ei oricum isi recupereaza banii pt reparatie de la compania asiguratoare a masinii. So? intrebarea mea : de ce sa dai spaga, cand problema se rezolva si fara? Chiar crezi ca va beneficia de un "tratament special" daca dai ceva in plus? Cum poti fi atat de sigura ca nu iti accepta "atentia", si.......doar atat?
Te lamentai ca traim in Romania, si mentalitatea baietilor este asa cum este, insa TU ce faci ca sa schimbi lucrurile in bine?......Dai spaga?....atunci nu te mai plange
A K U
Cred ca Laura intreba unde sa dea o mica atentie pentru a nu i se spune ca masina ei va fi gata pe 6 mai 2007 biggrin.gif
cioaba
nu trebie decat sa-si cunoasca drepturile si sa si le ceara. si asta tare si cu convingere. :bandit:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.