Help - Search - Members - Calendar
Full Version: revizie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Bogdan-223
Ar trebui sa fac revizia pt Yaris la 45000km si ma gandeam sa nu apelez la Toyota Service (in primul rand datorita experientei nu tocmai placute pe care am avut-o pana acum). Aveti vreo sugestie pentru Cluj? Bosch Car Service ar fi ok? Mentionez ca masina nu este in garantie.
danmatyas
sunt varza astia de la bosch.mie nu mi-au fost in stare sa imi depisteze o problema si in plus m-au mai si taxat.
Bogdan-223
Din lipsa altor raspunsuri sa inteleg ca cel mai bine apelez tot la Toyota service, in particular la Profi Auto?
_Constantin_
Drumul cunoscut e tot timpul cel mai scurt. Poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp sau macar stii ca oamenii aia repara toata ziua doar toyota, iar asta trebuie sa cantareasca macar un pic.
Bogdan-223
Mda. Multumesc pentru opinii. Sper ca de data asta voi fi un fericit posesor Toyota care tocmai s-a intors de la service.

In alta ordine de idei, este ok sa folosesc frana de motor la turatii de peste 4000rpm?
_Constantin_
bineinteles, doar asigura-te ca in spate nu e nimeni biggrin.gif
vio
ca in bancul cu tziganu' si ferarri smile.gif) band.gif
Bogdan-223
:tomato: Sa-mi para rau ca nu stiu bancul?
Bogdan-223
Am facut revizia. S-au schimbat doar filtrul de ulei si uleiul. Am intrebat de placutele de frana si raspunsul a fost ca totul e in regula. Foarte incantat am parasit service-ul ('servirea' a fost in limita asteptarilor).
Nelamurirea mea este: cum si-au dat seama ca placutele de frana sunt ok daca nu au dat jos rotile? Pentru ca cert capacele de la roti nu au fost date jos...
TLS-09
Nu ai senzor la placute?

Mie la revizie mi-a spus ca trebuiesc schimbate desi senzorul nu se aprinsese. Prima data am fost tentat sa cred ca ma trage in piept dupa care la demontarea placutelor am vazut ca placuta de la senzor abia mai era acoperita cu cel mult 0,5 mm de material asa ca urma in 2-300 Km sa ma intorc la ei.
Normal ca le-am schimbat ca nu avea rost sa mai fac alta programare.

Nu era musai sa dea capacul jos de exemplu daca a urcat-o pe elevator se vede si de jos.
vio
la Toyota nu exista senzori de plautze ci un scrashnet f puternic si idiot pt urechi . asa e mai bine decat cu senzori care nu pot functiona corect . oare degeaba au lasat Japonezii astia asa ???!!!!! eu nu cred
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.