Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Caseta directie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
costinel90585
A inlocuit careva caseta de directie la un Opel bezinar 1.4 sau 1.6?
Daca da, cam cat face o caseta noua? blush.gif
ionut83652
intre 13 si 20 mil depinde de ce opel vorbim!
costinel90585
Este vorba despre Opel Astra G 1.4 l (2001). blush.gif
ionut83652
intre 12 si 14 mil sau 22 originala
costinel90585
In urma unor noi verificari la un alt autoservice, diagnoza a relevat faptul ca "troncanitul" nu este de la caseta de directie, cum imi spusese un alt mecanic, ci de la pivoti si bieletele antiruliu care intr-adevar la prima vedere pareau ca nu au uzura, dar la o examinare mai atenta se putea observa un foarte mic "joc" iar dupa demontare uzura lor era evidenta. Mecanicul care a facut reparatia, un om cu experienta dealtfel, mi-a spus ca este foarte putin probabil ca la 150000km, cat am la bordul masinii, sa apara uzura la caseta de directie iar daca aceasta ar avea probleme s-ar simti la volan, ori la mine directia functioneaza excelent. Vreau sa-i multumesc inca odata lui trami care mi-a dat defapt ideea unei alte verificari a casetei de directie si care mi-a spus ca de regula defectiunile acesteia nu se manifesta prin "troncaneli". biggrin.gif
Demeter72279
Salutari,

Si eu am tot aceeasi problema cu zdranganit numai la mine este super ciudat.
Simtome:

La treceri de linie de tramvai zdrangane ceva in fata....... mie mi se pare ca vine de la roti...

Vreau sa zic ca vin de la service:

Au fost verificate:

-Rulmetii, bieletele (directie,antiruliu), capat de bara, bara de torsiune, caseta de directie, legatura intre volan si caseta de directie, sistemul de esapament (zdranganit si ala sa vedem daca cumva atinge undeva, nimica)

Dupa parerea celor de la service am totul ok si nu ar trebui sa-mi faca figuri. A fost tras de el calumea......


Daca cineva are ceva idei va rog frumos sa-mi ziceti.

Sambata mai merg la o verificare amanuntita si la schimbat toba.


Thanks!
Demeter72279
Vorbesc singur..... smile.gif

Deci:

Zgomotul la mine vin de la suspensie de pe partea stanga a masinii, urmeaza sa fie localizat mai exact smile.gif
ionut83652
auziu frate ala de o facut prima verificare nu e mecanic cum dracu sa nu vezi daca bate un pivot ala il auzi si tu in mers sau bieletas antiruliu misti masina si vezi daca are joc deci un prostan de prima mana!cat despre casete la masinile din zilele noastre nu se mai strica cremalierele din casete ci simeringurile de etansare de la capatul casetei si pierzi lichid!
deci cum spuneam nu te mai du la mecanicul ala nici o data!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.