Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revizie Aveo 1500km
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
_Theo_
Se face revizie la Aveo la 1500km ? K mi-e lene sa ma duc sa intreb la reprezentanta:D Multumesc
Marius30562
La 15.000 km se face prima revizie.

La 1.500 ce sa-i faca - sa o sufle de praf !?
_Theo_
QUOTE(Marius30562)
La 15.000 km se face prima revizie.

La 1.500 ce sa-i faca - sa o sufle de praf !?

la unele masini se face revizie la 1500km in care ii schimba uleiul (pt ca au initial ulei de rodaj) si altele...deci era o intrebare bine fondata zic eu ...
eddie
Asta cu revizia de 1000 de km era la Dacia.... biggrin.gif

Trebuia s-o stranga din toate suruburile sa nu-ti rupi gatul.
theodor90896
QUOTE(E d d i e)
Asta cu revizia de 1000 de km era la Dacia.... biggrin.gif

Trebuia s-o stranga din toate suruburile sa nu-ti rupi gatul.


Asa e si la Daewoo. blush.gif
James Kilowatt
La Dacia lui taica-miu la 1500km i-au schimbat bujiile cu unele vechi... si 4 bujii 4 modele diferite. Care au fost stranse la limita ruperii filetului. A dus masina mergand rotund si s-a intors cu ea mergand patrat. A fost singura revizie la care s-a dus (in '99), a preferat sa piarda garantia.
Asa e si la daewoo?
chevy
Reviziile la Kalos se fac numai dupa 15.000 de km. Si inca ceva baieti: nu exista nicio asemanare intre Chevrolet si Daewoo. Pe bune! Toate modelele Chevrolet de pe piata noastra sunt modele noi.
_Daniel_
Daca nu stiti exact despre ce e vorba nu are rost sa raspundeti ironic. :bash: blink.gif
Reviziile dupa 1,2 ,3 000 de km nu se fac ca revizii in adevarat sens al cuvantului wink.gif . Nu se schimba nimic.
Se uita doar ca piesele sa fie bine montate pe ea din fabrica .. directia... suspensiile...x si y.Se presupune ca daca un surub nu e strans bine din fabrica in 1000 - 2000 km va capata un joc si se va vedea... Este o masura de a lor de a nu-ti plati garantie peste un an pe ceva ce putea fii evitat.

Du-te si intreaba... ca se poate sa ai.
In Craiova dealerul Chevrolet are atelier comun cu Opel , iar pe mine la Opel m-au chemat la 2 500 km sa faca treaba asta.

Nu te costa nimic si nu schimba nimic doar se uita la ea.
Daca se face ca tu sa ai treaba asta , sa trebuiasca sa o bagi la verificat si sa nu te duci ... iti pierzi garantia la partea mecanica a masinii.


beer.gif
ngz103477
La Aveo revizia se face la 15.000 km sau un an.
Eu i-am facut revizia de un an saptamana trecuta.M-a costat 495 lei (noi).
Nemultumiri:
....1- i-au pus ulei peste limita superioara situata pe joja;
....2- au vrut sa verifice daca mai zdrangane numerele in suporturi, asa ca au facut o tura pe un drum neasfaltat si mi-au umplut msina de praf;
....3- au uns balamalele de la usi si au pus asa de mult ulei ca s-a scurs pana pe mocheta;
....4- poate o mai fi ceva dar inca nu am sesizat.
Ca o concluzie: treba de mantuiala.
Uitasem, pentru toate astea le-am dat (inainte de revizie) si 30 lei ciubuc (mi s-a parut suficient pentru o ora de munca).
chevy
Treaba cu eleiul este generala: sunt necesari 3,75 L de ulei, dar baietii ca sa nu mai masoare 0,25 L pun un bidon intreg de 4L.

Cred ca service-ul Opel/Chevrolet este prost oriunde in tara asta. La una dintre revizii, mecanicii au plecat la plimbare cu masina mea. A trebuit sa-i sune seful de service, la insistenta mea si au venit dupa 30 de minute. Bineinteles inainte de a intra in service au trebuit sa-mi forteze masina (scartait, accelerare). Prostii.
_Daniel_
Da aveti dreptate.. as putea sa va zic atat de multe de Rucom Craiova ... mereu cand le duc masina cu ceva mi-o scot din service gata de livrare la client cu mai multe probleme .. dupa care se scuza si o baga iar la revazut...
chevy
Si la Pitesti este la fel. Mi-au rupt usa de la torpedou cand au schimbat filtrul polen, iar la fiecare mecanic care o verifica apare o noua "problema".

SLAB!
ngz103477
Iulian, am cam un centimetru de ulei peste nivelul maxim, ce parere ai sa mai dau jos din el ?
Ma gandeam sa ma duc la uni care fac schimburi de ulei.
ngz103477
Ce-o fi cu Octavian ?
Era extrem de activ si deodata a disparut.
Adrian101433
ngz, fii te rog amabil si spune-ne si noua unde ai facut revizia, ca sa-i trec si pe astia pe lista neagra... Cred ca o sa ajung sa ma duc in Germania sa-mi fac revizia la masina, ca la noi e plin de cretini cu pretentia de mecanici autorizati. :bash:

P.S. Vad ca suntem "consateni"... Poate facem o intrevedere ca intre posesori de Aveo. wink.gif
ngz103477
Adrian, am facut revizia la serviceul din Brasov (Victoria Total).
Din pacate nu am auzit pana acum de vreun service bun.
In ceea ce priveste intalnirea, sunt de acord.
O sa fiu plecat vreo doua sptamani in concediu, asa ca iti propun sa ne intalnim undeva in jurul datei de 1 august.
Adrian101433
OK! S-ar putea sa plec si eu in august in concediu, dar gasim o zi. Vorbim pe PM atunci.
Drum bun si concediu placut!
puchianu105322
SALUT BAIETI. Stie cineva ,pe cineva (s-au poate chiar voi),care a asistat efectiv la reviziile ,chevroleturilor.?
Sunt curios cum lucreaza ,servisari nostri.
Ne schimba oare ceva ,pe la masini,s-au numai strica.
_Theo_
am facut revizia de 15000km. m-a costat cu montat de scut 10 mil. revizia a fost 5 mil cu ulei Mobil 1 filtru aer polen ulei + gratis tablou sigurante si conducta de la alimentarea cu benzina. mi-au scos greierasii din masina. usile se inchid mai bine. astazi mi-am montat si alarma. nu e cine stie ce dar are goarna blush.gif
octavian67510
..ei..ce sa fie cu el.(cu octavian) e in concediu...la mare...la constanta e plin de taxi chevrolet si kalos si aveo..dar si de fiat albea:)

masina are intradevar putere..se descurca bine in oras...si am inteles ca e fiabila
puchianu105322
>THEO<.Te-au lasat sa asisti la revizie?
_Theo_
nu.
graficmarket@masini.ro
QUOTE(Iulian74637 @ Jul 9 2007, 10:48 AM) *
Si la Pitesti este la fel. Mi-au rupt usa de la torpedou cand au schimbat filtrul polen, iar la fiecare mecanic care o verifica apare o noua "problema".
SLAB!


Pai, s-a intamplat ca in loc sa-ti puna 3,75 de litri de ulei, baietii iau dat drumul la tot bidonul de 4 L in motorul tau. Ce sa faci, este greu sa masoare.
chevy
QUOTE(graficmarket@masini.ro @ Oct 1 2007, 02:17 AM) *
Pai, s-a intamplat ca in loc sa-ti puna 3,75 de litri de ulei, baietii iau dat drumul la tot bidonul de 4 L in motorul tau. Ce sa faci, este greu sa masoare.
octaviann
am facut revizia de 15000km...m-a costat 5mil
nu am asistat..nici nu mi-am dorit
ce mi s-a parut ciudat e ca nu au scris nimik legat de directie...adica ca ar fi facut vreun test...
totusi...sa inteleg ca i-au bagat vreun laptop? sau au schimbat doar filtre si uleiul cum reiese din factura?
chevy
Numai filtre si ulei. Laptop bag la cerere si cu bani. yucky.gif
Manuelos
QUOTE(Iulian74637 @ Jul 8 2007, 05:18 PM) *
Treaba cu eleiul este generala: sunt necesari 3,75 L de ulei, dar baietii ca sa nu mai masoare 0,25 L pun un bidon intreg de 4L.
Cred ca service-ul Opel/Chevrolet este prost oriunde in tara asta.

Nu chiar asa de generala. Cand am fost cu a mea la 15000 au pus 3,5 L, s-a uitat, iar a mai pus putin, si a iesit exact la nivel maxim de pe joja si nu peste. Deci se poate. Numai ca comoditatea......... verymad.gif
Pentru cei interesati am fost la dealer in Bihor.
Si am si asistat la revizie.
NGZ
Si nu i-ai reclamat Manuelos ? Pai ce fel de service e asta ?
Sa-i trimiti sa faca un schimb de experienta cu cei din Bucuresti sau Brasov !
Data viitoare sa pleci si tu nemultumit. Asa mi se pare corect !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.