Help - Search - Members - Calendar
Full Version: noile taxe venite cu intrarea in UE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Adrian
nu stiu daca acest topic s-a mai discutat pe alt forum(daca da, imi pare rau si rog admini sa il stearga), dar am vazut si eu taxele pe care o sa le platim la anul pentru masini.

pana la 1600 cm3 56 ron
intre 1601 - 2000 135 ron
intre 2001 - 2600 360 ron
intre 2601 - 3000 900 ron
peste 3001 1.920 ron


vi se pare normal?
air_wolf
la care taxe te referi? ca daca pui RCA, taxa de drum, impozit, iesi undeva la 3000RON
alcris01
Cred ca este vorba despre impozitul auto pe anul 2007 pentru posesorii de autoturisme din Bucuresti. Un cadou portocaliu biggrin.gif de la primaria capitalei :bash:
Adrian
ma refer la impozitul auto pe 2007
Dan27
da de ce numai pt locuitorii capitalei?nu e pt toata tara?
air_wolf
hehe ehehehheheee HAHAHHAHAHHAAA - v-ati trezit si voi, acum doua luni faceati misto ca nu e adevarat.

sincer, eu SPER sa fie doar 1920RON. dar nu e asa.

pana la 1600 cm3 7 ron/200cmc
intre 1601 - 2000 15 ron/200cmc
intre 2001 - 2600 30 ron/200cmc
intre 2601 - 3000 60 ron/200cmc
peste 3001 120 ron/cmc

200cmc si fractiune, adica daca ai 3995 nu platesti fix 2400RON ci mai putin, ca nu ai fix 4000... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

uite asa as face cu ei :minigun: :minigun: :minigun: si asa :bandit: :bandit: :bandit: si dupa aia bicycle.gif bicycle.gif :romania:
Adrian
bravo air_wolf, asa sa le faci ca merita :brave:
Baby Blues
Pai eu la Opel am 1995, nu? Asta inseaman ca platesc "numai" 135 ? biggrin.gif
Sa nu care cumva sa-mi arate cineva beregata la careva care a facut impozitul asta. Pai cum sa nu existe crestere economica daca cresc toate taxele si impozitele iar guvernantii nostrii incapabili ( am folosit un termne de mangaiere si dulce)nu sunt in stare sa -i foloseasca la un proiect major?
PS: M-am enervat foarte tare! daca apare ora corect si vedeti la cat l-am scris va comunic ca ma duc sa ma culc :bash: .
air_wolf
n-am cu ce sa le fac asa... oricum, de la 1 dec ii sfatuiesc sa foloseasca trecerea de pietoni biggrin.gif

era mult mai logic sa aplice impozite pe CP si nu pe cilindree. ia ginditi-va cit va costa o tractare - acolo sint in principiu masini cu cilindree mare.
astfel, un amarit cu un bmw 335 e21 o sa plateasca mai mult decit unul care are 2-3 masini noi.
si sa vedeti explozie de preturi, pentru ca multe firme au flote si trebuie sa iasa impozitele de undeva si in nici un caz din profit.
daca era pe CP era altceva. dar fraierii care ne conduc nu fac diferenta intre CP si CMC... si prostu satului mai are si firma de import auto... ma rog, pentru el e foarte binevenita treaba asta, culmea, pentru ca citroen nu are cilindree mare...
Baby Blues
Eu as diferentia impozitul nu numai dupa capacitate sau CP. As face ceva sa pot impozita in functie de gradul de poluare.de ce eu cu motor de 2.0 sa platesc mai mult decat unul cu o dacie de 1.4 care polueaza cat un furnal?
Adrian
sa sti ca ar fi o idee buna, dar nu cred ca ar fi prea mare diferenta de bani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.