Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce obligatii am pentru o masina in leasing?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Adrian91085
Sa zicem ca mi-am luat o masina in leasing?
Cei de la Leasing se ocupa de inmatriculare, primesc numerele prin curier si le instalez.
Ce obligatii (inclusiv financiare) am eu ca utilizator al masinii? (ma refer la asigurare, rovigneta, taxe, etc)
Zetics40545
In mod normal doar robineta te intereseaza, restul le face firma de leasing si ti le factureaza tie ulterior. Cel putin asa e la mine!
Tarabostes
Rovinieta o poti cumpara si cu numerele provizorii. Cat despre numerele permanente eu zic sa nu astepti sa ti le trimita ei. Eu am ramas 2 zile cu masina in parcare pt ca un angajat de la HVB nu a fost atent ( era si pana in sarbatori ce e drept). Anunta ca iti expira nr provizorii cu ceva timp inainte.
Si sa fii atent la facturile pe care ti le emit. Eu am avut, la un leasing mai vechi unele incurcaturi cu asigurarea casco facturata de doua ori ( si lunar in rata dar si trimestrial ) dar si cu alte facturi aiurea, plus ca imi trimiteau factura azi iar termenul de plata era maine si vesnic aveam penalizari. E bine sa urmaresti concordanta dintre desfasuratorul platilor si facturile trimise. Se mai fac unele greseli.
suliman48653
de ce trebuie sa platim rca-ul la pret de persoana juridica la masinile in leasing? cum pot schimba rca-ul si casco de la un asigurator la altul?
air_wolf
QUOTE(suliman48653)
de ce trebuie sa platim rca-ul la pret de persoana juridica la masinile in leasing? cum pot schimba rca-ul si casco de la un asigurator la altul?


ai leasing pe persoana fizica?
suliman48653
da.
V56465
@Adrian => trebuie sa platesti:rovigheta, rca-ul, casco, ITP-ul si mai nou impozitul.

@suliman => rca-ul si casco se platesc la valoarea de persoana juridica... pentru ca societatea de leasing este proprietar al masinii (si, indiferent de firma sau nume, este persoana juridica), tu fiind, deocamdata, doar utilizator. Ca sa poti trece de la un asigurator la altul, trebuie sa astepti expirarea politei (politelor) respective (rca, casca) si sa te duci la un altul.

Nu stiu cum este la tine (la mine asa a fost), la rca ma pot duce unde vreau, dar la casco exista o lista cu societatile agreate de catre firma de leasing (chiar cu persoana de contact de la asigurator, care se ocupa de politele contractelor de leasing). Deci mai inainte si mai bine intreaba-i.

Si inca ceva: la unii (chiar si pt rca) trebuie sa-i anunti inainte cu o luna de expirarea politei ca vrei sa renunti la contract (ca nu vei mai reinnoi la ei polita). De ce nu stiu, dar asta asa am auzit...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.