Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Remapare(chip tuning) AUDI A4 101 CP
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Campan91213
Va salut.Ma gandesc sa imi iau un AUDI de 101 CP(desi eu imi cautam doar de 131 CP), si la care as vrea sa-i fac o remapare.
Eu vreau sa va intreb daca cineva de aici de pe forum are un AUDI A4 remapat, si daca da, ce putere initiala a avut, si cat are acuma, cum se comporta masina.
Pe mine ma intereseaza ce riscuri sunt(nu ma intereseaza daca, creste consumul de combustibil, desi la unii zic, ca le scade, desi mie mi se pare normal ca din moment ce ai putere mai mare, sa ai si un consum mai mare de motorina cand folosesti acea putere in plus pe care ti-o da remaparea), cat de mult uzeaza motorul aceasta operatiune, daca e posibil sa pice turbina, adica cam ce riscuri mi-as asuma.
Si va mai intreb daca cineva din Oradea are un Audi A4 de 101 CP, si cum se comporta, cat de fiabil e motorul(ca am auzit ca cele de 131 CP, sunt mai bune decat cele de 101 CP, astea fiind bineinteles puterile date din fabrica, nu prin tuning), si daca cineva din Oradea si-a facut chip tuning, si daca da, unde si la cine(ca daca ar fi sa-mi fac, nu mi-as face la oricine).
Va multumesc anticipat, si astept opiniile voastre.
Respect pentru toata lumea.
DORU
Campan91213, cateva mentiuni:

- te rog sa citesti Stiky-urile din aria de Tuning/Engine, gasesti raspunsuri la unele din intrebarile tale
- daca vei utiliza masina cu masura si decenta si dupa remapare, riscurile sunt aproape zero
- puterea va creste la minim 131 CP, cuplul cu 25%. Iti atrag atentia ca in cazul motorizarii 1.9TDI PD 101CP de la Octavia si Passat B5.5, ambreiajul nu face fata si daca este prost folosit, va ceda mai repede. trebuie sa verifici daca in cazul Audi au montat acelsi ambreiaj.

Bafta!
Campan91213
Ok, multumesc pentru lamuriri, si scuze daca am gresit cu ceva.
Flav
Aici poti afla ce te intereseaza. Numai bine.

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=6240
ionut83652
pai daca nu te inrereseaza consumul iati un 2,5 180 cp
adi45619
Diferenta intre A4 cu 101 si 131 este din chip?
Cristi2
mai corect spus, din soft. chipu e probabil acelasi. biggrin.gif
diferentele apar la injectoare, turbina, intercooler, soft si probabil ca sint si de natura mecanica.
HalbaSus
Diferentele dintre 1.9 TDI de 101 cp si 1.9 130 de cp sunt atat din softul folosit cat si la partea mecanica (turbina, injectoare, intercooler).

Eu am un A4 TDI remapat... initial aveam 115 iar acum am (teoretic) 145... Oricum se simte clar diferenta... mai clar decat ma asteptam.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.