Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua, intre 20.000 si 30.000 DDP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Sebastian89839
Salutare, incerc sa-mi cumpar o masina noua. Bineinteles, ca orice tanar caut un compromis intre o masina de familie si una sport. Balanta catre cea de familie este mai acuta totusi.
Ca precizari, nu vreau masini cu taxe vamale, cumpar cash pe persoana fizica, deci unele modele destul de interesante cad din start. De asemenea as dori dotari cat mai multe si o motorizare diesel destul de puternica, ideal ar fi intre 130 si 200 de cai, cu cat mai mult cu atat mai bine.
Am facut cateva test-drive-uri, in ordine aleatoare si fara sa le despart pe clase:
1. Alfa Romeo 159 2.2 JTS - absolut superba. totusi, depaseste 30k (ar fi posibila cumpararea totusi)
2. SEAT Leon Stylance diesel 140 CP si FR 170 CP - exterior misto, interior nasol, sumbru, si de calitate slaba.
3. Ford Focus Sedan 136 CP diesel - mi-a placut destul de mult.

O sa mai fac cu:
Toyota Avensis - daca cei de la Toyota ma vor de client, de o luna incerc sa fac acest test.
Alfa Romeo 159 1.9 JTD
VW Passat - doar ca sa-l incerc, nu imi place deloc.

Niste sfaturi va rog, se pare ca e mai dificil decat ma asteptam, oferta e larga, toate au si plusuri si minusuri. Deocamdata pe primul loc ramane Alfa (si din cauza unei pasiuni mai vechi).

PS: No SUVs please!
PPS: Daca mi-ar ramane bani si de un an de casco ar fi perfect.
marius68582
Bine ai venit pe forum Sebastiane! Asa dupa cum s-au hotarat si baietii care au initiat topicul acesta ,dar si acesta ,cu toate ca nu este o masina perfecta,Alfa 159 pare sa raspunda multor intrebari.
Asculta-ti inima,nu pot decat sa repet cuvintele tale:esti tanar,dar iti doresti un automobil care sa iti poata transporta familia,iar daca nu este pentru prima oara cand Alfa iti atrage atentia cu vre-un model produs,acum ca ai si mijloacele necesare sa iti poti cumpara unul,chiar nu ai nici o scuza. biggrin.gif
marius68582
post dublu
Sebastian89839
Mersi de raspunsul prompt. In privinta Alfei, astept si un drive test cu 1.9 JTD. Daca are destula viata in ea, a mea e smile.gif
_Constantin_
Cati ani? Cat castigi pe luna? Cat iti permiti sa bagi benzina pe sapt? Vrei sedan sau hatch? Te deranjeaza un consum de 15% in oras desi poate ai performante?

In ordinea numerelor de pe tricou. Pana in 30.000 iti poti permite masini cu suflet foarte sportiv.... si aici nu vb despre porcarii ca alfa 159.. la banii astia intra un Subaru Legacy... cu multi cai si AWD. In aceiasi banii adica 24.000 ddp: Golf 5 GTI 200 cp 2.0 turbo( fantastica). Honda Acord 2.4 benzina de 190 cp(superba)

daca vrei diesel nu te pot ajuta.
r4mp
Constantin ferea la gat ca o sa sara Marius pt afirmatia de mai sus biggrin.gif biggrin.gif Chiar daca nu iti place asa mult, incearca totusi un test drive si cu passatul.. Un 2.0 tdi 140 cai ... echiparea sportline ; daca nu te coafeaza.. Alfa ftw!
Sebastian89839
Constantin, mersi de sfaturi, dar sincer, cand ma uit la japoneze, poate mai putin Accord, ma apuca somnul. Si cu Passatul e la fel.

Insa, sunt dispus sa ma uit la un compromis, daca este bun din toate punctele de vedere. Totusi, cred ca unele din masinile enumerate de tine au taxe vamale, si devin complet neinteresante, chiar si dupa intrarea in UE - prefer sa fac orice altceva cu banii aia decat sa-i dau statului aiurea.

In plus, cred ca pot trai linistit cu un consum de 15-17% in Bucuresti daca asta inseamna sa conduc o masina superba (asta inseamna o masina care sa ma faca sa ma simt bine, din care sa ma dau jos cu zambetul pe buze)
Legionaru'
QUOTE(_Constantin_)
Cati ani? Cat castigi pe luna? Cat iti permiti sa bagi benzina pe sapt? Vrei sedan sau hatch? Te deranjeaza un consum de 15% in oras desi poate ai performante? In ordinea numerelor de pe tricou. Pana in 30.000 iti poti permite masini cu suflet foarte sportiv.... si aici nu vb despre porcarii ca alfa 159.. la banii astia intra un Subaru Legacy... cu multi cai si AWD. In aceiasi banii adica 24.000 ddp: Golf 5 GTI 200 cp 2.0 turbo( fantastica). Honda Acord 2.4 benzina de 190 cp(superba)
daca vrei diesel nu te pot ajuta.


Si iata cum un pasionat dieselar devine infocat benzinar!

offtopic.gif
Dany_s
pai si atunci de ce ai zis ca vrei diesel daca poti suporta consum de 15-17 in oras?

Cat de important este spatiul? Daca te-ai uitat si Leon de ce nu te uiti si la alte compacte?

La banii astia iei un Astra sau un Vectra superdotat!

Deci, daca ai nevoie de spatiu - Vectra GTC 1.9CDTI 150cp + cip + o gramada de optiuni

Daca nu ai nevoie de spatiu - Astra 5usi sau GTC 1.9 CDTI 150cp + cip sau 2.0 Turbo 200 cp + cip (ai zis ca poti suporta consumul care o sa fie ~ 14-15 in oras) + o gramada de optionale!

Alfa e superba dar mult mai scumpa ca si Opel si totusi, tot FWD este si nu e chiar asa premium + plus stim cu totii istoria de fiabilitate a marcii
air_wolf
si eu care ma pregateam sa zic de honda crv si suzuki gv biggrin.gif
sfatul meu: alege orice masina vrei dar sa fie virful de gama. daca vrei ford: ia ST. mondeo ST220 - n-are nimic in comun cu mondeo normal.
megi si la jaguar. renault megane 220.
ai optiuni gramada in banii astia. eu nu mi-as lua o masina ordinara.
_Constantin_
exact asta incercam si eu sa-i spun. Un Golf V GTI e 23.000 ddp si e superb. Megane ... hmmm nu prea m-as risca. Daca vrei un compromis in banutii astia mai intra si un Audi A4 dar nu foarte dotat si cu un motor destul de asmatic, pana in 130-140 cp. Tie ce ti-ar placea?
Sebastian89839
La naiba sa stiti ca alegerea e destul de grea. Astfel:

- daca optez pentru o masina sport (varianta sport a unei normale) pierd confort, o data cu 200+ cp vin si suspensii foarte tari, le-am simtit pe pielea mea.
- as alege diesel pentru ca merg destul de mult, si s-ar simti la buzunar
- as alege o masina sedan si mai maricica pentru ca am deja una din clasa mica, iar asta noua ar servi drept masina de familie (inca nu am copii dar nu mai dureaza mult smile.gif )
- Audi nu mai iau, am avut una, si sincer m-am cam saturat.
- consumul de 15-17% n-ar fi un capat de tara, castig destul de bine. totusi si o masina cu 70 de litri de rezervor sufera la autonomie daca e benzinara.

In fine, am mai trecut pe lista cateva, sincer nu ma uitasem la Opel, poate o sa fac si ceva drive test zilele astea.
James Kilowatt
Daca Golf 5 GTI e superb ca aspect, inseamna ca am ramas in urma rau cu gusturile blush.gif DSG OK, TFSI OK, insa design mai putin...

Daca vrei o masina sportiva in care sa te simti bine tu, si nu toata familia de ce nu mergi pe ideea unui coupe sau o sportiva pura si dura, ori o decapotabila hard-top? Desi fara taxe vamale oferta e a naibii de restransa.... De exemplu aici daca prinzi o promotie poti lua o Honda S2000 sau o Mazda RX8, adica masini cu timpi formidabili si pe hartie si pe circuit.
Ar fi tentant si un Focus ST.

Daca vrei si nitel spatiu, insa o masina inca exclusivista si exotica, Alfa e o optiune OK. As baga un ochi si pe la Saab. M-as uita si la un Seat Leon FR sau Cupra, desi interiorul e cam sters.
Sebastian89839
Neah, trebuie sa fie de familie. Mi-ar place destul de mult o masina doar pentru mine si atunci n-as mai sta pe ganduri, WRX STI sau Evo, dar din pacate nu se poate.

FR-ul l-am condus (de curiozitate mai mult, pentru ca n-as vrea un HB), e ok tehnic, dar varza la interior.
r4mp
daca tot vorbim de golf, de ce nu 1.4 tsi 170 cp? parca asta era ideea cand au facut motorul asta nu? putere la turatii mari si consum mic la turatii joase :angel: in felul acesta o umplii de dotari, ai si un compromis performanta - consum, iar daca vrei sa fie mai exclusivista te poti orienta catre un tuner pt body kit jante stopuri faruri etc etc etc blush.gif
James Kilowatt
In cazul asta, pe langa Alfa care ramane o optiune interesanta m-as uita si la Saab 9-3, fie benzina fie diesel (dieselul e acelasi motor cu Alfa)
air_wolf
eu m-as uita la mondeo st tdci. nu e tipatoare, e de familie, e confortabila.
_Constantin_
si e vechi din epoca de piatra. Macar asteapta mondeo cel nou. Eu nu am spus ca Golful arata bine doar ca gti e o reusita. Nu stiu ce a innebunit lumea cu alfa.. mi-se pare oribila in interior, afara e ok dar come on. Alfa 156 a fost la fel de frumoasa si nimeni nu a cumparat-o. blink.gif

Banuiesc ca nu vrei masina made in France? Ca la banii astia iei Laguna 3.2 V6 biggrin.gif.
Sorin82761
Un Fiat Croma 2,4 JTD 200 hp e sub 30 000 ddp , acelasi motor ca pe Alfa 159
AZAZEL
QUOTE(Sebastian89839)
si fara sa le despart pe clase:
1. Alfa Romeo 159 2.2 JTS - absolut superba. totusi, depaseste 30k (ar fi posibila cumpararea totusi)
.


bai fratilor, ce ati patit cu alfa romeo.

acest model 159 2.2 jts l-am condus si eu, si , sincer m-a impresionat. incearca sa faci un drive test cu o alfa cu acest motor, si nu iti vei dori altceva. uita-te la topicul alfa 159 vs bmw 2.0d, unde am facut o scurta descriere a unei plimbari cu o alfa 2.2 jts.

atentie la consum!!
Sebastian89839
Pai tocmai, am facut drive test cu 2.2 JTS si e absolut superb. Insa, astept si un test cu ceva diesel.

BTW, am sunat acusi pe la dealerii Opel din Bucuresti, si nici unul nu are un Vectra mai ok la drive test (motor diesel de 150 de cai, cutie manuala). Am gasit unul cu cutie automata, si unul cu un motor cam anemic. Misto.
James Kilowatt
Alfa 156 s-a vandut in 700.000exemplare. Deci au fost cativa care au cumparat-o biggrin.gif

Io o tin pe a mea cu Saabul 9-3. E iute, e eleganta, e destul de exclusiva, are diesel top (de alfa biggrin.gif) si benzinare interesante, inclusiv turbo, si ieftina comparativ cu masinile premium ale teutonilor. Mi se pare o alternativa de luat in calcul intr-un versus contra Alfei.
f1anatic
Da la BMW nu te-ai gindit ?

Nu stiu cite masini peste 200 bhp ai condus tu ca sa te plingi ca toate au suspensiile tari si suferi la confort. A mea le are prea moi.
Sebastian89839
O idee interesanta cu Saab. O sa sun sa vad cand pot face un drive test. Dupa aceea revin cu impresii (nu cunosc marca, n-am mai mers intr-un Saab pana acum, asa ca ma abtin de la comentarii).
Dany_s
Saab 9-3 si Volvo S40 ar fi variante de asemenea dar or fi clar mai scumpe decat Opel sau Ford

Eu raman la ce am zis initial

Vectra 1.9 CDTI 150 cp + cip.

Daca vrei sa vezi cum se comporta motorul, poti sa faci test(daca au dealerii) cu un Astra cu acelasi motor ca sa vezi despre ce e vorba. Si ca sa vezi restul de aspecte cu Vectra pe care-l au acolo.
HalbaSus
Saab 9.3, Alfa 159, BMW 320i (nu a intrat in discutie pana acum dar de ce nu... ca se incadreaza in pret), Audi A4 (ok, am inteles ca nu mai vrei Audi dar totusi... intra in pret)... sunt masini premium, care au la interior stau mult mai bine decat Vectra, Ford si chiar Passat. Eu in locul tau as pune in shortlist Alfa 159, BMW 320i si Audi A4 1.8T... apoi as elimina BMW-ul pentru ca nu-mi place mie spatele si as fi intr-o mare dilema intre alfa 159 (diesel) si Audi A4 1.8T... apoi as alege audi-ul pentru ca sunt fan audi (dar numai un pic) si pentru ca imi plac mai mult masinile pe benzina (da, stiu ca am doar masini diesel in semnatura, dar mie tot benzinarele imi plac blush.gif ). Tu poti sa elimini audi-ul si sa alegi intre BMW 320i si alfa 159...
Dany_s
totusi sunt 2 game de preturi f diferite Halba

pai m-am uitat la Audi, si un 2.0 TDI tractiune fata, fara nici un fel de optiuni, e 31 100 euro DDP. Deja 1100 mai mult decat bugetul omului si asta in varianta de baza care vine destul de bine echipata cei drept.

La Opel insa, 1.9cdti 150cp e intre 23 750 si 25 750 depinzand daca e Elegance, Cosmo sau GTS. Pe langa asta, Opel are acum reducere de 1570 euro la motorizarile diesel. Diferenta enorma de pret totusi pt niste masini relativ similare. Sigur ca Opel nu are prestigiul Audi si nici materiale asa bune la interior dar......
Sebastian89839
Halba, tare rationamentul. O sa-l iau in calcul, desi probabil ca o sa pun altceva in loc de BMW care nu imi place, ca design, feeling, etc. Motoarele sunt ok, in rest, ma cam lasa rece.

Oricum, nu ma grabesc asa tare, si nu o sa iau o decizie pana nu fac drive-test cu toate candidatele, si voi taia de pe lista orice masina care ma face sa ma indoiesc de ea.

Dupa aia urmeaza deliberarea smile.gif

Btw, N-are rost sa fac drive test cu Astra daca eu vreau sa testez Vectra, motorasul ala se va comporta diferit pe Vectra, si probabil si cutia de viteze nu este aceeasi/este setata altfel/etc si asta poate genera impresii false. Sunt convins ca pe Astra motorul de 150 de CP este superb, pe Vectra mai putin.
ozz86651
Aoleu, lesina vreo 2 pe aici. :boxing:
Sorin82761
FIAT CROMA- merita sa mergi sa il vezi
Cu 10 mm mai inalta decat competitorii sai, Fiat Croma stabileste noi standarde de confort interior. Cei 90 de cm distanta intre scaunele fata si bancheta din spate asigura spatiu suficient pentru adulti cu conformatii diferite, in timp ce portbagajul este cu adevarat incapator: 500 de litri cu scaunele ridicate si 1610 litri cu bancheta posterioara rabatata.
Noului Croma i-au fost 5 stele EuroNCAP pentru siguranta pasagerilor si 4 stele pentru protectia copiilor. Rezultatul obtinut se datoreaza si celor 9 airbag-uri (inclusiv noul airabag genunchi sofer), tetierelor active precum si sistemelor de siguranta activa: ABS cu EBD, ESP cu ASR, MSR, Hill Holder si HBA
Noul motor 2.4 Multijet 20v si 200 CP este puternic, economic, si respecta cele mai recente norme de mediu Euro 4. Prin controlul automat al calibrarilor si al cantitatii de motorina injectate, noua tehnologie asigura performante maxime, fara vibratii. Pe langa propulsorul 2.4, sunt disponibile si cele doua motorizari 1.9 Multijet de 120 sau 150 CP si motorizarea pe benzina 2.2 16v de 147 CP
Mihai63349
Asta-i articol? biggrin.gif
Si mie-mi place noul Croma, dar cam sufera la imagine. Omu' vorbea de 30000 .
Deci, nu Croma, nu Vectra. Dar nici Audi sau BMW, ca le iei prea chele si cu motorizari de baza.
La banii astia, e greu sa alegi ceva.
Asa ca mai pune vreo 5000 sau mai ia vreo 5000, ca ne va fi mai usor! biggrin.gif
Sorin82761
textul l-am luat din articol ca era mai usor decat sa povestesc eu dar Croma cu motorul de 200 hp e un pic sub 30 000 , si are motorizarea de pe 159 +spatiu mare interior...dotari , designul exterior poate sa placa sau nu
Dany_s
QUOTE(Mihai63349)
Asta-i articol? biggrin.gif
Si mie-mi place noul Croma, dar cam sufera la imagine. Omu' vorbea de 30000 .
Deci, nu Croma, nu Vectra. Dar nici Audi sau BMW, ca le iei prea chele si cu motorizari de baza.
La banii astia, e greu sa alegi ceva.
Asa ca mai pune vreo 5000 sau mai ia vreo 5000, ca ne va fi mai usor! biggrin.gif


omu zicea 20 000 la 30 000 maxim, dar ar prefera sa-i raman si sa plateasca casco un an.

Croma asta nou nu arata ca un Van?, gen Toledo? daca asa e, omul a zis ca vrea ceva totusi si putin sportiv si un semi-van e exact contrariul....
Mikidutzaa
Sa stii ca suspensiile de la Impreza WRX (non-STI) nu mi se par tari! Fa un drive-test si convinge-te singur.

Masina este cat de cat spatioasa (mai ales in varianta wagon) deci s-ar putea califica si ca masina de familie. Ce-i drept o Alfa e mai frumoasa, dar si merita un drive test si Impreza.
Sebastian89839
Croma e draguta ca masina, din poze cel putin. Insa imi trebuie un curaj enorm sa-mi iau un break, nu stiu de ce, dar nu prea agreez ideaa (poa' sa fie si MB, MBW chiar si Ferrari biggrin.gif )

Anyways, si Subaru WRX e ok, dar daca ar intra in calcul, m-as infige direct la STi. N-are rost sa iau fratiorul cel mic, nu ?

Oricum, inca ma mai gandesc, poate mai scot 2-3 mii si intra mai multe in schema.
Mikidutzaa
Eu zic ca merita fratiorul mai mic daca nu vrei sa dai in plus aproape zece mii de euro pe echipamente sportive in sensul cel mai propriu cu putinta (suspensii mai tari, boost mai mare, etc.). Masina si asa este suficient de sportiva (in sens negativ). Ziceai ca vrei o masina de familie, nu?
Sebastian89839
M-am dat si cu Avensisul azi. Daca fac abstractie de design, care nu e chiar pe gustul meu, e prea linistit, masina mai are un singur punct nasol: pozitia muuuult prea inalta la volan. M-a lasat masca cand am verificat scaunul si era deja la minim (nu-s foarte inalt, cam 1.80). Precizez ca era modelul pre-facelift, m-am urcat in showroom intr-unul nou si era mai uman, tot o tzara cam inalta, dar confortabila.

Motorul de 2.2 diesel absolut ok, nu m-a surprins nici pozitiv nici negativ, performantele au fost exact cum ma asteptam. Despre acestea, masina nefiind o sportiva nu te dau pe spate, dar masina are zvac, nu se face de rusine deloc. Puncte suplimentare cutiei de viteze, frumoasa, precisa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.