Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum se schimba sticla de la oglinda?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
danmatyas
mi e sparta sticla de la ogldina retrovizoare de la sofer.stie cineva cum se schimba doar sticla? e electrica si incalzita.
admin
Pai si numai sticla de unde iei?..aia se scoate cu surubelnita..o rupi ca e lipita acolo..si apoi lipesti cealalta sticla in locul ala. Nu-ti recomand sa cumperi oglinda d'aia de baie din targ taiata in forma oglinzii tale:)
Adrian
mergi la un service autorizat, e destul de complicata treaba, fiind electrica si incalzita.
BOGDAN71830
Nu e deloc complicata treaba ! Am schimbat si eu la al meu ca l-am cumparat cu oglinda de la sofer crapata .
Scoata mai intai capacul din spatele oglinzii ( cel vopsit in culoarea caroseriei ) usor cu o surubelnita lunga si subtire, atentie ca are trei picioruse, sa nu le rupi, ca e pacat.
Dupa aceea e floare la ureche ! Oglinda ( sticla ) e prinsa de suport cu niste cleme pe mijloc ( in forma de cerc) , le departezi usor, scoti firele de la incalzire si gata.
Pe cealalta noua o apesi usor si vine la loc.
Nu are rost sa schimbi toata oglinda ( mecanismul propriu-zis ) , ca e scump. Eu pe sticla am dat vreo 40 lei RON.
Succes !
danmatyas
mi-au zis de la magazin de piese ca e 20 ron dar nu stiau daca e incalzita si electrica.deci tre neaparat scos capacu vopsit in culoarea caroseriei.sper sa il pot scoate fara sa il rup ca ar fi chiar naspa! am vazut ca are niste fire legate de oglinda ..cred ca e de la incalzire.
ps: nu iau sticla din targ smile.gif
BOGDAN71830
Electrica oricum este, si nu depinde de sticla, ci de mecanismul pe care se monteaza sticla. Iar daca are doua fire lipite de ea ( de sticla ) terminate cu doi papuci, sigur e electrica ( de fapt, o poti incerca la orice acumulator auto, ca trebuie sa se incalzeasca de poti sa faci ochiuri pe ea ). Si mi se pare prea putin 20 lei, nu ?
ionut83652
daca aia de o cumperi are incalzire vezi pe spate ca tre sa ai 2 clime unde gbagi papucii pt curent si mai simplu cu cuterul pe sub sticla fara sa o demontezi e lipita !
olixandru
Salut la toata lumea, stiu ca este deschis de foarte mult timp acest topic, in cu cateva zile in urma am intampinat aceasi problema ca voi, s-a spartsticla de la oglinda exterioara, eu am o Skoda Octavia insa sistemul de prindere este la fel ca la Ford Mondeo su multe altele, Cautand online cum se poate demonta sticla de oglinda sparta si monta gemul de oglinda nou am gasit asta http://anunturipieseauto.ro/montare-geam-o...da-ford-mondeo/ gasiti aici explicatia pas cu pas si cu poze cum sa schimbi geamul de oglinda.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.