Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pret corect A4?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Campan91213
Salutari la toata lumea.Sunt nou pe aici(ca si postari pe forum, ca discutiile le urmaresc de luni intregi), si v-as ruga sa ma ajutati putin.
Vreau sa imi cumpar un A4, si un prieten pe care l-am rugat sa imi caute masina, mi-a zis ca maine intra in tara un A4 din 2003 plin, negru, 131CP, 2CLIMATRONIC, Jante, Geamuri electrice fata, ABS, ESP, 103 000 KM.
Pretul este de 14 500 EURO cu tot, mai ar ramane doar sa-l inmatriculez.
Maine cand vine masina ma duc sa o vad, dar vreau sa va intreb:
1. pretul este corect, e prea mare, e prea mic?
2. ce ar trebui sa verifc la masina(o sa-i verific VIN-ul, o duc la un tester, si sa se uite un mecanic sub ea, altceva ce ar mai trebui?)
In caz ca nu iese, imi gasesc un A4 pana in 14 000-14 500 EURO si pana in 130 000KM.
Va multumesc anticipat, iar daca am postat in loc gresit, rog adminii sa ma scuze.
Cristi2
pretul e un pic mare, tinand cont ca inamtricularea te va duce spre 17000 euro.
acuma concluzia finala nu se poate da decat dupa inspectia atenta a masinii. plus cred trebuie sa te mai uiti daca are xenon, scaune incalzite si care e nr de airbaguri.
km reali, stare motor, distributie schimbata recent (??) etc.
Campan91213
Cristi, cand am zis pret 14 500 cu tot, marefeream cu vama platita, RAR, carte de identitate, pe mine m-ar mai costa doar numerele, talonul si asigurarea, deci in total ajung cam la 14 600 EURO.
Scuze daca nu m-am exprimat corect.
Eu de asta am intrebat, daca e mic sau mare ptretul, acest pret fiind aproximativ(+- 100 EURO, poate mai negociez) cel final.
Oricum,iti multumesc pentru raspuns.
Campan91213
Cristi, cand am zis pret 14 500 cu tot, marefeream cu vama platita, RAR, carte de identitate, pe mine m-ar mai costa doar numerele, talonul si asigurarea, deci in total ajung cam la 14 600 EURO.
Scuze daca nu m-am exprimat corect.
Eu de asta am intrebat, daca e mic sau mare ptretul, acest pret fiind aproximativ(+- 100 EURO, poate mai negociez) cel final.
Oricum,iti multumesc pentru raspuns.
alcris01
In aceste conditii este un pret corect, pentru ca este o masina din clasa premium cu finisaje superioare si fiabilitate recunoscuta. Numai sa vezi daca nu a suferit o cosmetizare in ce priveste kilometrajul sau alte avarii ascunse, care pot fi descoperite la un control atent la reprezentanta.
Campan91213
OK Alin, multumesc mult pentru ajutor. :wave:
Flav
14 500 pt un A4 din 2003?.... nu stiu .. eu sunt de parere ca daca mai pui 500 de euro poti sa-ti iei un A6 2002-2003 lejer. Si credema pt 500 de euro chiar se merita, A6 fiind o clasa superioara.
Deci in concluzie, ... reorienteaza-te asupra deciziei smile.gif

Numai bine!
Campan91213
A6 cu 15 000, cu toate taxele incluse?
Eu vreau sa-mi iau o masina pana in 135 000 KM cel mult, si sa nu aiba probleme la motor, sau atlceva, eu de aia am intrebat, pentru ca de 2 luni tot imi caut masina(AUDI, nu vreau sa-mi iau altceva, ca are si frate-meu si imi place enorm cum merge si cum se comporta), si am cautat in Germania, Belgia, si nu prea gasesc, la masini la KM astia sunt preturi destul de mari, iar daca nu te intelegi cu omul la factura sa o faca mai mica, ca sa nu depaseasca valoarea de catalog din vama, atunci iese vama cel putin 2800 EURO.
Eu vazand preturile de dincolo + taxele adaugate, mie mi se pare un pic chiar putin masina asta, sincer poate e si frica de a nu nimeri ceva prost.
Iti multumesc pentru raspuns oricum.
ionut83652
mi se pARE UN PIC CAM SCUMP dar probabil is merita banii!
TDiFan
Daca are km reali nu e deloc mult!
Flav
A mea a fost adusa anul trecut in august, si ma costat cu totul aproximativ 16000 de euro.

I-am facut un test cu vag-com, si totul a fost ok. Am luat-o la 85 000km si acum are 105 000km. Asa ca... sa stii ca exista si A6 la pretul ala.
Campan91213
Ok, pana la urma masini se pare ca are doar 101 CP si nu 131, in rest e super OK, pilot automat, BC, etc.
Inca nu stiu daca o iau sau nu(daca o iau ma gandesc la un chip tuning), dar oricum va multumesc tuturor pentru ajutor, si pentru raspunsuri, iar daca adminii doresc, din punctul meu de vedere, topicul se poate inchide.
:wave:
Cristi2
daca e 101 cp e deja cam mult.
adi45619
Intreaba de cartea de service. Cand ceream asa ceva, 90% nu aveau. sau imi explicau ca asa a venit masina sau ca nu e nevoie. sau ca ei nu se pricep prea bine la masini si nu stiu ce e aia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.