Help - Search - Members - Calendar
Full Version: aygo vs c1 vs 107 vs altele
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Marius43590
ma bate gandul pentru masina de oras. Initial ma gandeam la posibilitatea de a achizitiona una din cele 3 surori.

totusi, mai exista si alternative
* Matiz - mai ieftin
* aveo - interesant
* spark - un alt fel de matiz

trebuie sa spun ca urmaresc
1. pret bun
2. fiabilitate
3. siguranta
4. AC


ma poate ajuta cineva in aceasta decizie ?
ionut87236
-chevrolet kalos, f usor de condus dar nu atat de fiabila + consum mare
-un fiat second din ger/it/fra - Punto sau Stilo (incomparabil din punct de vedere calitativ cu cele 3 surori :angel: ). gasesti pana in 5000 asa o masina, in stare f buna de functionare. sunt samsari care sa ti-o aduca pe camion pt 3-400 euro in plus. cu taxe vamale, ajungi undeva pe la 7000 e. + ca daca ai firma, tva-ul e deductibil si iesi mai ieftin.
-sau un albea. e acuma promotie super iar din cate am auzit masina e fiabila si confortabila.
Succes
air_wolf
aygo/107. eu as inclina spre aygo, arata mai bine. m-am dat cu 107 si e super ca masina de oras, te strecori fara probleme, coada de 15 min o faci in 4-5, cu strecurat pe linga trotuar. wink.gif are si zvic dar trebuie calcata bine. cu parcarea e simplu, intrii intre 2 jeepuri cu fata spre bordura fara probleme biggrin.gif mi-as fi dorit o garda la sol mult mai mare dar asta e. fata de cloncanitoarea aia de matiz 107-ele e parfum.
DORU
Marcile enumerate in titlul topicului au facut obiectul unui drive-test comparativ in AMS. Incearca sa-l gasesti in arhiva lor de pe net.

Eu as merge pe Aveo, ca are spatiu ceva mai mult. Asta daca nu te hotarasti la una din cele 3.
florin55503
mai ales ca ai masina de mers afara, m-as uita la o masina gen aygo. am fost cu pejoul la service si m-am urcat intr-un 107. spatiul in fata e ok dar eu care sufar de claustrofibie m-am simtit putin ciudat pt ca loveam cu mana stanga de usa. dar dupa ce te obisnuiesti e ok. portbagaj nu prea exista se deschide doar luneta(dar nu cred sa iti trebuiasca pt o masina de oras)

in cazul tau zic ca e o alegere corecta. am vazut chiar si 107 diesel (asa suna motorul) sau poti ace cum a procedat un coleg de forum. si-am adus un smart for 2 din afara
Marius43590
personal as merge pe 107 ca e cel mai ieftin dintre surori (dupa ce se aplica reducerea de 10%)
Marius43590
mai nou a intrat si chevrolet aveo in competitie ....

nasol cu hotaratul asta.....

si dupa ce ma voi hotari la un model, vine dilema: acum sau la anu band.gif
florin55503
aveo are consumul putin cam mare dar e din alta clasa decat cele 2. masin e chiar draguta
r4mp
stilo in 5000? blink.gif unde? ca imi mai iau 2 pe culori diferite si nici punto nu gasesti chiar asa usor la banii astia!

ieftina + fiabila + AC + consum = tico! am avut unul in familie din 98 pana asta iarna asa ca stiu despre ce vb. daca si cei de la service cand se mai facea revizia, spuneau ca daca ar fi sa traiasca de pe urma lui tico ar muri de foame biggrin.gif
Adrian
citroen c1 sau peugeot 107
Leone
Pai dc e masina de oras sa fie intre Aygo/107/C1. Dintre astea alege pe care iti place/care e mai ieftina; diferente mari de fiabilitate intre ele nu cred ca vor exista......sunt produse in aceeasi fabrica, cu aceleasi materiale, de aceeasi oameni....doar ca ies pe porti diferite! biggrin.gif
_Constantin_
Acum daca e sa ne lansam in super afirmatii despre cum te bagi cu aygo sau cu matizu hai sa va spun ca mie personal nu mi-se pare ca merita sa sacrifici atat de mult spatiu pt ce? Orcium nu sunt cu mult mai mici decat un aveo si ala are 5 locuri bine definite, sunt infinit mai instabile, datorita distantei mici dintre roti fiecare damb sau groapa pare un munte/marele canion, consuma destul pentru ce ofera( poate chiar prea mult), in portbagaj nu intra 2 plase de metro pline( asta pe verificate la aygo), intretinerea e la acelasi nivel cu o masina din clasa superioara, pretul e la fel de mare, asigurarea e la fel de mare... deci practic platesti mai mult pt ....? blink.gif

BTW la tico daca dai drumul la AC ... automat ies niste pedale in fata scaunului din dreapta sa suplinesti "manual" lipsa de putere. Matizul cu AC dat drumu' accelereaza 0-100 in mai mult de 20 sec, am incercat sa vad macar daca e sub 20 si s-a apropiat vertiginos de 30. E masina de oras deci ai nevoie de putin nerv la plecari.

Eu iti recomand cu caldura Aveo 1.4 de 90 cp, e destul de mica pt oras dar destul de mare incat sa faci si un drum mai lung cu ea. La 7600 CIP are dotari de foarte mult bun simt: ac, mp3, abs, 2 airbaguri, singurul dezavantaj ar fi taxele vamale dar si astea se vor reduce la 10% deci nu e o tragedie nici sa o iei cu banii jos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.