Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme oglinda
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
antoniu83764
Oglinda fata stanga merge numai cand are ea chef. Si nu prea are. Cel mai teama mi-e ca nu merge degivrarea si vine vremea rea. Stie cineva cum se poate verifica, poate are doar un contact imperfect si nu necesita interventia la service. Mai exact cum se procedeaza pentru a putea desface oglinda sa verific contactele si starea sistemului de actionare
DORU
Oglinda de pe partea soferului este comandata de un calculator aflat in usa soferului. Acolo trebuie verificat daca nu exista vreun contact imperfect. Abia apoi in corpul oglinzii. Iti recomand o vizita la service Skoda pt aceasta operatiune.
piciul
Fratilor la mine se comporta total diferit si nu intaleg de ce?
Cand actionez comutatorul pentru reglat oglinda pe pozitia reglat oglinda stanga si incep reglare ei ,se regleaza si cea din dreapta,daca trec pe pozitia dreapta numai oglinda dreapta se regleaza.

Aveti vreo sugestie?
DORU
E perfect normal ! biggrin.gif

Ai deschis manualul masinii sa-l citesti? blink.gif
ionut83652
cam ciudat ! eu stiam ca poate exista o pozitie comuna s+d sar totusi tre sa fie si reglaj individual!(asa cred)
piciul
QUOTE(DORU)
E perfect normal ! biggrin.gif

Ai deschis manualul masinii sa-l citesti? blink.gif


Frate Doru nu te contrazic dar totusi mie nu mi se pare normal sa comuti pe stanga sa reglezi amandoua oglinzi si sa comuti pe dreapta si sa reglezi doar dreapta,ce rost ar mai avea pozitia "stanga"?
Manualul nu am reusit niciodata sal citesc in intregime,dar promit ca in weend ma apuc de lectura beer.gif
Butnaru71161
eu cred ca este o chestie calculata. reglarea oglinzii din dreapta depinde foarte mult de cea stinga (e o chestie de geometrie, la mine se aplica foarte bine, cand reglez oglinda din stinga cea din dreapta intotdeauna se potriveste singura la fix).
DORU
QUOTE(Lucian85624)
Manualul nu am reusit niciodata sa-l citesc in intregime, dar promit ca in week-end ma apuc de lectura beer.gif


Ai grija sa termini de citit inainte sa termini de baut berea... biggrin.gif
piciul
QUOTE(DORU)
Ai grija sa termini de citit inainte sa termini de baut berea... biggrin.gif

OK acuma am ajuns acasa si ma apuc de letura,asta nu inseamna ca nu iti dau dreptate,curiozitate ma indeamna sa citesc.
Mie unul mi se pare putin ciudat :scratchchin: :cheers:
piciul
SI ca sa vezi ca nu sant baiat rau si iti dau dreptate pun si o poza



Sa auzim numai de bine fratilor :coffee: :coffee: :coffee: :coolspeak: :cheers: :cheers: :cheers:
AlexTM
Asta e un "feature" nou. La vechea mea Octavia se reglau separat.

La cea noua, am constatat imbunatatirea: se presupune ca daca in masina vine un nou sofer, si oglinzile au fost corect reglate pentru FOSTUL sofer, el nu trebuie sa umble decit la reglajul dublu, L+S
Corect smile.gif Da' trebuie sa te obisnuiesti cu asta, ca altfel tot reglezi la ele.
Alex72641
Pt ca sa revenim la problemna initiala.
Ar putea fi o siguranta. La mine asa a fost. Ai schema lor pe capacul de la sigurante. Eu sincer le-m luat pe rand. Deh sunt mai tantalau. M-am uitat la ele, le-am bibilit. Pana la urma era una sarita. Se mai intampla.
Mai poate fi ceva. O eroare de computer care am observt-o si la Seat Leon.
Cand pui contactul, se blocheaza usile, nu se mai deeschid geamurile, nu se mai regleaza oglinzile. Remediul este f. simplu. Iei contactul si a doua oara nu se mai intampla. La scanare nu a iesit nimic.
bebeko
Buna, am si eu o intrebare : oare as putea monta oglinzi electrice si incalzite pe masinuta ? Am o Fabia , model 2006, echiparea Elite.
DORU
Se poate, pretul il afli sunand la dealer Skoda Compexit...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.