Help - Search - Members - Calendar
Full Version: inlocuire placute frana spate
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Daniel38531
salutare

am o octaviaII si am ajuns la 45k km. am schimbat pe fata placutele dar pe spate nu pot sa dau inapoi etrierul pt a pune placutele noi. la etrierul pe fata l-am dat inapoi destul de usor, insa pe spate nu a vrut de nici un chip. frana de mana nu era trasa. este vreo smecherie undeva pt a trage inapoi etrierele de pe rotile din spate?trebuie desurubat ceva anume?

multmesc
TLS-09
Incearca cu o presa, daca tot faci tu singur chestia asta.
Dar totusi masina nu mai este in garantie?
Desi nu sint de principul ca astfel de manopere se fac"pe butuci in spatele blocului(ma refer la directie si frina in special) o presa poti sa-ti confectionezi singur dintr-o bucata de tabla mai groasa gaurita in mijloc. Pe partea dinspre cilindu introduci o piulita mai mare iar prin orificiu treci un surub lung.Prin stringerea surubului cu cheia se apasa cilindrul in etrier.
Daniel38531
bada...este..dar e mai mult o curiozitate pt mine...am ramas placut surprins de mecanica lor. cu presa spui ca ar merge..deci nu e altceva ce imi scapa(un surub or ceva) ce trebuie desfacut si dat inapoi etrierul. credeam ca avand frana de mana tot pe placute o avea ceva mai special...
TLS-09
Desi masinile nu suporta comparatie stiu ca la modele mai vechi in partea din spate exista un "repartitor" care directiona forta de frinare in functie de greutatea masinii. In situatia in care masina era incarcata , un arc apasa o lamele si deschidea un circuit care prmitea patrunderea lichidului de frina spre rotile din spate marind forta de frinare si pe spate.
Este posibil ca un astfel de repartitor sa existe si la Skoda desi tehnologia mi se pare cam invechita.
Daca exista presupun ca este inchis si de aceea apar dificultati la impingerea cilindrului. Nu constituie totusi un motiv ca el sa nu culiseze inapoi in etrier daca este impins cu destula forta.
Oricum toata explicatia poate fi considerata o supozitie.
marius95832
se invarte butucul care are filet in interiorul etrierului. ai avea nevoie de o cheie speciala.
marius95832
exista o cheie care apasa si invarte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.