Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Instalatii de dezaburire a lunetei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Popescu91011
Si-a montat cineva instalatie de dezaburire a lunetei pe o Lada 1200? Daca da, ce fel de instalatie si de unde se procura (la magazinul de pe Prelungirea Ghencea acum vreo luna nu aveau). Nu de alta, dar vine iarna si iar apar probleme cu aburirea geamurilor!
Cosmin65397
Salut! Instalatia de dezaburire este incorporata in luneta(asa cum au si daciile si Lada 1500)...daca vrei dezaburitor iti trebuie luneta spate cu aceasta instalatie montata,poti intreba la rusii de la obor despre pret si toate cele! Bafta!
Popescu91011
Multumesc frumos! Care va sa zica sunt incorporate in luneta! Eu intelesesem ca se aplica pe aceasta si se conecteaza la instalatia electrica. In cazul asta, nu prea face sa te complici cu schimbarea lunetei, nu?
Dragos56563
Sau, o solutie mai la indemina, testata de mine cu succes... Se ia una bucata tub de pasta de ras ( cea mai ieftina ). Se sterg bine luneta, parbrizul si geamurile laterale pe interior cu spirt ( sau alcool ) ca sa se degreseze. Dupa ce se zvinta alcoolul, se aplica crema de ras pe o cirpa curata care nu lasa scame si se da pe geam pina cind dispare crema. Si gata ! Geamurile nu se vor mai aburi...

Bafta !

:wave:

PS: PASTA de ras, NU GEL, NU SPUMA !
Cosmin65397
Salve! ....Cea mai buna metoda si testata noua pasta de ras pt dezaburirea geamurilor la Lada...pai cand vin si eu Dragos la tine sa-mi aplici astfel de tratamente smile.gif)) glumesc....Nu stiam de faza asta dar e cam ciudata....Oricum cine vrea dezaburire poate sa gaseasca pe la dezmembrari o luneta de 1500 !Bafta!
Daniel82595
am impresia ca laditzele mai vechie de 1982 nu au inst de dezaburire a lunetei. Eu ma gandeam pe langa spray-urile din comert, dar acum ca am aflat de MAGICA PASTA DE RAS biggrin.gif o sa incerc asa, la un fel de folie care se aplica pe centrul lunetei si se conecteaza la firele care trebe......mai ieftina e pasta de ras
Georgian40398
Guys, voi stiti ceva de o pasta conductoare electric cu care se lipesc liniutele alea de dezaburire de la luneta ?
Cat costa ? Am auzit ca de la Loctite ar fi cca 30 RON, de la 2+2 ar fi cca 50 RON, etc. Stiti vreun magazin unde se gaseste ?
Popescu91011
Multumesc de sfaturi! Interesanta ideea cu pasta de ras! Imi spusese cineva de glicerina, ca ar avea un astfel de efect. E posibil sa contina glicerina pasta de ras, nu?, ca un emolient. Oricum, am sa fac experienta!
gabriel cretu
da exista o pasta ,de fapt arata ca un creion grafitat,dar sa stii ca nu da rezultate.........si mai nasol e ca se sterge destul de usor,asta o stiu de la un tip care si-a cumparat asa ceva,e adevarat ca intreruperea lui depasea un cm,ceea ce e cam mult........poate pe distante mici e mai eficienta................ :wave:
Dragos56563
Asta ziceam si eu... Pasta de ras e mai ieftina, plus ca la mine a dat rezultate... Inca mai am tubul de pasta in portbagaj. Trebuie sa fac si eu operatiunea asta, ca pina acum nu am avut timp.

Cosmin: Te astept pe la mine, sa vezi cum se face treaba, asa, inginereste... biggrin.gif

:wave:
Cosmin65397
Salve! Nu ar fi mai buna o luneta cu instalatie??,nu te mai complici cu solutii de dezaburire,ma gandesc ce pretz poate sa aiba..daca eu am dat pe parbriz nou pe comanda de la rusi 150Ron cat poate sa fie luneta spate cu dezaburitor!? si in plus se poate sa gasesti si pe la dezmembrari ,mai ramane sa-i faci conexiunile la partea electrica.
Georgiane am vazut pe o dacie 1300 cum aratau liniutele alea lipite si arata nasol rau,solutia aia de lipit dadea pe din afara liniutelor si arata ca naiba,eu zic ca nu se merita sa faci lipituri de-astea mai degraba cum zicea Dragos e mai la indemana si mai ieftin.
Sunt curios daca Gabi are dezaburitor pe spate.
gabriel cretu
nu,n-am dezaburitor......dar la cat merg eu cu ea........mai ales iarna...... biggrin.gif .......daca nu faceti intalniri ..... biggrin.gif
Legat de preturi,uite cunosc pe cineva care dadea o luneta de 1200 care e identica cu 1500 cu 500 000 lei vechi,dar nu avea dezaburire......asa ca atentie la preturi biggrin.gif ast pt ca am vazut ca ai dat un mil jumate pe un parbriz,e drept nou,nu ? dar nu prea se justifica sa il iei nou daca gasesti unul nezgariat..........
Dragos56563
Ce sa zic... Daca iti iei luneta de 1500 cu dezaburitor, si trebuie sa faci legaturile, trebuie sa stii ca trebuie sa faci rost si de releu, pentru ca iti trebuie. Nu zic, daca ai de unde sa faci rost, e ok, numai ca mie mi se pare mai mare daraua decit ocaua.

Cheers ! :wave:
Horia49540
QUOTE(gabriel cretu)
....mai ales iarna...... biggrin.gif .......daca nu faceti intalniri ..... biggrin.gif


facem intalniri si iarna, adica o sa facem, nu-i asa? biggrin.gif :wave:
Daniel82595
bineanteles ca o sa face intalniri, macar una asa de iarna sa se simta si laditzele ca la ele acasa biggrin.gif.
solutia cu pasta de ras, functioneaza si inca foarte bine :wave:
Georgian40398
Am o intrebare, ce fel de pasta de ras brhe ? smile.gif
Din ce am vazut la Dragos parea un tip ceva mai vechi, romanesc.
Daniel82595
Pasta de ras din aceea ieftina la tub, nu spuma de ras, nu gel de ras. Eu am dat cu ce am avut prin casa adica cu Palmolive, era intr-un tub verde si isi face treaba.
Dragos56563
Precizare: D'Amaris...cea mai ieftina

Merge su Palmolive, daca vrei lux biggrin.gif

:wave:
k.68177
Am testat si eu figura cu pasta de ras, si sa stiti ca merge smile.gif)) numai ca cea mai buna modalitate sa nu ti se abureasca geamurile e sa dai drumul la incalzire biggrin.gif
Dragos56563
biggrin.gif Foarte bine... !

Numai ca daca afara e umezeala si frig, pina ti se incalzeste motorul ca sa bage caldura, inauntru esti deja cu "peretii albi". E ok metoda cu pasta de ras pina se incalzeste motorul, ca in rest... Drumu' la caldura si gata !

:wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.