Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda 323 Protege adusa din Canada
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Adrian91085
Salut

Vreau sa-mi aduc masina din Canada si tot incerc de luni bune sa aflu cit mai multe in legatura cu taxele pe care le-as plati si ce trebuie facut pentru a o inscrie.
Masina e o Mazda 323 Protege, pe care am luat-o noua in 2000. M-am intors in Romania in decembrie 2005. Am condus o Nubira II a socrului pentru citeva luni, acum mi-am luat un megan sedan, dar tot mai pling dupa Mazda mea. Timp de 5 ani nu am avut probleme cu ea si cred ca as mai folosi-o inca multi ani de acum incolo. Arata impecabil, merge la fel ca atunci cind era noua, dar daca vreau sa o vind acolo nu iau mai mult de 7-8 mii CAD (~5-6000 Euro).

Problemele ar putea sa inceapa dupa ce o aduc aici. Cineva de la RAR mi-a spus ca trebuie omologata (cam 25 milioane lei). Apoi mai sint si taxele.

Ce ma sfatuiti?
Sa ma astept la ceva avantaje in privinta asta de la 1 ianuarie 2007.

Thanks

Mazda 323 Protege SE, an 2000
1600cc, manual 5 viteze, AC, RadioCD
fara: ABS, inchidere centralizata, geamuri electrice (am zis ca mai putine brizbrizuri = posibilitate de defect mai mica) (oricum nici nu le-am simtit lipsa)
Sorin82761
Adran eu am avut o masina adusa din State un Ford Aspire , pe care cu greu am reusit sa il vand ...masina era ok dar cea mai mare problema o aveam cu piesele ....sa iti dau cateva exemple : oglinda stanga ( care avea reglaj de afara ca vechile dacii 27 milioane blink.gif , luneta mi-a fost sparta de un binevoitor 1000 E fara montaj , orice piesa trebuia adusa de afara , cand mergeam la un magazin de piese sa intreb de ceva piese se uitau la mine ca la felu 7 cand le spuneam de ford Aspire , acuma nu stiu daca masina e la fel ca modelul european , cred ca e ok
Pot sa iti spun ce probleme am mai intampinat :rovigneta am platit-o ca la o masina non euro din cauza ca nu stiu ce nu batea cu codurile de la masinile europene
Si masina cand a fost adusa in 97 , a fost adusa in germania deoarece transportul pana acolo a fost 100 $ , pana in Romania era 700$, din germania a venit pe roti , a mai fost o treaba interesanta cand a fost adusa masina cei de la Ford din Cluj spuneau ca nu exista modelul asta de ford blush.gif
Dany_s
sincer, m-as mira sa poti lua 7000$ pe un Protege de 1.6 fara nici un fel de optiune (ianfara de A/C).

La 7000 se gasesc Protege-uri din 2002, de 2.0 si bine echipate.

S-o aduci in Romania nu stiu daca se merita. Parerea mea ca un M2 din 2005 este mult mult superior acelei Mazda.

vei plati ~ 2000 $ transportul. (vapor + descarcare port belgia sau olanda + drum pana in RO)

te va costa omologarea. Vor fi de asemenea 30% taxe vamale si ceva accize (nu cine stie ce ca e motor mic).

Cu piesele in Ro n-ar trebui sa fie cine stie ce probleme pt ca masina s-a vandut si acolo si e oarecum identica. Insa poti sa mergi cu ea cu numere de canada. tre sa iesi din tzara la 6 luni. Acum nu stiu de la 1 ianuaria cum o sa se schimbe regulile astea.
Daca te-ai repatriat, atunci esti scutit de multe taxe.
eddie
Misto masinuta,am avut una inchiriata in 1999.Pacat ca statea prost cu dotarile,avea a/c si numai un radio ca de Tico.
Pacat ca a facut-o zob un coleg chiar in ultima zi de sedere acolo,grabindu-ne sa prindem rasaritul soarelui la Miami Beach.

P.S. Scuze pentru poza scanata,atunci nu aveam aparat digital
Adrian91085
Inca nu mi-am facut repatrierea. Urmeaza sa mi-o fac in curind.
Cineva de la RAR mi-a spus ca nu mai merge asa usor cu scutirea de taxe, e nevoie de ceva interventii pe la nu-stiu-ce minister.
Tocmai pentru ca nu voi lua prea mult pe ea acolo as prefera sa o aduc. Daca as scapa de taxe ar fi perfect. As mai da eu citeva mii cu transportul si omologarea decit s-o dau pe nimic. Si mai e si partea sentimentala, prima mea masina.
Pe de alta parte vad ca si meganurile au o multime de probleme (vezi forumul reno), iar eu, cum am mai zis, n-am avut probleme cu Mazda asta.

Cu scutirea de taxe nu prea am mari sperante, gindindu-ma cite probleme am avut sa-mi scot actele de identitate aici in Bucuresti. Initial venisem in tara intr-un concediu mai lung (fara plata). Desi cei din Canada imi pastrasera jobul, am hotarit sa renunt in urma INSISTENTELOR sotiei. Am gasit un job bun aici si am inceput sa umblu dupa acte. In primul rind aveam nevoie de buletin. Am zis sa iau unul la urgenta, ca mai aveam de facut si un PFA. Ma duc la evidenta populatiei la Unirea, vorbesc cu damele de acolo, imi spun ca se face, dar trebuie sa iau semnatura de la director. Ma duc la el, ii prezint situatia, ca am nevoie repede de BI ca mai am si alte chestii de obtinut si daca nu ma misc repede pierd jobul. Stiti ce mi-a spus? Pentru el asta nu e o urgenta. Am crezut ca turbez. Le spusesem celor din canada ca nu mai vin, si imi reziliasera contractul ca altfel decolam a doua zi. M-am dus la sectia de politie, si mi-am luat BI provizoriu pe un an. Pentru PFA aveam nevoie de un cazier fiscal. Cei din Bucuresti mi-au spus ca inca nu sint in baza lor de date, deci pentru ei eu nici nu exist. Ca dureaza si 6 luni pina se sincronizeaza bazele de date cu cele ale politiei. Noroc ca ramasesem din greseala in baza de date de la Focsani si am putut sa-l iau de acolo. Cu greu mi-am facut si PFA-ul si iata-ma gata de a incepe o noua etapa a vietii mele. Dupa 10 luni de stat in tara, sint total dezamagit (scirbit chiar) de ceea ce vad ca se intimpla in jurul meu (aglomeratie, mizerie, nesimtire, drumuri reparate doar pentru a le baga unora bani in buzunare, parcari pe 2-3-4 rinduri, si multe altele pe care le stiti si voi).
Si ca sa vedeti ce diferenta e intre noi si Canada; in decurs de 5 ani, in Canada, mi-am schimbat adresa de 4-5 ori. De fiecare data am trimis noua adresa prin posta sau online, si in 2-3 saptamini primeam permisul si alte acte de identitate acasa prin posta. Acolo aproape orice se poate rezolva prin telefon.
"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"
Dany_s
eu sincer nu vad de ce te-ai mai intors, mai ales ca acum te lovesti de aceste triste realitati dar ma rog, tu sti mai bine.....oricum, daca ai copii (mai mici) eu zic ca ai facut o greseala (pt ei, daca pt tine ca prinmiracol ai prins un post mai bine platiti ca in canada)

in rest, daca intradevar te vei repatria, se va rezolva cu masina, teoretic. Eventual trebuia sa te interesezi la ambasada romana din Canada.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.