Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum aflu la un VW daca e PD / TDI sau simpu TDI?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Cipi45667
Salut. AM un VW passat 2.5 TDI 4x4 150 CP . Are doar I rosu , nu DI .
Masina a fost fabricata exact in 06.1999 , dar toate piesele se potrivesc cu passatu dupa 2000 .
Cum aflu daca e PD sau simplu TDI ? Unde observ pompa distribuitoare pentru fiecare cilindru daca e PD ? Pompa de injectie e obvios de vizibila desigur.
DORU
In principiu, avand in vedere anul de fabricatie si tipul motorului, inclin sa sustin ca este non-PD.
Cipi45667
THX, dar ochiometric daca ma uit la motor unde pot vedea diferenta de la tdi la pd?
Majoritatea spun ca ce este peste 101 cai la VAG are PD. Iar eu am 150 CP, daca ii fac OBD o duc peste 180.

Cred ca cel mai bine sa pun VAG-COM pe ea si gata...
DORU
QUOTE(Cipi45667)
Cred ca cel mai bine sa pun VAG-COM pe ea si gata...


O idee buna! VAS 5052 iti furnizeaza absolut toate informatiile de care ai nevoie.

Insa ca fapt divers, nu tot ce este peste 101CP e PD. Este vorba de anul in care s-a implementat tehnologia Pompe Dusse, incepand cu 2002 cred.
Nu tine de puterea motorului.
qua77ro
[quote="DORU"][quote=Cipi45667]... Este vorba de anul in care s-a implementat tehnologia Pompe Dusse, incepand cu 2002 cred.
...[/quote]

Nu stiu daca are legatura sa nu cu anii, dar al meu e 2000 si ESTE PD.


PS. Eu am pe capacul motorului un aptibild "Castrol 505.01". Asta e sigur ulei pt PD. Banuiesc ca tu nu ai, ca altfel era simplu biggrin.gif .
DORU
Corect !
Uite ce inseamna un posesor de Diesel biggrin.gif
Jeff
Motorul respectiv este non-PD, mai exact cu pompa rotativa VP44. Daca te uiti in talonul masinii observi la rubrica Tipul motorului un cod din 3 litere. La tine probabil AKN sau AFB.
Cipi45667
da JEFF,corect, stiu ca motorul este AFB. Dar totusi unde gasesc o catalogare a motoarelor PD si non PD. Am citit undeva ca s-au introdus in 1999.
six92152
primul motor PD sa fabricat in 1998 de 1.9lt tip motor AJM
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.