Help - Search - Members - Calendar
Full Version: De ce pleacam din Romania
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Crriss
Am deschis topicul acesta din dorinta de a afla si parerile celorlalti in legatura cu motivatia care ne impinge pe unii dintre noi sa parasim tara in care ne-am nascut si am crescut.

-Ce ofera alte tari si Romania nu ?
-Cand va fii ziua in care vom dori sa plecam din Romania doar pentru concediu si nimic mai mult ?
-Cum v-ati integrat in tara in care sunteti ? Cum v-ati adaptat la cultura, traditiile si legislatia tarii ?
-Doriti sa va mai intoarceti ?
-Ce v-ar face sa va intoarceti ? (motive personale sau schimbari politice/sociale in Romania )
-Din ce ati vazut in alte tari, ce considerati ca ar trebui aplicat si la noi

Intrebari ar mai fi multe....
James Kilowatt
Eu iti raspund dpdv strict personal, si nu vorbesc si pentru altii.

1. Posibilitatea de a face o munca inalt calificata cu un salariu decent. Si posibilitatea de a vedea lumea si din alt unghi, as recomanda oricui sa traiasca cativa ani in strainatate chiar daca o duce bine in Ro.

2. Pentru unii, deja a venit.

3. Cultura si traditia europeana seamana cu a noastra, desi exista si diferenta si cu bune si cu rele. Doar ca ei nu recunosc biggrin.gif Oricum, e usor sa te adaptezi la bine smile.gif

4. Nu in viitorul apropiat.

5. M-as intoarce din motive personale, dpdv social nu cred ca suntem fundamental diferiti.


7. Respectul legilor ar trebui aplicat. Nu insa si demagogia sau comunismul made in UE. Aquis-ul european care trebuie inghitit pe nemestecate are si bune si rele, nu doar bune.
Seri
Romania nu-i o tara in care sa fii pasionat de masini! Se spune ca desi au salariile mai mari in Occident, si preturile sunt mai mari, dar la masini sunt cam la fel, iar asta conteaza cel mai mult. biggrin.gif
Eu sunt tentat sa plec intr-o tara vorbitoare de limba engleza dupa ce termin facultatea, dar pana atunci mai e mult. ermm.gif
Luka
As pleca din cauza diferentelor de atitudine, de civilizatie (la ei da, la noi nu), din cauza a tot ceea ce m-a facut sa ma simt normal cand am fost in concedii si din cauza a tot ceea ce ma face sa ma simt anormal cand ma intorc.

As pleca din cauza ca in Franta existau chiuvete automate in benzinarii, iar la noi era pus un pepene la rece. As pleca din cauza ca in Ungaria, Austria, Italia, Franta, Spania, Grecia nu am vazut animale in mijlocul drumului european. As pleca din cauza a ceea ce vad zilnic la stiri in Romania, iar afara nu.

As pleca din cauza tuturor celor care strica tara asta, inclusiv eu. As pleca din cauza tuturor celor care se baga in fata, care nu respecta pe nimeni, care vor sa arate ce au, care vor sa imi bage pe gat ce au, inclusiv eu. As pleca din cauza celor care se baga pe linia de tramvai, din cauza celor care trec pe rosu, din cauza celor care nu opresc la trecerea de pietoni, din cauza celor care scuipa din masina, din cauza celor care arunca mizerii din masina, din cauza celor care nu se spala...

As pleca pt ca imi place cum ma comport afara si pentru ca nu imi place ce greseli fac aici.
A K U
QUOTE(Luka)
As pleca din cauza diferentelor de atitudine, de civilizatie (la ei da, la noi nu), din cauza a tot ceea ce m-a facut sa ma simt normal cand am fost in concedii si din cauza a tot ceea ce ma face sa ma simt anormal cand ma intorc.

As pleca din cauza ca in Franta existau chiuvete automate in benzinarii, iar la noi era pus un pepene la rece. As pleca din cauza ca in Ungaria, Austria, Italia, Franta, Spania, Grecia nu am vazut animale in mijlocul drumului european. As pleca din cauza a ceea ce vad zilnic la stiri in Romania, iar afara nu.

As pleca din cauza tuturor celor care strica tara asta, inclusiv eu. As pleca din cauza tuturor celor care se baga in fata, care nu respecta pe nimeni, care vor sa arate ce au, care vor sa imi bage pe gat ce au, inclusiv eu. As pleca din cauza celor care se baga pe linia de tramvai, din cauza celor care trec pe rosu, din cauza celor care nu opresc la trecerea de pietoni, din cauza celor care scuipa din masina, din cauza celor care arunca mizerii din masina, din cauza celor care nu se spala...

As pleca pt ca imi place cum ma comport afara si pentru ca nu imi place ce greseli fac aici.


Lista ar fi nesfarsita, dar ai surprins esenta, din pacate...Si tot din pacate trebuie sa fiu de acord cu tine 110% sad.gif
Baby Blues
Vai cate as scrie aici. dar as relua subiectul a doua topice care personal m-au facut sa refulez mult impotriva romanilor si Romaniei. Cred ca ar trebui sa fie inglobat si topicul acesta la " mandria de a fi roman" (sau invers?)
RUE
eu plec destul cat sa mi fie dor sa ma intorc cand vine vremea. ideea este ca atunci cand plec stiu ca ma si intorc, nu am plecat niciodata cu gandul de a ramane dincolo.
imi plac multe cand umblu, mai ales cand sunt in vestul europei, fac plinul si ma tot duc sa vad.
mi ar place sa traiesc 1-2-3 ani in italia sau centrul frantei ca sa fiu aproape de orice punct important al europei.
air_wolf
as pleca daca as ajunge sa muncesc doar ca sa platesc impozite, intretinere, facturi si amenzi. oricum o sa ajungem sa facem credit ca sa platim amenzile.

in alte tari stiu la ce ora pleaca autobuzul si cind ajunge. stiu ca pot merge cu bicla/role/motor fara sa fiu strivit de masini. IN ALTE TARI NU EXISTA RABA!!!! - am eu ce am cu fumigenele astea.

o sa plecam doar pentru concediu cind si la ei va fi ca la noi.

m-am intors de fiecare data cred ca din masochism. si pentru femei biggrin.gif
Baby Blues
Cel putin 2 mil nu sunt masochisti! biggrin.gif
Restul suntem sadochisti mai degraba.
Crriss
QUOTE(Luka)
As pleca din cauza tuturor celor care strica tara asta, inclusiv eu. As pleca din cauza tuturor celor care se baga in fata, care nu respecta pe nimeni, care vor sa arate ce au, care vor sa imi bage pe gat ce au, inclusiv eu. As pleca din cauza celor care se baga pe linia de tramvai, din cauza celor care trec pe rosu, din cauza celor care nu opresc la trecerea de pietoni, din cauza celor care scuipa din masina, din cauza celor care arunca mizerii din masina, din cauza celor care nu se spala....


Uite ca la capitolul asta nu pot sa ma laud ca am ajuns in paradisul civilizatiei. Unde sunt eu in momentul de fata exista un foarte puternic contrast intre avansul tehnologic de care au avut parte, avans care depaseste multe tari europene, si (aproape) totala lipsa de civilizatie pe care o prezinta unii (>95%). Pana in momentul de fata e cam singurul motiv care ar putea sa ma determine sa ma gandesc de 2 ori inainte sa decid sa raman aici in urmatorii 50 de ani.
Legat de traficul rutier, ce se intampla in Bucuresti e joaca de copil. Citeam intr-un alt topic o comparatie intre soferii din TM si cei din Bucuesti, daca esti profesionist in TM esti incepator in Bucuresti. biggrin.gif
Haideti fratilor aici sa vedeti cum sta treaba. Trebuie sa fii kamikaze si sa conduci un tanc, ca sa poti avea curajul sa te inscrii in trafic. Si diferenta ca ei au drumuri adevarate nu ca si in Romania. Aruncati o privire pe Google Earth si o sa vedeti.
Soferii sunt dezastru in proportie de 99%. Au obtinut permisul pe baza de pile, nu tin cont de nimic, asigurarile platesc pentru toate prostiile care le fac, asa ca nu au de ce sa se teama. Ultimul lucru pe care ti-l doresti e sa fii pieton. Nu exista masina sa opreasca la trecerile de pietoni decat daca au semafor. Masina are intotdeauna prioritate in fata pietonului.
Citeam un alt topic intitulat "Turnul Babel" si .... biggrin.gif ma gandeam ca asta ar fi cel mai potrivit nume pe care as putea sa-l dau locului unde ma aflu.
Totusi este de apreciat un lucru: Acum 25-30 de ani aici nu exista nimic, doar o campie intre niste dealuri la malul marii si la vreo 30 km un sat amarat de pescari. Si intr-o zi a venit un om cu o idee. (Deng Xiaoping) A spus ceva de genul: O singura tara, 2 regimuri politice. In mai putin de 20 de ani au construit cat nu s-a construit in toata Romania in 100 de ani. Si au facut o insula capitalista intr-o tara comunista. Cu o populatie cuprinsa intre 12-15 mil. loc. (desi oficial ei recunosc doar 7 mil., restul nu au special working permit, un fel de drept de a locui in oras, fiind declarat SEZ).
Cum zicea MR la inceput,
QUOTE(MR28673)
Posibilitatea de a face o munca inalt calificata cu un salariu decent. Si posibilitatea de a vedea lumea si din alt unghi, as recomanda oricui sa traiasca cativa ani in strainatate chiar daca o duce bine in Ro.

Eu vad lumea din alt unghi, dar din pacate nu cel mai pozitiv. Se spune ca oriunde ai ceva de invatat. Eu sper sa nu invat nimic de la ei. Nimic negativ. Incerc sa ii invat eu pe ei, cel putin oamenii cu care lucrez, cu unii am succes, cu altii mai greu....
Lasand la o parte tot ce e negativ, concluzia e ca totusi se poate.....
De ce nu vine nimeni in Romania cu o idee ca a lui Deng Xiaoping sa faca ceva si pentru Romania ??? De ce nu se poate ??? Se va putea vreodata ??? Poate atunci eu si alte cateva milionae de romani ne vom intoarce acasa....
Otto73
QUOTE(air_wolf)
. IN ALTE TARI NU EXISTA RABA!!!! - am eu ce am cu fumigenele astea.biggrin.gif

Nu e Raba dar e VOLVO,MACK,FREIGHTLINER,CATERPILAR,GM,FORD,INTERNATIONAL etc care tot funigene imputite sunt.
Crriss
Si ca sa il completez pe Otto73:
Aici exista camionul albastru, cea mai oribila inventie rutiera, o camioneta de 2-3 tone, construita de Isuzu, care as putea sa spun ca da culoarea albastra autostrazilor si drumurile pe care circula. Le vezi peste tot, murdare, supraincarcate, tot timpul cade ceva din ele, fum, cat cuprinde, soferi neexperimentati, care schimba benzile si vireaza fara sa semnalizeze, franele sunt optionale, si lista poate continua. Am sa pun poze daca sunteti curiosi. Bine ca in Romania nu exista asa ceva band.gif
f1anatic
QUOTE(Crriss)
Am deschis topicul acesta din dorinta de a afla si parerile celorlalti in legatura cu motivatia care ne impinge pe unii dintre noi sa parasim tara in care ne-am nascut si am crescut.

-Ce ofera alte tari si Romania nu ?

O viata mai buna, mai multe oportunitati, mai multe libertati. Un trai decent printr-o munca calificata pe care o iubesc si pt. care ma scol cu placere in fiecare dimineata. Lipsa grijei zilei de miine. Si posibilitatea de a vedea lumea si din alt unghi, as recomanda oricui sa traiasca cativa ani in strainatate chiar daca o duce bine in Ro. - MR


-Cand va fii ziua in care vom dori sa plecam din Romania doar pentru concediu si nimic mai mult ?

Ca si MR, zic ca pt. unii a venit deja ziua aia.
Pot sa intreb insa retoric. Cind va veni ziua sa vin in Romania in concediu si sa plec cu placere ?, fara amintiri neplacute, experiente mizerabile, scirbit de modul in care sint abordate /judecate unele lucruri ?


-Cum v-ati integrat in tara in care sunteti ? Cum v-ati adaptat la cultura, traditiile si legislatia tarii ?

Usor, cu dedicatie si pasiune si constient de sansa vietii mele si privilegiul care mi s-a oferit.. America este tara mea si cu siguranta la Chicago este casa mea. Toata lumea este straina...aproape fiecare om pe strada vine dintr-un alt loc, alta tara, cu o alta cultura. Are si el povestea lui de viata de spus asa cum o am si eu. The Melting Pot. Bineinteles...probabil daca te duci in Texas, vei fi primit mai rau decit primesc chinezii un european. Oricum, fiecare cu norocul lui. Atita vreme cit sint > 3 milioane de Polonezi (sau descendenti de Polonezi la Chicago) si peste jumatate din populatie este imigranta...nu vad de ce ar fi greutati. Singurele greutati pe care le-ai avea in integrarea in cultura americana din marile orase Chicago, NYC, LAC sint cele care ti le faci singur.

-Doriti sa va mai intoarceti ?
Da la Chicago. Fie ca sint in Montreal sau in Toronto...in Stockholm sau Copenhaga...acasa la Chicago e mai bine. Daca te referi la Romania, raspunsul este NU. Doar in vizita si nici pt. 10 mil dolari cash nu as considera o revenire mai lunga de 1 luna.

-Ce v-ar face sa va intoarceti ? (motive personale sau schimbari politice/sociale in Romania )

Nimic. Familia mea este aici. Romaniei si cetatenilor lor le doresc numai sanatate, fericire, buinastare, aliniere la standardele Europene din TOATE punctele de vedere, fie sociale, economice, politice etc. Si cit mai iute. Eu nu doresc sa ma intorc.

-Din ce ati vazut in alte tari, ce considerati ca ar trebui aplicat si la noi

Vai iti pot scrie o enciclopedie. Pot rezuma la RESPECT. Respect pt. lege. Pt semenii tai. Pt vecinul de bloc, pt pietonul pe care erai sa il calci pe trecere, pt. amaritul care nu poate trece pe trotuar pt. ca ai parcat masina acolo. Respect pt. munca cinstita a altora, pt. diferentele de opinie, pt. tine insuti.

Intrebari ar mai fi multe....

Este un topic controversat si noi cei care traim in strainatate vom avea pareri destul de smilare dar diferite fata de restul comunitatii. Sintem putini la numar...insa...si topicul va degenera in bataie.
James Kilowatt
QUOTE(Crriss)
Cum zicea MR la inceput,
QUOTE(MR28673)
Posibilitatea de a face o munca inalt calificata cu un salariu decent. Si posibilitatea de a vedea lumea si din alt unghi, as recomanda oricui sa traiasca cativa ani in strainatate chiar daca o duce bine in Ro.

Eu vad lumea din alt unghi, dar din pacate nu cel mai pozitiv. Se spune ca oriunde ai ceva de invatat. Eu sper sa nu invat nimic de la ei. Nimic negativ. Incerc sa ii invat eu pe ei, cel putin oamenii cu care lucrez, cu unii am succes, cu altii mai greu....



Chiar si asa, un "stagiu" de cativa ani intr-o tara straina e binevenit. Pe langa faptul ca privesti dintr-un unghi diferit (nu mai bun sau mai rau, ci doar diferit) mai darami si niste mituri. Descoperi ca nu suntem noi poporul cel mai cu mot din lume, sau tara cea mai spectaculoasa, insa descoperi ca si altii sunt tot oameni si nu extraterestri (occidentalii) sau maimute (arabi, chinezi etc). N-avem nimic chiar atat de special cum ne place sa credem, nici macar in sens negativ desi avem particularitatile noastre. Insa orice popor are particularitatile lui.
ozz86651
Eu zic ca am avut viata optima cumva. E super nasol sa ai sub 25 de ani in USA. E si mai rau sa fii copil. Eu am avut o viata superba in Romnia, ea mai frumoasa parte a vietii mele a fost liceul si studentia. In USA viata e gri si plata, se munceste mult (inclusiv sub 25 de ani), lumea nu prea are timp[, de la o vreme face copii care aici trebuie asistati frate, nu poti sa le agati cheia de git 12 ore pe zi cum am fost eu de la 6 ani. Nu e rau, dar nu e raiul.
E oribil in Romania? Nu. Sint probleme, care tara nu are probleme, nu exista locul ideal (la nivel de individ ma refer). Va bag de america 2 pagini de probleme acusica. Chestia e ca m-am mai obsinuit cu ele. Am reusit pina acum sa traiesc numai unde imi place, ceea ce cred ca e numai o mica parte din teritoriu. M-as intoarce iun Ro? nu. Poate la pensie. Am trait 25 de ani in Ro, stiu totul despre ea, viata e foarte scurta si lumea foarte mare, de ce sa ma intorc? Am atitea de vazut in lumea asta. Nu ca am ceva cu Ro, dar sint atitea de vazut.

Cel mai mare cistig al meu in USA nu e in bani (n-am facut nici un ban) ci pur intelectual. Si profesional dar nu numai. n ban) ci pur intelectual. Si profesional dar nu numai. Nu se compara ce cistigi traind intr-o tara cu ce cistigi ca turist, cind casti gura da nu intelegi nimic. Mie mi-a luat peste 2 ani sa incep sa inteleg tara asta si probabil 5 ca s aajung la un nivel rezonabil de intelegere. Experienta a fost fantastica,, alte culturi, moduri de gindire, oameni pe care i-am cunoscut de petoate continentele. Tara asta e super din punctul asta de vedere (ca si din cel profesional) .. plus mai e filozofia americana de viata/politica/economie care noua ne e foarte straina si care e asa de interesanta.

De altfel tot topicul asta e cramponarea romanului de distante... mie drumul San Francisco (sau si mai bine, New York) - Bucuresti mi-e la fel de confortabil ca parintilor mei Constanta - Galati. Nu exista "ma intorc" sau "nu ma intorc" ... pai e la doi pasi, nu e nici o problema metafizica aici. Miine pot sa ma urc in avion si gata. Ma despart numai citeva ore. Ce atita tragedie? Teoretic vorbind nu ma opreste nimic miine sa ma mut in Franta, China sau Elvetia pentru o vreme, e totul atit de aproape si de simplu.

PS: chinezii sperie si america cu calitatile lor de conducatori auto (n-au gena) si cu civilizatia, dar nu sint un popor de dispretuit totusi. Ma fascineaza la ei in primul rind aprecierea educatiei (copilul e trimis mereu la universitati, lectii private, etc). Ca mai scapa o basina la masa, astea sint chestii pe care trebuie sa le neglijezi biggrin.gif.
f1anatic
QUOTE(ozz86651)
1) E super nasol sa ai sub 25 de ani in USA. E si mai rau sa fii copil. Eu am avut o viata superba in Romnia, ea mai frumoasa parte a vietii mele a fost liceul si studentia. In USA viata e gri si plata, se munceste mult

2) Nu e rau, dar nu e raiul.


3) E oribil in Romania? Nu.

4) Cel mai mare cistig al meu in USA nu e in bani (n-am facut nici un ban) ci pur intelectual. Si profesional dar nu numai. n ban) ci pur intelectual. Si profesional dar nu numai. Nu se compara ce cistigi traind intr-o tara cu ce cistigi ca turist, cind casti gura da nu intelegi nimic. Mie mi-a luat peste 2 ani sa incep sa inteleg tara asta si probabil 5 ca s aajung la un nivel rezonabil de intelegere. Experienta a fost fantastica,, alte culturi, moduri de gindire, oameni pe care i-am cunoscut de petoate continentele. Tara asta e super din punctul asta de vedere (ca si din cel profesional) .. plus mai e filozofia americana de viata/politica/economie care noua ne e foarte straina si care e asa de interesanta.


5) PS: chinezii sperie si america cu calitatile lor de conducatori auto (n-au gena) si cu civilizatia, dar nu sint un popor de dispretuit totusi. Ma fascineaza la ei in primul rind aprecierea educatiei (copilul e trimis mereu la universitati, lectii private, etc). Ca mai scapa o basina la masa, astea sint chestii pe care trebuie sa le neglijezi biggrin.gif.


Alrighty Ozzy.

1) Doresc o explicatie vis-a-vis de afirmatia ca este super nasaol sa ai sub 25 de ani in USA, respectiv ca viata e gri si plata in USA.

2) Da, USA nu e raiul. Dar e ceva mai bine.

3) Da, Romania nu e oribila. Deloc. Dar nu m-as mai simti in largul meu.

4) I wholeheartedly agree. Bani nu am si nici bogat nu ma vad sa fiu vreodata. Un trai decent...da asta voi putea sa am. Dar sint foarte cistigat dpdv intelectual, dpdv al integrarii intr-o mare de idei, culturi, etnii, lucru care m-a facut mai adaptabil, mai intelegator, mai rabdator, receptiv la idei diverse care sa le completeze sau sa le corecteze pe ale mele.

5) Chinezii. Da...si eu am o fascinatie pt. culturile asiatice. Au un mod...diferit de gindire. Lucrez cu ei intr-un colectiv strins. Unii sint mai ciudati, multi s-au adaptat. Toti sint foarte bine pregatiti profesional...au un mod de gindire, o filozofie citeodata diferita...dar care ma atrage. So much so ca am petrecut destul timp din viata intr-o strinsa "colaborare" cu o domnisoara din Shanghai care vorbeste engleza mai bine ca mine - si e venita de doar 2 ani aici. Ce pot spune...ca nu a mers, e altceva; dar mie Chinezoii tot imi plac si ii gasesc simpatici iar acea perioada din viata a fost "time well spent" care a contribuit la imbogatirea culturala, intelectuala etc de care vorbeam mai devereme.
ozz86651
1) E, poate m-am avintat putin: nu evorba de TOATA lumea, dar pentru unii (inclusiv eu) a fost mult mai bine in Ro. De ce, nu mi-e usor deloc sa-ti explic, pentru ca ar trebui sa-mi povestesc viata si as scrie o carte. Ce pot sa-ti soun insa e ca nu poti compara doua lucruri daca nu le-ai trait (100% scufundat) pe amindoua. Prima impresie, a doua si a treia sint gresite de multe ori. Eu sint dintre cei care pot face comparatii intre amindoua sistemele pentru ca am trait in amindoua (5 ani intr-o univresitate romaneasca - de fapt in vreo 3 - si 5 ani intr-una americana). Ca idee, mi se pare uimitoare diferenta intre ce cred americanii si cred romanii despre ei in comparatie cu ceilalti:
1) americanii sint siguri ca ei traiesc foarte bine si asta e "the greatest country in the world".
2) romanii sint siguri ca traiesc oribil si ca oriunde in vest se traieste mult mai bine.
Romanii cind vin in canada sau usa plecind de la ideea asta preconceputa de multe ori au un soc si iau o palma serioasa in fata. Americanii traiesc in primul rind ALTFEL decit romanii, nu neaparat mai bine (nu pentru toti). Unii romani nu au nici o problema sa se adapteze, dar foarte multi sufera multa vreme, iar unii (nu putini) nu se adapteaza niciodata.

Ca sa ma intorc la intrebarea 1. Citeva motive (foarte e scurt) de ce viata mea a fost (CRED eu) mai buna in Ro in "tinerete":

1. Paradoxal, libertatea personala mult mai mare. E anarhie, ti se pot intimpla tot felul de nedreptati, dar sint si avantaje.
1a. Subpunct: dat fiind ca nu sint reguli si lumea e mai relaxata, poti sa faci tamabalau la 4am incampus, bautua e peste tot, baruri peste tot, discoteci la fel. Cite discoteci sint intr-un campus american? La mine erau vreo 3 si nu eram in Bucuresti. Fan al discotecilor n-am fost, nu stiu daca am intrat in ele de citeva ori, dar ca idee. Bautura iarasi e un liant social fantastic, faptul ca e atit de reglementata si infierata in US e mare pacat. Cel mai simplu pot sa-ti explic asa: 5 ani de studentie un fel de spring break continuu.

2. Lipsa culturii muncii/banului. Cultura muncii e superba dar nu cind esti tinar. Teoria mea e ca americanii sint categoriti de prosti de europeni (exagerare grosolana evident, multi americani sint mult mai destepti ca multi europeni, si invers, evident) pentru ca muncesc de tineri. Copii de scoala te servesc in supermarket. Copilul ala la virsta aia trebuie sa invete, sa citeasca naibii o carte, atunci e momentul. Dupa 25 de ani nu mai intra nimic in cap. Cind citesti daca lucrezi la walmart ca sa-ti cumperi playstation sau masina?
3. mina in mina cu 2: nu ai tuition de platit ca student, mai mult, cu un minim efort esti platit ca sa studiezi. Nu trebuie sa muncesti in bar ca sa te intretii. Superb, te distrezi in timpul asta sau inveti ceva. Contrar aparentelor, distractia e un mare cistig (cu conditia sa nu iei STD si nu-ti termini ficatul sau neuronii smile.gif).
4. Toata lumea traieste in orase, iar universitatile sint in orase mari. Nu ai nevoie de masina, nu ai nevoie de permis (sub 18 ani esti distrus, n-ai nici o libertate), nu ai asigurare mare de platit, poti sa bei, nu esti la 10 mile de prieteni, nu esti la 10 mile de magazin.
5. E relativ sigur. Am avut cheia pe mina la 6 ani. Nepoata-mea, la 6 ani, traveseaza acum de una singura bucurestiul (autobuz, metrou, autobuz) sa mearga la o scoala mai buna. Fa tu asta in Chicago. Am haladuit pe cimpuri si paduri, plaje, munti, santiere. Se mai poate si acum, desi mai greu.
6. Ai fi avut ocazia sa prinzi o privire in ce iti spun eu acum citiva ani in statiuni ca Costinestiul si Vama Veche (nu prea mai e, e tiganie) daca te duceai cu un grup. Dar stiu, e greu sa treci peste jeg si mirlanie. De asta zic ca e foarte greu sa vezi sub aparente, si ca american in Romania si invers.
7. Facultatea e relaxata ca orar, am vazut toata tara, am urcat toti muntii, am fost cu lunile la mare in facultate. Uimitor, educatie primita cel putin in anumite domenii, daca iti si dai interesul, e cam aceeasi cu cea din universitatile top 10 in US. Un liceu bun in Ro e evident mult peste cele americane.
Cam atit deocamdata. biggrin.gif

PS: romania s-a schimbat continuu, unele chestii poate nu se mai aplica 100%.
PS2: nu totul se aplica tuturor. Sint destui care nu au avut experiente minuntate in Romania in tinerete.
alcris01
Simt in spatele cuvintelor voastre nostalgia copacului dezradacinat de furtuna vietii. E frumoasa paralela pe care o faceti intre culturile europene si cele nord-americane, dar oare care va marcheaza mai mult in clipele de singuratate blush.gif
Dany_s
Eu nu fac partea din categoria vrajitorului

nu regret o secunda ca anii studentiei (care inca nu s-au terminat LOL) i-am petrecut aici si nu in Ro.

De multe ori stau si ma intreb, cum ar fi fost viata mea daca ramaneam in Ro pana la terminarea liceului sau mai mult, a facultatii. Ma gandesc, ma uit la fostii mei colegi din generala si la viata lor, ma uit la viata altora din Ro din toate paturile sociale, la viata familei mele de acolo cu care as fi ramas daca nu treceam Atlanticul si imi dau seama ca ce am putut realiza aici n-as fi putut realiza acolo nici in proportie de 20%. Pe toate planurile, nu numai financiar.

De discoteci si betzii n-am dus deloc lipsa nici aici, din contra probabil ca as fi avut mai putin parte in ro. De alte distractii si vacante n-am dus lipsa, ba chiar din contra. Doar ca totul intr-un mediu mai civilizat, mai echilibrat si cu satisfactii sociale, materiale si intelectuale mai mari.

oricum, la nivel nord-american e greu sa generalizezi pt ca e una sa fii student in Montreal, unul din party-townurile cunoscute in toata america si alta in Nonameville, Al.

In Ro poate fi superba viata de student......daca ai bani destui de la parinti. Altfel....e greu. Si chiar si atunci, tot nu scapi de unele elemente social-culturale care pe mine ma suparau/supara f tare.
ozz86651
Danny, tu esti canadian si ai venit mai tirziu din cite tin minte. Mare diferenta sa stii. Una la mina e ca traiesti intr-un oras mare si chiar intr-unul destul de plin de viata. Asta nu e deloc regula in USA care e mai rurala. Daca faceai facultatea in porumb la Urbana Champaign sau la Cornell de exemplu cum era? Cea mai mare parte din universitatile americane sint, in cel mai bun caz, linga orase.
A doua la mina e ca banii pe tuition in Ca sint mai putini.

PS: nostalgia nu e dupa Romania, chiar deloc, ci dupa virsta aia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.