Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Centuri de siguranta
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Popescu91011
Salut, tuturor!
Sunt proprietar de Lada 1200 de cca. un an de zile, dar am descoperit forumul asta relativ curand. Am parcurs cele mai multe topicuri si m-am bucurat vazand ca, cu cateva exceptii, participantii au discutat cu caldura despre aceste masini, pe un ton amabil si s-au dovedit saritori cu sfaturi si nu numai. Din aceste motive m-am hotarat sa va intreb si eu: a montat vreunul din voi centuri de siguranta pentru pasagerii din spate ai unei Laditze? Daca da, ce fel de tip? Va multumesc anticipat!
P.S. Daca intrebarea mea poate va parea naiva unora din cei cu experienta, tin sa precizez ca Laditza e prima mea masina, sunt complet a-tehnic si sofer incepator.
gabriel cretu
exista centuri de siguranta spate de Lada,originale..........le poti gasi la dezmembrari unde sunt mai ieftine,iti imaginezi........cu montajul e mai dificil,cred, nu stiu,daca nu a fost prevazuta,am inteles ca ai un 1200.......eu am vazut un 1200 cu centuri adus din Belgia,acolo s-ar putea sa fi fost obligatorii,si de asta o fi fost "inzestrata" cu asa ceva
Nu sunt sigur daca erau rusesti sau daca le montau cei care le importau.....oricum trebuie sa gasesti si la noi in centrele de dezmembrari
Popescu91011
In cartea tehnica de la Lada 1200 scrie ca sunt prevayute 5 puncte de fixare pt. centurile de siguranta spate si le-am idebtificat sub spatarul banchetei. Se precizeaza chiar ca gaurile au filet 7/16''-20 UNF 2 B (ceea ce pt. mine e in chineza!). Nu stiu daca se potrivesc centuri de Dacia de ex., ce-i cu dimensiunile alea samd. POate e totusi cineva care si-a montat?
Cosmin65397
Salve! Vrei neaparat centuri in spate? Si eu am gauri in spate dar nu am pus centuri de cand ma stiu..nici taica-miu...Eu zic asa..daca vrei sa pui bine...dar las-o asa fara centuri...Poti cauta suruburi pt filetu acela si iei centuri de dacie...Bye!
Popescu91011
Cred ca, intr-adevar, nefiind montate standard, centurile spate nu dau prea bine pe 1200. Problema mea e insa ca, de obicei, in afara orasului calatoresc cu o domnisoara de doi ani care e tare neastamparata si ma gandeam ca poate o pot convinge sa poarte centura, usurand in felul asta "munca" sotiei, care se lupta din greu cu tendintele ei de a ma ajuta la sofat. Deci, in principiu, cele de Dacie ar putea fi montate! Ma mai gandesc si vad cum o scot la capat! Multumesc!
Georgian40398
QUOTE(Popescu91011)
Problema mea e insa ca, de obicei, in afara orasului calatoresc cu o domnisoara de doi ani care e tare neastamparata si ma gandeam ca poate o pot convinge sa poarte centura, usurand in felul asta "munca" sotiei, care se lupta din greu cu tendintele ei de a ma ajuta la sofat.


E clar, pune-ti centuri si pe spate, ai o mica avere :wave:
TLS-09
Sper din tot sufletul ca vei folosi centurile pentru a fixa eventual un scaun pentru copii si nu pentru a o fixa direct pe mica printesa.
Vorbesc foarte serios deorece statisticile arata cat de periculoasa poate fi centura de siguranta folosita de copii la astfel de varste.
Incearca sa aprofundezi subiectul si documenteaza-te deoarece nu este catusi de putin de neglijat.
Ionut45405
Filetul e standard la centurile de siguranta, deci poti pune de orice fel care se potrivesc. Atentie la cele retractabile ca mosorul nu functioneaza decat strict in pozitia pt care a fost gandit, altfel nyu iese centura.
k.68177
Salutare! O intrebare.... La Lada 1500 gaurile alea din spate exista ? Eu mi-am pus pe fata centuri cu rola de pe fiat 131, si am si setul din spate. Gaurile alea unde sunt plasate? Ca daca le gasesc, o sa montez centuri si in spate.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.