Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am platit vama, SH din Germania, ce pasi mai am de facut?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Dan87905
Zilele astea am adus si eu masina din Germania, am fost la RAR pentru nota de constatare cu care am mers la vama si am platit vama, care sunt urmatorii pasi de facut in RO pentru inmatriculare definitiva? Sun pentru programare la RAR pentru omologare si...? Numerele de Germania expira in 17 nov 2006, mai pot circula pana atunci cu masina sau trebuie sa iau numere provizorii de RO ?
Multumesc!

L.E. Azi (30oct.) am sunat la RAR pentru programare si am primit 2 programari in 07oct. pentru omologare si in 08oct. pentru autenticitate, e normal asa? Eu credeam ca va fi 1 programare pentru ambele investigatii!
Cristi72616
La RAR trebuie sa faci si omologarea si autentificarea. Nu e nimic anormal sa te programeze in 2 zile, desi eu le-am facut pe amandoua intr-o zi la sediul de pe Grivita. RAR o sa-ti elibereze certificatul de inmatriculare si acea bulina galbena de inspectia auto. Dupa asta te duci la administratia financiara a sectorului de care apartii si platesti impozitul. Pe urma ar trebui sa-ti faci asigurarea auto obligatorie (RCA). Cu toate aceste acte, plus cele din Germania te duci frumos la Udristei si iti iei frumos numere. Ar fi indicat sa te incadrezi pana in data cand iti expira numerele. Am inteles ca acum dureaza 24 de ore sa-ti elibereze numere. La mine a durat 2 zile. Deci nu are rost sa-ti mai iei numere provizorii.
Multa bafta!
Dan87905
Cand voi merge maine la RAR pentru omologare/autenticitate, cu ce trebuie dotata masina ca sa fiu in regula: triunghi reflectorizant ( il am pe cel din Germania, e bun ? ), trusa medicala, vesta, stingator, set becuri de rezerva ( trebuie ? ), roata de rezerva, cric ? Mai trebuie si altceva ?

L.E.(7nov) Am fost azi la omologare, am platit la casierie taxa de omologare/autenticitate, 2,7 mil, inca nu am primit nici un act, mi-au spus ca maine le primesc cand merg la autenticitate.
Daca am trecut de omologare cred ca ce a fost mai greu a trecut ( vizavi de starea tehnica a masinii ), maine la autenticitate nu mai am de sa-mi fac probleme, sper!
Dan87905
QUOTE(Dan87905)
Cand voi merge maine la RAR pentru omologare/autenticitate, cu ce trebuie dotata masina ca sa fiu in regula: triunghi reflectorizant ( il am pe cel din Germania, e bun ? ), trusa medicala, vesta, stingator, set becuri de rezerva ( trebuie ? ), roata de rezerva, cric ? Mai trebuie si altceva ?

L.E.(7nov) Am fost azi la omologare, am platit la casierie taxa de omologare/autenticitate, 2,7 mil, inca nu am primit nici un act, mi-au spus ca maine le primesc cand merg la autenticitate.
Daca am trecut de omologare cred ca ce a fost mai greu a trecut ( vizavi de starea tehnica a masinii ), maine la autenticitate nu mai am de sa-mi fac probleme, sper!


L.E.(10nov) Azi am fost sa scot actele de la RAR, am primit Certificat de Autenticitate (valabil 60 de zile), Cartea de Identitate a Vehiculului, un cartonas anexa la CIV cu data expirarii ITP, si o bulina galbena.
Cand te opreste politia care din aceste acte trebuie sa le ai la tine? Ce fac cu bulina galbena?
enache92140
O intrebare, daca nu e secret. Ce masina ti-ai adus si la ce pret. Vreau si eu sa plec in Deutschland dupa masina. Singura sursa de preturi pentru mine e www.mobile.de. Am auzit ca preturile in Germania sunt mai mici. Merci mult pentru raspuns.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.