Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau si eu un sfat...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Razvan89309
Spuneti-mi va rog si mie ce o sa se intample cu preturile la masinile noi, incepand cu 2007 ?
1. In primul rand ma gandesc la cele care sunt la oferte de sarbatori..Le va creste pretul inapoi daca acum de sarbatori sunt reduceri ? Cine a studiat evolutia preturilor anul trecut chiar la inceput..?
2. Intrand in UE , nu vor mai fi taxe vamale. Vor scadea sau nu preturile la masinile noi ?
Multumesc frumos..
Adrian
salut!

nu se stie sigur ce o sa se intample cu preturile masinilor noi incepand cu 2007, totul se rezuma la previziuni. s-ar putea sa scada putin, datorita inlaturarii taxelor vamale si cresterea tranzactiilor la masinile sh aduse din afara.
iar in legatura cu reducerile acordate de sarbatori...........ei vor incerca sa vina cu noi oferte cat mai avantajoase pentru a atrage clientii!
Tarabostes
Daca pierzi o promotie ( de Craciun, spre exemplu) e bine sa mai astepti ceva vreme si sa nu cumperi masina in ianuarie sau februarie, in cele mai multe cazuri promotia revine ( poate sub o alta forma, nu discount ci poate o serie de optionale free, sau revizii etc), vezi sa nu fie insa un model la final de viata sau la care se asteapta un face lift si atunci nu vei mai gasi ocazia respectiva( cum a fost la Bora sau la Mondeo). Cel putin cam asa stau lucrurile din cate m-am lovit eu, in timp, la Daewoo ,Opel sau la Toyota.
Razvan89309
Multumesc frumos baieti !
Ma bucur ca imi intariti convingerile. :boxing:
Vreau sa imi iau o masina, pot si acum, dar as amana pe martie, cand o sa am mai multi bani de avans si cand, sper eu, o sa se mai reduca preturile sau o sa vina dotarile standard mai bogate... mizez si pe un targ auto din martie...
Ce ma nelinisteste e ca dealerul Seat ( asta vreau sa iau ) imi zice ca reducerea de 7% e pana la 15 decembrie .. ( e in vigoare din iulie )... si apoi nu o sa mai fie...
Sa inteleg ca si voi credeti acelasi lucru, ca prin martie sa apara ceva ce merita sa mai astept ? Asa e ? blush.gif
Daniel82595
asa mai mereu o sa apara ceva tentant. Ai insa grija daca iti cumperi cumva o masina in ianuarie-februarie, pentru ca sunt la oferta si de obicei sunt masina fabricate in anul precedent....practic cumperi o masnia cu una an de zile vechime. E drept ca in certificatul de inmatriculare o sa scrie data inmatricularii adica anul in care ai cumparat-o dar cand o sa vrei sa o vinzi e posibil sa dai peste cineva care se pricepe si sa se uite la ce e scris pe caroserie si mai putin in talon biggrin.gif
Tarabostes
mergand pe acelasi principiu nici in decembrie nu e bine, ca la vanzare o sa apara de 5 ani si masina nu are practic decat 4 si cateva zile ....he he

promotiile apar dispar ..vin altele; poate nu o sa mai fie cu 7% reducere ci de banii aceia ti se vor da unele optionale, pe care le apreciezi sau poate nu. Daca ai banii nu mai astepta aiurea ca nu vei castiga mare lucru data viitoare, sau poate vei castiga ceva ce nu te intereseaza in mod deosebit. In primavara poate o fi 8% dar nu vrei si tu sa te bucuri de masina pana atunci? Oricum la un moment dat va aparea o oferta mai buna, la Seat sau la alta marca. E ca in basmul cu pana lui FatFrumos: rau de o iei rau de nu o iei dar e mai bine sa o iei.
Doar daca poti adauga o suma importanta la avans e o varianta sa astepti, care fie iti va aduce o rata lunara mai mica sau iti va permite sa iei o masina mult mai bine dotata sau din alta clasa, altfel e asteptarea in zadar, mai ales daca e prima masina sau nu ai o masina rezonabila in mod curent.
Razvan89309
Intr-adevar, am facut ceva calcule aferente si daca stau pana in martie, o sa imi convina mai mult sa fac un credit auto, pentru ca o sa am mai multi bani de avans si astfel o sa am o rata mai mica.
Cat despre reduceri, desi mi-e cam frica sa nu dispara, mi se pare cam stupid sa creasca iar pretul, din moment ce reducerea de 7% e din iulie.. nu ar fi prea normal acum sa-l creasca. In schimb am auzit zvonuri ca din 2007 pachetele standard vor fi mai consistente, poate un climatronic.
@Daniel - e posibil sa faca asa cu masinile, in 2007 sa dea reduceri la cele fabricate in 2006, iar la noile masini sa nu mai dea. Noile masini sa aiba pachetul standard mai consistent.
DAR la targul auto din martie, chiar nu o sa sara cu nimic tentant ?
Tarabostes
Avantajul cu un astfel de targ nu este la nivel de pret ( la SIAB ofertele sunt cam cele obisnuite, nimic senzational din cate imi amintesc si de la SEAT) ci ca poti vedea si compara la cald modelele. Dezavantajul este ca toti dealerii vin cu modelele de top si poate fi inselator daca tu vrei un entry level. Targul e bun sa aduni oferte, sa faci comparatii, sa fii informat ca sa poti negocia. La o masina de 10-15K daca stii sa negociezi mai poti scoate cateva sute ( sau o culoare metalizata, un CD player etc). Vanzarile se anunta in scadere pe piata auto deci si dealerii vor fi mai flexibili.
alcris01
Stie cineva cand va fi anul acesta SIAB?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.