Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda 6 2.3i GT
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Rudolf90835
Dat fiind faptul ca in 3 luni imi expira leasingul la masina actuala ma gandesc serios la ce masina sa-mi cumpar..am studiat cam o luna piata auto si am ajuns la concluzia ca mi-as dori o Mazda 6 2.3i GT pe benzina..am vazut ca se vorbeste de mazda 6 speed cu 260 de cai insa cred ca ma gandesc prea departe si as vrea sa ma rezum la ceva mai mic cu aprox. 100hp..in contextul in care as avea de ales intre un opel astra twintop 1.8 sau 2.0 si seat leon FR, care ar fi ,obiectiv vorbind, cea mai buna alegere?..ce ma face sa pun pe primul loc din aceste 3 modele aceasta Mazda 6 GT este faptul ca AstraTT e in 2 usi, oarecum inconvenabil tinand cont ca mai mereu se afla cineva si in spate iar seat leon FR cu toata herghelia lui si fiind o idee mai ieftin decat Mazda(taxele astea...) nu-mi smulge zambete cand ma uit la funduletul sau bombat(la masini nu-mi place:P)..Mazda e echilibrata dpdv al cerintelor mele si ma intreb daca fac cea mai buna alegere..am vazut aici ca sunt probleme cu service-ul si as dori sa aflu si la ce dealer iti faci cei mai putini nervi..am citit pe siteul firmei ca la acest model ai full-option si la 22250 CIP +10% taxe din ianuarie as putea sa fac un efort pt a mi-o achizitiona..astept pareri multumesc anticipat
Dany_s
mult prea scumpa

la banii astia iei din state tot GT full echipat dar cu motor de 3.0 si 220cp si tot 10% taxe o sa ai. S-ar putea doar ceva accize mai mari dar cam atat.
Rudolf90835
Pai eu o iau in sistem leasing..din us banuiesc ca trebuie s-o achit integral pe loc..ceea ce nu pot..
Otto73
QUOTE(Dany_s)
mult prea scumpa

la banii astia iei din state tot GT full echipat dar cu motor de 3.0 si 220cp si tot 10% taxe o sa ai. S-ar putea doar ceva accize mai mari dar cam atat.

Aici in state si masinile germane sunt mai ieftine ca-n Germania.
Eu zic s-o iei ca o e masina buna. O spun ca de 2 ani am 6s-ul si chiar nu am avut probleme cu ea si sa sti c-o forjez si peste 6000r/min.
doru89598
Salut Rudolf,

sa iti spun parerea mea. De 1 saptamana sunt fericitul proprietar al unei Mazda 3 Facelift GT (150 CP). Tot de o saptamana un coleg de munca e fericitul proprietar al unui Leon FR (200 CP). La interior mazda nici nu sta la discutii cu Leon-ul, si nu ca ar fi mazda mea, dar se observa de la o posta "calitatea spaniolilor". Sistem audio bate pe departe leonu, totul e mult mai bun in mazda. Si nici la exterior mazda nu sta rau, acum depinde ce iti place. La motor....nici nu imi fac aluzii ca Leon-ul ar putea fi vreodatat mai reusit decat motoarele de la mazda. Putinele atuuri ale Leonului sunt: cei 200 CP (daca esti convins ca o sa-i folosesti) si lipsa taxelor vamale. Dar avand in vedere ca o iei in leasing...scapi de cele 30%....ca dupa cum stii dupa 1 ianuarie vor fi 10% si vei plati doar la 20% din valoarea masini. (so..nu va fi o suma mare).

Concluzie: daca nu iti place forma leonului, daca nu ai nevoie de 200 CP......buy Mazda.
DAca vrei dealer seriosi......incearca la cei de pe calea mosilor.....eu am fost multumit si fericit cu ei (chiar daca au avut o mica scapare).

daca vrei iti dau si un nume de contact.
Daniel82791
Salut Rudolf,

Am o Mazda 6 2.3 GT din 2004. Este o masina excelenta, sportiva, mult spatiu in interior, in 2 ani si jumatate nu s-a stricat absolut nimic in ea. Ti-o recomand cu caldura. Nu uita ca Leon si Astra sunt clasa compacta pe cand Mazda 6 este clasa medie, si inca este foarte mare pentru clasa medie.

Service-ul: eu am lucrat doar cu Romcar. Cumplita greseala, niciodata nici macar sa nu te apropii. Un monument de nesimtire si incompetenta. O sa dau detalii intr-un mesaj ulterior, dar am nevoie de timp sa scriu povestea. Am auzit ca Inscut este un service bun, si o sa-l incerc.

Dealeri: Eu am luat ambele masini ( am si o Mazda 3, a sotiei ) de la Mazrom ( astia sunt cei de pe Calea Mosilor ). Sunt simpatici si serviabili. Au incercat sa ma ajute in relatia cu Romcar ( dar nu au reusit ). Automaz? treci pe acolo si o sa te lamuresti. Nu este un showroom, ci doar o camaruta, si cand am fost eu acolo, nu era nimeni in ea. Am asteptat vreo 15 minute. Despre BDT nu stiu, dar par cam prea orientati pe Ford pentru gustul meu. In schimb fac buyback, daca renunti la niste bani pentru viteza si comoditate. Ceilalti nu fac asta.

Leasing vs. taxe vamale: cred ca aici sunt niste confuzii. Taxele vamale sunt acum 30%, dar la leasing se platesc la valoarea reziduala, adica de fapt platesti 6%, si aia la sfarsit. Deci daca poti sa o iei in leasing, impactul nu e prea mare. Dupa 1 ian 2007 taxele vamale se reduc la 10%, dar se vor aplica la valoarea masinii, deci in leasing iesi de fapt mai prost. Daca vrei sa o iei cu banii jos, e mai bine sa astepti, daca nu ia-o acum.

Modele americane: e adevarat ca au motor 3.0 220 CP. E adevarat si ca sunt mai ieftine. Cam ce avem noi aici in euro ei au acolo in dolari, si asta pe motoare mai mari. Am auzit insa din surse sigure ca Mazda 6 din America este fabricata local, si ca are mari probleme de fiabilitate comparat cu modelul european care e fabricat in Japonia. Am auzit de asemenea din surse mai putin sigure ca daca iti importi singur din State si nu stii ce faci poti avea mari probleme cu inmatricularea pe motive de poluare, pentru ca normele in State sunt mai relaxate, cu exceptia Californiei. De leasing sa nu iti faci probleme, daca gasesti un importator se poate face si leasing ( incearca www.americancars.ro ).

Cam asta ar fi. Eu probabil ca o sa o vand pe a mea in curand, ca as vrea sa trec la MPS. Deci daca te intereseaza previously owned, sa spui.

Si o ultima observatie: daca ai pretentii de model ( stiu ca ai ) si culoare ( m-as mira sa nu ai ) ar fi bine sa incepi sa discuti de pe acum. Din cauza felului in care fabrica Mazda masini, nu poti obtine deloc ce vrei, cand vrei. Sau poti obtine pe loc ce gasesti, sau poti sa astepti pentru ce vrei, si cand zic sa astepti ma refer la 4-5 luni, in functie de noroc. Eu am asteptat 4 luni la Mazda 6 ( desi mi-a fost promisa in 3 ) dar Mazda 3 au gasit-o intr-un stoc est-european din Austria, si mi-a venit in 3 saptamini.

Sper sa iti fie de ajutor
Rudolf90835
Stiu ca va dura pt ca sigur n-o vor avea pe stoc desi poate am noroc..referitor la taxe..din pacate leasingul este singura solutie pe care o am dar nu stiam ca taxele de 10% se vor aplica pt intreaga valoare a masinii..oricum ma voi duce la mazda pe moshilor sa-i intreb exact ce si cum numai ca am nevoie de pareri obiective referitoare la masina pt ca e logic ca ei vor sa-si vanda marfa...mersi frumos pt post si daca mai am vreo nelamurire iti voi trimite un mp.
doru89598
Salutare,

Revin si eu cu un msg. Sa stii ca si dupa 1 ian Taxa vamala de 10% se va aplica tot la valoarea reziduala a masinii care poate fi cel putin 20% (adica o valoare reziduala mai mica de 20% nu exista). Poti include valoarea reziduala in rata lunara de leasing, dar tot la 20% vei plati taxele. Doar daca pui valoarea reziduala mai mare de 20%, spre exemplu 30%, atunci platesti taxe vamale la 30% biggrin.gif logic, nu?!?!

rudolf, ai primit msg meu pe mp?
doru89598
Da, am inteles putin prost. Daniel are dreptate, ce am spus eu ca va fi 30% TV din 20% din valoarea masini, reprezinta in final un 6% din total valoare masina. m-a bulvesrat daniel tongue.gif
Rudolf90835
acum fie vorba intre noi, nu constituie o problema prea mare o taxa de 10% sa zicem chiar din toata valoarea masinii..mai ales cand iti doresti prea mult masina respectiva si mai ales cand ai si cu ce s-o cumperi..apropo..am citit pe forum ca sunt niste probleme cu caseta de directie..voi ati avut necazuri in sensul asta?
Daniel82791
Salut Rudolf,

Nu stiu daca la asta te referi, dar majdile mele trag dreapta, "ambele doua". Trebuie sa contrezi constant stanga din volan, doar putin. Nu tine de geometrie, oricat ai face geometria tot asa ramane.

Am citit intr-o revista auto ( nu mai stiu care ) ca manifestarea asta cu trasul dreapta apare la toate Mazda 6.

Acum, nu as zice ca e chiar o problema...
R a z v a n
iar eu am citit in alta revista ca scotienii sunt zgarciti, francezii curvari si americanii prosti...daca asa scria cred ca asa e...nu? blink.gif
Daniel82791
QUOTE(R a z v a n)
iar eu am citit in alta revista ca scotienii sunt zgarciti, francezii curvari si americanii prosti...daca asa scria cred ca asa e...nu? blink.gif


Nu stiu. Eu am citit acolo ce am observat si in realitate la masina mea, asa ca m-am gandit ca probabil au dreptate. Dar aici am scris doar daca foloseste cuiva. Daca nu, va rog ingnorati.

P.S. Daca afli cum e cu scotienii, francezii si americanii sa imi spui si mie. Multumesc
Iulian HondaFan
tinand cont ca toate drumurile sunt un pic mai inalte pe centru si mai joase spre bordura/margine si ca masinile circula pe dreapta toate masinile trag dreapta... banuiesc ca in Anglia trag pe stanga... biggrin.gif
CPI
Daca vrei o masina de familie si sportiva in acelasi timp la un buget in jurul a 20k CIP poti sa mai iei in calcul si Subaru Legacy si Honda Accord. Legacy are ca plus AWD, Accord are un pret mai mic decit Mazda 6 si Legacy la dotari mai bune (decit Legacy cel putin, fata de Mazda 6 nu stiu).
CRG
la mine n-a tras niciodata dreapta, in schimb a revenit acel cloncanit cand misc volanul la maxim, in special stanga.. Se pare ca vaselina magica a tinut doar 3,000 km.. :samui: Dar: nu e deranjanta absolut deloc chestia.

masina are 30k km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.