Help - Search - Members - Calendar
Full Version: husa golf - liniste sufleteasca?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
dan71593
din cauza vecinilor binevoitori care se mai si "semneaza" pe masini si a prafului din Buc care iti imbicseste masina, mam gindit ca o husa cu care sa imi acoper masina (Golf V) ar fi ideeala! Aveti ideea unde as putea gasi asa ceva?
Credeti ca o sa imi fereasca masina de "autografe"?
alcris01
Gasesti o solutie la dealer.
florinm2all
eu iti sugerez sa cauti pe cineva care sa ti-o faca. materiale se gasesc... numa sa te interesezi. eu de exemplu cunosc o tanti foarte indemanatica. ea mi-a facut huse si la passatul meu si arata f bine. sunt parca de fabrica. m-a costat cam un milion. eu zic sa iei si optiunea asta in considerare.
dan71593
QUOTE(florinm2all)
eu iti sugerez sa cauti pe cineva care sa ti-o faca. materiale se gasesc... numa sa te interesezi. eu de exemplu cunosc o tanti foarte indemanatica. ea mi-a facut huse si la passatul meu si arata f bine. sunt parca de fabrica. m-a costat cam un milion. eu zic sa iei si optiunea asta in considerare.


daca face si huse exterioare, ne indrumi si pe noi spre ea cu un nr de tel sau adresa?
alcris01
Buna idee, mai castiga si dansa un ban si face un proprietar de masina fericit :angel: Poate dai pontul si altor soferi interesati. Daca nu ne cearta "nenea" administratorul de site biggrin.gif
TLS-09
Dar ce se intimpla cand tragi husa pe masina si masina este prafuita(ca doar nu o sa o speli in fiecare seara). Eu cred ca frecarea husei de caroserie combinata cu praful aferent de pe masina mai mult rau face decat bine. Practic in timp o sa apara zgaraieturi din ce in ce mai vizibile.
Este doar o parere deoarece nu am mai vazut de multa vreme pe cineva folosind husa exterioara astfel incat mi-e greu sa spun cu certitudine ce se intimpla .
dan71593
QUOTE(TLS-09)
Dar ce se intimpla cand tragi husa pe masina si masina este prafuita(ca doar nu o sa o speli in fiecare seara). Eu cred ca frecarea husei de caroserie combinata cu praful aferent de pe masina mai mult rau face decat bine. Practic in timp o sa apara zgaraieturi din ce in ce mai vizibile.
Este doar o parere deoarece nu am mai vazut de multa vreme pe cineva folosind husa exterioara astfel incat mi-e greu sa spun cu certitudine ce se intimpla .


dar daca zilnic o acoperi cu husa sansa de a se prajui sau cantitatea prafului depusa pe ea este mai mica! Exista si sansa de a se zgiria, dar nu se compara cu zgirietura facuta de cheie sau cui! La praf te duci la o spalatorie si tio scoate boboc! pe cind la cui trebie sa te duci la vopsitorie! ...

Asteptam totusi si alte pareri....si poate stie cineva unde putem gasi huse de GOLF, ca mai am aproape 2 luni pina imi vine masina!!
TLS-09
Poate ca-i drept ce spui si tu, dar daca vei sa te feresti cu adevarat de zgaraieturi (sau macar in mare parte ca 100% nu-i sansa) atunci vorbim de garaj.
Ca oricum husa nu te protejeaza de un dobitoc, iar cheia zgaraie si prin husa tocmai pentru ca ca tampitii sant perseverenti, dupa cum bine se stie.
Din pacate cu raspunsul la probleme propriu-zisa si anume :"de unde husa" chiar nu te pot ajuta si din cauza distantei.
florinm2all
QUOTE(dan71593)
QUOTE(florinm2all)
eu iti sugerez sa cauti pe cineva care sa ti-o faca. materiale se gasesc... numa sa te interesezi. eu de exemplu cunosc o tanti foarte indemanatica. ea mi-a facut huse si la passatul meu si arata f bine. sunt parca de fabrica. m-a costat cam un milion. eu zic sa iei si optiunea asta in considerare.


daca face si huse exterioare, ne indrumi si pe noi spre ea cu un nr de tel sau adresa?

Sorry ca nu am apucat sa raspund mai devreme. Doamna respectiva sta in Alba Iulia de unde sunt eu. Daca credeti ca va ajuta cu ceva eu incerc sa va fac rost de numarul de telefon...
dan71593
quote]
Sorry ca nu am apucat sa raspund mai devreme. Doamna respectiva sta in Alba Iulia de unde sunt eu. Daca credeti ca va ajuta cu ceva eu incerc sa va fac rost de numarul de telefon...[/quote]

Cam departe de Bucuresti ....
Adrian
de acord cu TLS,
stiu oameni care au renuntat la huse pt ca in timp ( 1-2 ani ) husa a atacat vopseaua.
cand ploua husa tine umezeala pe cand masina care e lasata in pace se va usca mai repede si astfel eviti coroziunea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.