Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CUTIE TIPTRONIC A6
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
claudiu87958
SALUT , stie careva cum se foloseste corect o cutie tiptronic ???

Unii spun ca in mers poti sa schimbi de pe automata pe manuala, alti ca nu

Unii ca la semafor sa o tii tot timpul in D , altii ca e bine sa o pui pe N

iar din R IN D nu este neaparat sa apesi si butonul de pe maneta, si tot asa.......

Mu;ltumesc
Petrica61298
Salut. Tot tiptronic am si eu pe A6. Poti sa schimbi in mers de pe automat pe manual si invers fara nici o problema. Daca ai observat cand esti pe manual calculatorul iti schimba automat in treapta superioara in caz ca uiti sa schimbi sau cand opresti iti schimba in treapta I. Sa nu ridici piciorul de pe acceleratie cand schimbi treapta superioara, ea stie singura sa-si taie acceleratia. La semafor poti sa o tii pe D, nu cred ca e nimic rau. Faza cu butonul de pe R pe D, pai ordinea e P R N D...de pe R pe N merge fara buton, iar spre D la fel. Butonul e pentru a nu introduce accidental maneta pe R, daca esti pe R trebuie sa apesi butonul doar daca bagi pe parcare. ATENTIE!!! Sa nu bagi pe Parcare decat atunci cand masina e oprita, sa nu bagi accidental inainte sa se opreasca de tot, risti sa strici ceva. Pentru un condus sportiv recomand doar tiptronic, sa vezi ce senzatie iti da cand reduci viteza cu frana de motor! Simti cu adevarat ca franeaza, la mine e de 2,5 motorul si are o frana excelenta. Cam atat. Enjoy your tiptronic!
claudiu87958
Merci mult Petrica , si eu tot 2.5 am , si sunt super multumit de masina,

imi da putin rateu la plecare dar mi s-a spus ca e de la debimetru
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.