Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Filtrele de aer K&N
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Raul42568
Oare chiar ajuta la ceva?
HalbaSus
Tocmai ti-ai primit raspunsul: DA ! (dupa cum se vede din linkurile postate de Suzuki). Probabil nu orice filtru dar filtrele directe conice ajuta. Cele "in-box" adica cele care se pun in locul filtrului clasic de hartie... nu prea... (dupa cum am spus si in test). De asemenea foarte mult ajuta si o "aerisire" adica o priza de aer mai buna.

Ah... si in caz ca te intrebai... DA, consumul e mai mare... dar nu cu mult.

Si inca ceva... nu te astepta ca un filtru sa faca din caruta avion... la mine a ajutat cu 1 secunda de la 0-100... diferenta pe care nu o sa o simti foarte tare la mers normal (mai ales ca filtrul e cu adevarat eficient la turatii mari... la turatii mici/medii... nu prea exista diferenta).

Si am uitat cea mai importanta parte... sunetuuuuuuuuuul...
f1anatic
Dupa ce am dat jos asa-numitul SILENCER din cutia filtrului de aer si am pus priza si filtrul special...de pe la 3000 rpm face ca trenul iar pe la 4000 se aude in sfirsit faimosul de fiecare data cind schimb vitezele...

uuuuuupppssssssssss......uuuuuuuuuuuupppsssssssss
fishbone
Ma bate gandul la o asa jucarie dar am retineri. Stiu ca un spor de performanta inseamna ca si trec mai multe particule prin el. Tin sa va spun ca locuiesc intr-o zona unde, believe it or not, e macadam deci am parte de praf berechet.
Ce parere aveti despre aceste filtre K&N. Ati avut? V-au servit bine? Cum e intretinerea? Cat tin?
DORU
Am avut unul montat in carcasa. Nu stiu care este sporul real de putere (desi K&N vb ceva de 4% pt filtrele sport in carcasa si 9-10% la cele cu admisie directa), insa IN MOD SIGUR, am castigat o acceleratie progresiva, nu in trepte de putere cum era numai cu chiptuning. Insa...

http://www.bobistheoilguy.com/airfilter/airtest1.htm

Daca ai praf berechet, ai o problema. Chiar daca il speli saptamanal!
HalbaSus
Eu am avut un filtru K&N la opel... si sincer nu mi s-a parut ca a modificat ceva. Aceasi concluzie au tras-o baietii care au scris testul acesta:
http://www.tuninglinx.com/html/air-filters.html

QUOTE
(The number 100% states the maximum flow resistance to the air, meaning the air is somehow obstructed maximum by the filter or the air box itself while passing through the combustion chambers. Numbers lower than 100 indicate that air flows more easily relatively to the conditions represented with the number 100. It is natural that the air will flow most easily if you detach the filter and the airbox, thus the lower number is 37.5 meaning the least resistance has exposed to the air.

stock box w/ filter 100 %
stock box w/ K&N 100 %
stock box w/o filter 100 %
modified airbox (trimmed) w/filter 62.5%
modified w/K&N 56 %
individual filters 44 %
manifold only 37.5%


Cu alte cuvinte, prima data modifica-ti modul in care intra aerul in cutie, abia apoi merita sa te complici cu filtru K&N.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.