Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiabilitate Chevrolet Aveo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
marius88521
In noiembrie o sa-mi soseasca Aveo si unii amici ma tot critica pentru alegere,zicand ca as fi facut o afacere proasta cumparand aceasta masina care nu este deloc fiabila , suspensiile fiind proaste si cad in primii 20 000km,ca nu ar fi economica consumand mult peste cat este dat in carte de constructor si ca daca as avea nevoie de vreo piesa as astepta 1-2 luni pana ar veni din Coreea.Sincer si eu as fi preferat o masina fabricata in Europa,dar nu am gasit nimic la banii astia care sa aiba dotarile pe care le are Aveo si in plus imi place mult designul masinii.
De aceea m-am gandit sa deschid acest topic si rog posesorii de Aveo care deja au parcurs cateva zeci de mii de kilometri sau chiar mai mult sa posteze aici problemele constatate ( daca au existat), chiar si cele mai mici si daca sunt multumiti sau nu de achizitia acestei masini.Sper , cu ajutorul forumistilor, sa le arat prietenilor mei ca vorbesc in necunostinta de cauza si nu au dreptate.
alcris01
Prietenii stiu de ce! biggrin.gif
Marius30562
Nu stiu mare lucru despre noul Aveo sedan.

Eu am masina din semnatura (Kalos 3 usi, 1.4 16V ).
Masina luata in mai 2005. Pana acum am 25.000 km cu ea.

Probleme de "fiabilitate":
- in iarna un bec proiector ceata ars
- acum doua saptamani - bec far dreapta (faza scurta) ars.

Cam astea au fost cheltuielile "extra" cu masina datorate fiabilitatii ....
In rest, am mai "bagat" bani in:
- revizia de 15.000 (cca. 550 RON - schimbat: filtru aer, filtru polen, filtru benzina, filtru ulei, 4 l ulei Liqui Moly 5W40 - daca schimbam numai uleiul si filtrul de ulei cum scrie la carte, ma costa in jur de 250 RON)
- cauciucuri de iarna (4 buc. Firestone WinterHawk x 180 RON bucata)

Si ... cam atat.
In rest, vorba aia : "benzina, apa si tapla !"

Sincer, sunt foarte multumit de masinuta - este comoda, fasneata, excelenta atat in oras (manevrabila si usor de parcat) cat si afara (cei 94 CP se simt).

Mai am in familie si un Polo Happy (al sotiei) si, comparand cele doua ca si dotari/performante/confort/pret, Kalos-ul a fost o afacere mai buna.

La o diferenta (in minus) de cca. 2000 Euro, Kalos-ul ofera mai "mult" motor, este mai confortabila (cel putin locurile din fata) si este muuult mai bine dotata.

Parerea mea este ca, in banii dati, este o alegere excelenta.
octavian67510
..cred ca e bine sa ne spui ce te-au sfatuit prietenii tai sa-ti ei..si in modul asta se poate compara mai bine...
,..de ex daca ti-ar fi zis audi sau vw discutia nu are rost..
..imagineaza-ti ca aveo e cea mai ieftina masina dupa logan daca o iei in leasing..asha ca pretul conteaza..cam cat isi permite si omul..
..sunt pers care-si iau aveo dupa design ..altii chiar au studiat problema si au constatat ca la banii asti nu iti iei ceva mai bun..
..e ushor sa zici aia nu aia nu..dar sa vii cu ceva la schimb..
..se vede ca cei care ti-au zis nu sunt deloc informati..chestia cu piesele de schimb e falsa..coreenii de la daewoo nu au facut pe nimeni sa astepte cand aveau cielo,matiz etc..crede-ma oameni neinformati sunt destui...
..daca cei de la GM vor cumpara fabrica de la craiova..se vor schimba multe...iar teoriile acelor destepti vor cadea..
octavian67510
..iti dai seama ce idioti..?..nici macar masina asta nu a aparut de mult si ei stiu ca vor cadea suspensiile..ca nu e fiabila,..si asha mai departe...doamne cati idioti pot fi pe lumea asta?..biata romanica...
octavian67510
..masina are garantie..daca o ei in leasing are casco...deci se repara orice..daca ar fi probleme cu fiabilitatea...se stie fiabilitatea cielo-urilor facute in koreea...
marius88521
Prietenii mi-au recomandat Skoda Fabia, Opel Astra Classic,Hyundai Accent si bineinteles Logan.Am vizitat toate reprezentantele acestor marci si am constatat urmatoarele:

-Skoda Fabia - la numai 8990 euro,dar NU Ofera: ABS,AIRBAG sofer si lateral,MP3 ,AC, computer de bord si are motorizare slaba de numai 1,2 ,55cp si spatiu mai mic pentru bagaje,in schimb avea caroserie zincata care era garantata 10 ani,daca nu ma insel.

-Opel Astra Classic -11580 euro,deci mai scump, motorizare 1,4l,16valve dar fara computer de bord, fara clima, fara airbaguri laterale, fara geamuri electrice spate,fara jenti de aliaj,etc.,in schimb are caroserie zincata garantata 12 ani si este fabricat in Polonia nu in Germania cum ar crede unii.

-Hyundai Accent-aproximativ 9600 euro,nu are airbag pasager si laterale,nu are computer de bord,jenti de aliaj ,iar finisajele mi s-au parut sub calitatea celor de la Aveo.

-Loganu il stiti cu totii,la pret similar (9900 euro Logan Prestige),ofera mai putine dotari si o calitate mai slaba,sa nu mai vorbim de garantie pentru care trebuie sa platesti in plus pentru a fi extinsa la 3 ani, in schimb are un motor mai puternic:1,6l, 16valve.
Dupa toate de mai sus am ajuns la concluzia ca Aveo are cel mai bun raport dotari -pret,in cea ce priveste fiabilitatea ramane de vazut .Ma gandeam ca Aveo fiind o evolutie a lui Kalos nu poate diferi mult calitativ,acesta din urma dovedindu-se totusi destul de fiabil in exploatare.
theodor90896
Consum urban
10.0 litri

Mi se pare mult la 1,4. Eu la NUbira 2 cu 105 CP si motor 1,6 am consumul asta in oras. Si Nubira e ceva mai grea, totusi.
Iri83187
Salut!
Nu am aveao de foarte mult timp, are numai 2000 km, dar si mie mi-a fost destul de greu sa fac o alegere si pana la urma am ales Aveo. Este cel mai bun raport pret calitate dintre ce ai exprimat mai sus. Motivele pentru care am eliminat masinile de mai sus sunt:
- Logan, pentru ca la aproximativ aceiasi bani avea calitatea finisajelor mai slaba, plus design, dotari, faptul ca e plin de ele prin tara si destule discutii despre problemele tehnice.
- Fabia, aproximativ la aceiasi bani ofera mai putine dotarii decat Aveo si in plus este ceva mai mica si personal prefer sedanurile
- Astra ar fi fost alegerea preincipala daca nu era diferenta de pret destul de mare (cand ai banii limitati conteaza fiecare suta de euro)
- Accent si Albea o idee mai scumpe si dotarii mai putine.
Sunt destul de multumit de masina, nu este perfecta, suspensiile sunt putin mai dure (gaz, deci rezista mai mult) dar la banii astia e un raport foarte bun pret/calitate.
James Kilowatt
@Theodor
nu pot sa spun decat... GPL biggrin.gif
marius88521
Am auzit ca se sta cam mult pana vin piesele, asta mi-a spus-o un prieten ce cunoaste pe cineva care a ajuns in sevice cu luneta sparta si de 2 saptamani inca nu i-au inlocuit-o motivand ca nu au piese.
Daca a mai fost cineva intr-o astfel de situatie sau cunoaste cazuri asemanatoare l-as ruga sa posteze aici.
_Theo_
piesele mi se pare k le aduc tocmai din Korea de Sud. La anul o sa deschida fabrica de chevy aveo in polonia...si ma gandesc ca astfel de situatii nu o sa se mai repete.
Mihai74546
Si eu am un Aveo 1,4 16 cu clima si am 2000 facuti cu el in 2 luni. COncluzii pozitve? Am facut o afacere foarte buna , are cel mai bun raport pret/calitate. Este foarte frumoasa, are tot ce vrei, motorul (la cati bani ai dat) este foarte bun, sistemul audio este bestial. Concluzii negative? Suspensiile spate sunt un pic cam zgomotoase si cam dure, la turatii mici se simte al naibii daca dai frumul la clima,intradevar are tendinta de a agata un pic in viteza 1, avnd bancheta detasabila zgomotul din portbagaj se trasmite intr-o oarecare masura in masina deci trebuie avut grija cum asezi lucrurile in portbagaj
Mihai74546
completare: zilele trecute in peco ma intreaba un domn despre ea, din intrebari se vedea ca este de meserie, mi-a spus ca lucreaza la Daewoo, si mi-a mai zis ca sunt toate sansele ca din primavara sa produca Aveo la Craiova in loc de Cielo. Asa ca avantaj piese de schimb.....
marius88521
Ar fi prea frumos sa fabrice Aveo la Craiova,dar se pare ca GM prefera uzina din Polonia.Fordul este mai hotarat decat GM sa preia uzina de la Craiova,cel putin asa reiese din articolele care au aparut pe aceasta tema.
chevy
Am un Kalos sedan din 2004 versiunea Platinum (cutie automata si full). Am ajuns la 65.000 de Km. Nu am bagat nici un ban in ea in afara de revizii. Revizia in Pitesti la dealer costa 410 RON. In rest o masina foarte fiabila. In topul J.D. Power este pe primele 3 locuri la clasa subcompacta. Este o masina fiabila si cu costuri de intretinere foarte mici. Am scos cu ea un consum de 5.5 litri/100 km. cand am fost la mare. Ce vreti mai mult?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.