Help - Search - Members - Calendar
Full Version: distributia ptr Clio2002 1.2 16valve
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
madi31536
intrebari referitoare la distributia masinii:daca tre' s-a schimb in primul rind(am vreo 54000km) si cam it face pe la service-urile din bucuresti...este obligatoriu sa o schimb la un service Renault sau se poate si pe alte service-uri(cunosc mecanici cu experienta la Daewoo)...am inteles ca baietii de la renault service iau cam multi bani pe manopera...
cioaba
vezi in cartea de service a masinii. renault stiu ca cerea schimbarea distributiei la 60000km. daca masina este in garantie trebuie sa folosesti un service renault pt a beneficia in continuare de garantie. daca nu, du-te unde vrei, dar cere-le garantie pe ce iti fac si pe piese furnizorului(daca e altul decat cel care ti le monteaza). schimbarea distribuitei nu e in sine mare inginerie, dar daca nu e facuta bine sau cedeaza cureaua e jale mare. :wave:
madi31536
merci...crezi ca este nevoie sa schimb si rolele sau este suficient sa schimb curelele?
Mircea38023
In normativ sunt prevazute si rolele . Se schimba in mod normal tot ansamblul la 60.000 km. Din cate stiu, lucrarea duce la vreo 20 milioane.
cioaba
mai ales rolele! nu te juca cu capitolul distributie ca-ti faci varza motorul. e sump, e adevarat, dar daca cauti sa te carpesti mai tare te rupi. daca vrei sa scapi mai ieftin, cauta piesele la magazine si du-te cu ele la un service in care ai incredere. si ia factruri si garantii ca sa fii sigur(a). dar NU le lasa tot pe cele vechi, ca o sa ne intrebi de altele pe urma... blush.gif
ionut83652
nau cum sa te coste rolele si cureaua 20 mil la renault is printre cele mai ieftine consumabile e bine sa schimbi si rolele si cureaua cat despre service la renault nu sunt semne ci trebuie folosite niste cale pentru distributie (care blocheaza )care le gasesti de obicei la reprezentanta. Sau la alti mecanici dar sa faca semne inainte de a da cureaua jos
ionut83652
uite si preturi pentru curea si role

curea 70 ron
si rulmentul intinzator 600 ron

deci nu 20 mil
cat despre manopera la renault e 70 ron ora iar distributia se taxeaza cam 1,5-2 ore
Mircea38023
Ma...eu ziceam ca o revizie de 60.000, (in garantie) costa vreo 20 milioane. Include, printre cele care se schimba uzual, distributia si pompa de apa. A...sa nu uit sa specific: preturile sunt valabile la 1.5 dCI.
eddie
Mi mi s-a spus ca la 60.000 de km sau la 4 ani(daca nu fac kilometri), trebuie schimbata toata distributia si toata bucuria ma duce la 24 de milioane.Asta la CLIO 1,5 dci 80 c.p. la Mach 1.
Mircea38023
Pai na.....20...24...nu-i asa mare diferenta :angel: Nu mai tineam minte exact...revizia respectiva am facut-o acu vreo 3 ani, pe cand aveam Clio.
ncristi
La diesel este mult mai scumpa. La 1.4 8v a costat vro 13 mil fara mana da lucru din ce imi amintesc vro 15 mil in total.

La 1.2 s-ar putea sa fie si mai ieftina.
ionut83652
parerea mea cu garantia asta decat sa dai banii pe revizii mai degraba inlocuesti ceva ce sa strica eu fac revizii la masini noi pana in max 30 mii km daca nu crapa motoru si nu cade cutia de vit jos retul e vrajeala
decat sa dau pe o revizie 20 mil mai degraba o fac cu 7 mil si restu ii pun deoparte in ca ca se strica masina
ori o revizie include schimb ulei si filtru (max 2 mil-renault)schimbarea distributiei 7 mil si un filtru de aer si unu de polen si eventual se uita si la placutele de frana !deci nu face 20 mil
eu is de parere ca garantia e acoprita din costul reviziilor!
sau fa alceva cumpara tu tot si dute la ei sa la schimbe si scapi mai ieftin!
madi31536
multam fratilor ptr informatii...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.