Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tuning audio (si nu numai) pe Yaris (bigsmall)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Florin48575
Salut! Ma intereseaza sa "ridic" un pic nivelul echiparii audio la yaris-u' meu. Pana acum am reusit sa schimb boxele din fabrica (groaznice, dupa parerea mea) cu niste "Infinity" cat de cat capabile.
Din pacate, mp3 playerul nu prea cred ca am cum sa-l schimb, dar as vrea mult un subwoofer. A incercat cineva si eventual a reusit sa monteze asa ceva pe yarisache?

In al doilea rand, intentionez sa ma dotez cu o cotiera, o terminatie la toba de esapament si niste jante de aliaj. Mi-ar fi de folos cateva informatii care sa raspunda la intrebari de genul "de unde", "cat", "cum".

Cu speranta ca nu singurul "nebun" care astfel de preocupari, va multumesc anticipat. :wave:
guerilla
ce fel de jante vrei? pastrezi acelasi diametru? vrei gume mai late? ce culoare are masina ca sa ne facem o idee la ce se potriveste. vrei sa o faci mai spre sport sau mai spre sleeper?
de ce vrei terminatie pt toba? ti se pare cool? blink.gif ori schimbi finala cu totul, ori nu fa nimic. eu cel putin asa consider.
cu subwooferu te pot ajuta baietii care au asa ceva pe masini (nu neaparat pe yaris) eu banui ca ti-ar trebui si un ampli. asa, ca noob, cred ca daca izolezi masina bine nu vei avea nevoie de un sub mare. rezultatul fiind foarte bun.
Florin48575
Nu vreau sa o modific prea mult ca sa nu-i deranjez pe oamenii cu garantia.. biggrin.gif
Din acesta cauza as vrea niste jante pe 15", ca din fabrica. Am avut o tentativa, dar cei la care am mers sa le montez nu aveau inelele alea din plastic, necesare pentru centrarea jantei pe butuc.
Terminatia de la toba nu are decat rol estetic. Mi se pare prea "banala" toba asa cum e acum. Am intrebat la Toyota Romania si mi-au dat un pret de 100 si ceva de euro! Mi se pare cam mult pentru o tinichea.

Cat despre partea cu sunetu', care e prioritara, vreau sa-mi spuna cineva care a montat asa ceva pe yaris, unde sa merg si cat ar costa. Apare din nou chestia cu garantia.. E nevoie de amplificare, stiu. Ar fi simplu sa merg la prima pravalie si sa-l montez, dar nu vreau sa risc aiurea.. prefer sa ascult niste sfaturi, mai intai..

Si vreau si o cotiera ca e greu fara...

Culoarea este "Cosmic Blue"..
guerilla
pentru jante incearca sa le cauti la importatorii de astfel de produse. iti vor veni exact facute pentru masina ta. si la yaris nu poti pune pe 16? la ce sa pierzi garantia? la gume poate laugh.gif daca ai pune de 19 as spune. cel mai bine te uiti la toyota pe site sa vezi ce fel de jante sunt disponibile la livrare (ca dimensiuni) pentru modelul tau. daca producatorul spune ca janta de 16 este conforma cu masina ta, atunci nu pierzi nici o garantie. nu te intereseaza ce scrie in talon la acest moment. de-abia dupa ce le cumperi, te duci si modifici ce scrie in talon (iti treci si noile dimensiuni de anvelope_

pentru audio, fie iti cumperi produsele pe care le vrei tu si apoi te duci la dealer toyota sa ti le monteze (astfel ai garantia electrica full in continuare) fie te duci la o firma specializata (nu din aia de cartier) care iti va oferi o garantie pentru lucrarea facuta. La toyota nu pierzi garantia pe intreg sistemul atunci cand faci modificari.

pentru capatul de toba, la orice magazin de piese de tuning vei gasi o gama larga de astfel de chestii.

pentru cotiera, incearca sa o comanzi ca spare part la toyota (daca alte echipari au cotiera pe care o vrei tu) te va cam bulversa pretul, dar esti sigur ca va fi in armonie cu interiorul tau si nu alta culoare, dimensiuni aiurea, etc.
Florin48575
multumesc pentru sfaturi! chestia cu schimbatul dimensiunii jantelor chiar merita studiata. cred ca ar arata superbine cu niste roti mai mari.

totusi, chiar nimeni nu si-a modificat yaris-ul nou, macar un pic?

daca da, inspirati-ma! bagati o poza sau, ca sa nu ocupam spatiul pe server, poate ne intalnim la o bere fara alcool prin bucuresti.. biggrin.gif
guerilla
solutii de modificare exista. unele chiar de nu mai recunosti masina. depinde insa de bugetul tau smile.gif cat esti dispus sa cheltui (ca nu se poate numi investitie) si cat de mult vrei sa o personalizezi.
ca sa-ti fac o lista sumara modificarile ar fi cam asa (dar nu se opresc la asta)
exterior:
- jante pe 17 !!! gume late. profil sport.
- spoilere, praguri, eleron, capota motor
motor:
- chip si daca vrei mai mult se poate si mai mult smile.gif
- admisie si evacuare schimbate.
- aprindere schimbata
- etc etc..
suspensii si frane schimbate.

carpc si sistem audio + dvd.

cum ziceam, cati bani vrei sa "spargi" ?!? biggrin.gif
Florin48575
ar fi ideal sa pun pe ea tot ce ai scris tu.. bugetu' ma obliga sa ma opresc la ce ti-am scris mai sus.. amplif. + subwoofer + cotiera + jante + terminatie toba biggrin.gif
restul, mai vedem pe parcurs...
din cate observ, pe forum si in trafic, o sa fiu singurul posesor de yaris bigsmall, care o sa arate si o sa sune (ma refer la muzica) altfel decat la iesirea din fabrica..
Bogdan67993
Si eu vreau un upgrade al sistemului audio (exceptind MP3 player-ul, of course). Ce Infiniti-uri ai pus, de unde, cit si cine/unde le-a montat?
Florin48575
QUOTE(Bogdan67993)
Si eu vreau un upgrade al sistemului audio (exceptind MP3 player-ul, of course). Ce Infiniti-uri ai pus, de unde, cit si cine/unde le-a montat?


Boxele "Infinity" le-am cumparat si montat la pravalia de pe strada Drumul Sarii, in Bucuresti, vis-avis de casa de casatorii a sectorului 5 . Nu stiu exact ce model sunt, dar trebuie sa ai grija sa fie pe 4ohmi si sa stai langa mesriasi sa se poarte frumos cu fetele de usi. capsele de plastic cu care sunt prinse se rup foarte usor. 4 boxe + 4 inele de plastic + manopera = ~700RON
Gabriel60890
Eu mi-am luat jante de aliaj, tot pe 14 ca sa nu mai iau alte gume 1400 RONi si aparatori de noroi, 40 RONi. De eleron, pleoape praguri... mai alta data, dupa buget.... Singura imbunatatire care m-ar ajuta efectiv ar fi un beculetz la scrumiera ca noaptea nu vad unde sa scutur scrumul, bine ar fi si la bricheta o luminitza...
Clauss92942
http://www.realmofexcursion.com/videos/Kicker/solox18.5.wmv
:bash: :bash: :bash: :bandit:
titus95337
QUOTE(guerilla)
solutii de modificare exista. unele chiar de nu mai recunosti masina. depinde insa de bugetul tau smile.gif cat esti dispus sa cheltui (ca nu se poate numi investitie) si cat de mult vrei sa o personalizezi.
ca sa-ti fac o lista sumara modificarile ar fi cam asa (dar nu se opresc la asta)
exterior:
- jante pe 17 !!! gume late. profil sport.
- spoilere, praguri, eleron, capota motor
motor:
- chip si daca vrei mai mult se poate si mai mult smile.gif
- admisie si evacuare schimbate.
- aprindere schimbata
- etc etc..
suspensii si frane schimbate.

carpc si sistem audio + dvd.

cum ziceam, cati bani vrei sa "spargi" ?!? biggrin.gif


as sparge ceva bani pt bulbucata de yaris. super incantat de ea.
ma rog, deocamdata sunt putin botit pe ambele parti de catre un iscusit loganar (alb), dar in ianuarie e ca noua.
imi poate da cineva informatii concrete despre personalizarea bulbucatei? ca asa, imi dau si eu singur seama ce s-ar putea face, dar informatii concreete, ce, unde, cum, cum e mai bine, costuri, socoteli...

Aleaa, alea... La multi ani!
guerilla
arunca un ochi pe c-one.co.jp
te duci la shop, demo car, vitz.
spor la cumparaturi biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.