Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NU leasing MOTOR ACTIVE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
ccccc85069
Daca se poate evitati aceasta firma.Eu personal platesc CASCO de la prima rata, acum sunt la a doua rata si masina inca nu a venit. Am telefonat pentru a intreba care este rolul asigurarii daca nu avem ce asigura si mi s-a raspuns ca ea se asigura din momentul semnarii contractului.Probabil ei asigura initial minereul de fier.
Rares33010
inseamna ca e tzeapa! eu am facut leasing prin DiBas (deci si CASCO) si am platit prima rata cand a venit masina. E logic sa platesti atunci cand ai obiectul contractului. Atata timp cat nu exista obiectul contractului care este bunul asigurat?
Pe langa faptul ca pana la livrare asupra valorii masinii mai pot interveni si modificari (alarma casetofon s.a. care se pun la livrare si care trebuiesc specificate in polita casco).
Concluzia e clara: miroase a tzeapa!
ccccc85069
Ca e teapa, e clar, in plus mai aplica si TVA la CASCO.
Si de abia am inceput leasingul, probabil in urmatorii 4 ani o sa ma jefuiasca bine.
Rares33010
eu m-as duce peste ei si i-as ameninta (intr-o prima faza) cu control din partea comisiei de supraveghere a asiguratorilor. In faza a doua (daca in prima faza nu se schimba nimic) as incerca sa vad dpdv legal cum pot sa le-o trag.
ccccc85069
Oricum ar fi bine sa citeasca cit mai multi " reclama" ca sa-i evite.
Choixalacreme
Si eu am 2 masini la ei, si confirm cele doua belele:

1 - TVA la asigurari, motivat de ei ca ei REVAND un serviciu .
Solutia este sa iti faci tu asigurarea in alta parte, direct.

2 - am platit 2 luni CASCO si RATA de leasing desi nu am masina. Si asta pentru ca dealerul , SARA MOTORS, renumit prin neseriozitate, cere banii INAINTE CU 2-3 LUNI. Ori ei , daca platesc masina in totalitate, normal ca iti cer la randul lor banii sii ii doare in c.u.r. de faptul ca masina de fapt nu exista. !!

SOLUTIE: puneti dealerul sa plateasca CASCO, deoarece el a cerut banii de masina desi masina nu este in tara, ( asa am facut eu).


Bafta !
ccccc85069
Numai ca intre timp masina a venit iar finantatorul nu a inmatriculat-o, asa ca de miine sunt pieton.Drept pentru care voi astepta sa ma sune la plata urmatoarei facturi, intre timp voi incerca sa schimb asiguratorul, cred ca voi reusi,astfel probabil va rezolva problema Consiliul Concurentei.Deci eu sunt convins : NU LEASING MOTORACTIVE, sunt complet nesimtiti.
Multumesc de sfatul cu asigurarea voi discuta miine cu alt asigurator

Bafta ![/quote]
TLS-09
[quote=ccccc85069] probabil va rezolva problema Consiliul Concurentei.[/quote][/quote]

Eu zic ca mai degraba OPC-ul nu consiliul concurentei, desi fiind vorba de o relatie contractuala (stiu ca la fel e si cand cumperi o bicicleta, dar aici vorbim de alt contract mai elaborat) si sfera lor de interventie va fi mai restransa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.