Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ambreiaj Vectra A?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Alexandru90616
Am observat de ceva timp (2 saptamani) transmiterea mai dificila a puterii motorului la roti in viteza I. Adica trebuie turat motorul un pic mai mult iar ambreiajul trebuie lasat mai tarziu. In celelate trepte nu sunt probleme.
O fi de vina ambreiajul?
Masina are 170K, eu facand cu ea 50K, restul in Germania. Nu stiu daca a mai fost schmbat kit-ul ambreiaj.
Merci
Alexandru90616
Si daca ar fi ambreiajul de vina, cam cat ar costa un service decent (piesa + manopera)? Si daca sugerati si un service bun, ar fi perfect.
Merci
florin55503
daca e vectra A stai linistit masina are multt mai multi km

la vectra A cred ca tot kitul e in jur de 7 mil.
Skywalker
La reprezentanta te costa 900 ron cu tot cu montat. La un service altul decat reprezentanta te costa 350 ron kit complect Sachs + @100 ron manopera. Piesele sunt aceleasi la ambele service-uri, si Opel Romania tot ambreiaje Sachs pune in Vectra A asa ca tu decizi unde vrei sa mergi.
Daca tot schimbi tot kitu' de ambreiaj e pacat sa nu faci si schimbul de ulei in cutie + inlocuit simeringurile - nu costa mult si merita.
Alexandru90616
cred ca este o idee buna. Oricum de 2 ani am observat ca intra mai greu in viteza I. In celelate nu se simte nici o diferenta. Si interesant, daca masina este in miscare intra mult mai usor in viteza I dacat cand ar sat pe loc. Care ar fi explicatia?
Skywalker
Cauza posibila este nivel scazut de ulei in cutie, sau foarte uzat. La aceste modele de cutii, F16 se complecteaza cu ulei la fiecare 30.000km sau din 2 in 2 ani. Cel mai bine da-o jos "spala" cutia in interior cu ceva solventi puternici dupa care pune ulei nou, intra 1.6l iar la 1.7l nici un gram mai mult nu se supara CV-ul F16.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.